Vakcinos nuo gripo išgraibstomos žaibiškai

Šiemet deficitine tapusi vakcina nuo gripo ne visiems pasiekiama. Veiviržėnų gyventoja, paskambinusi į „Bangos“ redakciją pasakojo, kad per nacionalinę žiniasklaidą išgirdusi, kad jau dalijama įstaigoms nemokama vakcina nuo gripo, kuris laikas skambindavo į Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centrą (PSPC) teiraudamasi, kada galės pasiskiepyti. Ketvirtadienį iš ryto vakcinos dar nebuvo gauta, tad jai patarta pasiskambinti pirmadienį iš ryto, o kai moteris pirmadienį iš pat ryto kreipėsi registratūroje išgirdo atsakymą, kad jau visos vakcinos išnaudotos.

Paliks ir apylinkėms

Gargždų PSPC vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas patikino, kad taip ir buvo, vakcina nuo gripo buvo išgraibstyta žaibiškai. Gauta ketvirtadienį po pietų, ir pirmadienį jau nebebuvo. „Poreikis yra didžiulis, o vakcinų kiekis ribotas. Matyt, žinia greit pasklido ir vakcinos buvo užsakytos. Kas pataikė tuo momentu, kas buvo greitesnis, tam ir kliuvo. Buvo gauta 350 dozių, dar po 2–4 savaičių gausime 300 vakcinų, tačiau, kada tiksliai, vėlgi nežinome. Paliksime apylinkėms po kelias dozes, kad pasiskiepytų būtinai tie, kurių imunitetas yra susilpnėjęs, tai gali būti onkologiniai ligoniai ar sergantieji lėtinėmis ligomis ir pan.“, – sakė P. Serapinas.

Jis prisiminė, kad dar prieš 2–3 metus buvo sunku kam įsiūlyti vakciną nuo gripo. „Turėdavome 600 dozių ir, kad išnaudotume paskutiniąsias, pacientų tekdavo net prašyti, kad pasiskiepytų. Šiemet rudens pradžioje gavome 350, dabar buvo 350 ir dar gausime 300, o vakcinų vis tiek trūksta. Dar 100 dozių turėjome mokamos vakcinos, daugiau jos, šiandienos žiniomis, jau nebegausime“, – apgailestavo P. Serapinas. Anot jo, pacientai išties tiesiog medžioja vakciną: vis skambina į registratūrą, šeimos gydytojams. „Jei ir paskelbtume garsiai apie vakcinos gavimą, vis tiek jos visiems neužteks. Tie pacientai, kurie, kaip minėta, turi lėtinių, onkologinių ligų, turėtų kreiptis ir į šeimos gydytoją, išsakyti savo apsisprendimą skiepytis. Kaip minėjau, paliksime apylinkėms dozių“, – teigė vyriausiasis gydytojas. Tokia situacija yra visoje šalyje, blogiausia, kad gyventojai net mokamai neturi galimybės pasiskiepyti.

45 proc. daugiau nei pernai

Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje skelbiama, kad, rengdamosi sudėtingam šių metų gripo sezonui, kurį dar labiau apsunkina koronaviruso plitimas, Valstybinės ligonių kasos (VLK) iš viso nupirko beveik 245 tūkst. keturvalentės gripo vakcinos dozių – net 45 proc. daugiau nei pernai. Tam iš privalomojo sveikatos draudimo fondo prireikė daugiau nei 2,3 mln. eurų. Trečioji gripo vakcinos siunta – 37 tūkst. dozių šalies gydymo įstaigas turėtų pasiekti gruodžio viduryje. VLK nupirktą gripo vakciną iš viso gavo 511 gydymo įstaigų.

Kaip jau ne kartą skelbta, privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokama gripo vakcina skirta tiems asmenims, kurie turi teisę būti skiepijami nemokamai. Taigi šiuo metu Lietuvoje nemokamai nuo gripo skiepijami vyresni nei 65 metų žmonės ir bet kurio amžiaus sergantieji lėtinėmis ligomis (onkologinėmis, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų, ir kt.), nėščios moterys, taip pat gyvenantieji globos ir slaugos įstaigose bei medicinos darbuotojai, kuriems tikimybė užsikrėsti gripu ypač padidėja bendraujant su sergančiais žmonėmis.

Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių