Valdančioji dauguma kibo į darbus: išskyrė prioritetus

Pasidalijusi postais nauja Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos valdančioji dauguma kibo į darbus. Pastarųjų įgyvendinimą apsunkina ne tik pandeminė situacija, bet ir visoje Lietuvoje sulėtėję projektavimo, rangos darbai. Tačiau judama pirmyn. Artimiausiu metu prasidės Gargždų autobusų stoties statybos, užsimota įgyvendinti ir daug kitų gyventojams aktualių projektų. Apie juos kalbėta pirmadienį nuotolinėje spaudos konferencijoje.

Pristatė programą

Vicemerė A. Balnionienė akcentavo, jog šios valdančiosios daugumos siekis yra tęsti pradėtus darbus visose 11-oje seniūnijų.

Liberalų sąjūdžio frakcijos pirmininkas Nerijus Galvanauskas pristatė valdančiosios daugumos darbų programą. Anot jo, nuspręsta koncentruotis į kelis darbus, kad nebūtų 25 objektų sąrašas. Tačiau išskirti keli objektai, kelios nuostatos prioritetiniai, kuriuos ir bus siekiama įgyvendinti. Pagrindinė programa sudaryta iš 5 punktų. Pirmasis – Savivaldybės prioritetinių projektų eilės sudarymas: tai statybiniai projektai. Antrasis – kultūros įstaigų pertvarka. Trečiasis – užmokesčio už neformalųjį ugdymą analizė ir tvirtinimas. Ketvirtas – tai neseniai jau įgyvendintas 250 Eur kompensacija privatiems darželiams, jų plėtrai. Penktasis – ilgalaikis švietimo ir sveikatos kokybės gerinimo programos sudarymas.

„Sprendimas dėl daugiafunkcio – konstruktyvaus koalicijos darbo, bendro sutarimo rezultatas“, – teigė vicemerė L. Liutikienė.

„Iš tų prioritetinių statybinių projektų mes išdiskutavome dėl daugiafunkcio sporto centro Gargžduose. Valdančiosios daugumos sutarimas toks, kad įvyks abu konkursai, sužinosime kainą ir tada Taryba apsispręs, kurioje vietoje – Dariaus ir Girėno ar Kvietinių g. – daugiafunkcis bus statomas“, – aiškino N. Galvanauskas. Antrasis iš statybinių projektų itin svarbus yra Sendvario daugiafunkcio centro statyba, yra įsigytas sklypas, pirkimų procedūros prasidėjusios. Rikiuojasi ir Gargždų kultūros centro renovacija, Savivaldybės pastato remontas, Gargždų stoties statyba, Gargždų parko rekonstrukcija, Gargždų naujojo darželio statyba, Priekulės senamiesčio paveldosauginių pastatų renovacijos projektų parengimas. Iš susisiekimo infrastruktūros išskyrėme Danės gatvę Sendvario seniūnijoje, Melioratorių–Kastyčio kvartalo įgyvendinimą, Rasos–Lyros–Volungės kvartalo įgyvendinimą Gargžduose. Taip pat yra Gedimino–Palangos–Žibučių–Saulažolių–Gargždupio kvartalas Gargžduose ir Klaipėdos g.–Žemaitės–Kvietinių g. kvartalo infrastruktūros projektavimas ir įgyvendinimas.

„Svarbiausia daugiafunkcį pastatyti, o kurioje vietoje – jau antraeilis klausimas“, – akcentavo Administracijos direktorius J. Ruškys.

Sprendžia daugiafunkcio rebusą

Spaudos konferencijoje keltas klausimas, kokie motyvai valdančiąją daugumą privertė suabejoti daugiafunkcio sporto centro vieta šalia parko, jei apsispręsta skelbti rangos konkursus dviejose vietose ir tik vėliau Taryba apsispręs. Ar tai nėra tik laiko vilkinimas, ką yra pastebėjęs ir Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas. „Yra sudaryta nauja koalicija, ieškojome bendro sprendimo. Techniniai projektai yra parengti skirtingu laiku, daug yra diskusijų dėl kainų, dėl statybų pabrangimo. Mes darniai diskutavome ir priėmėme tokį sprendimą – tik rinka parodys, kokia ta tikroji kaina vieno ar kito projekto, ir Taryba apsispręs“, – dėstė Liberalų sąjūdžio frakcijos pirmininkas N. Galvanauskas.

„Dėl politikavimo procesas yra vilkinamas, pasimetama detalėse. Turime melstis, prašyti klebono, kad padėtų, jog gautume kažkokį finansavimą daugiafunkciam sporto centrui ir jį pradėtume statyti. Jei ir toliau tik diskutuosime, pešimės, galime likti prie tuščios geldos. Nepasiduokime politikai ir detalėms“, – ragino Administracijos direktoriaus pavaduotoja Rasa Petrauskienė.

Administracijos direktorius Justas Ruškys pridūrė, kad leidimo statybai Kvietinių g. kol kas nėra, yra ekspertizės stadija, leidimas planuojamas rugsėjo viduryje ar pabaigoje, o dėl finansavimo anksčiau buvo vilčių, kad pavyks sėkmingai gauti lėšų iš valstybės investicijų programos, tačiau kol kas to nėra. „Nesudedame ginklų, su konservatorių ir mūsų atstovais Vyriausybėje bandysime dar kartą šnekėtis, rasti papildomų finansavimo šaltinių. Vienai Savivaldybei finansuoti tokį projektą būtų labai sudėtinga“, – atvirai sakė J. Ruškys. Valdančiosios daugumos atstovų teirautasi, kiek jau išleista daugiafunkcio sporto centro statybų parengiamiesiems procesams tiek Dariaus ir Girėno g., tiek Kvietinių g. „Kvietinių g. bendro nusipirkto projekto vertė apie 78 tūkst. Eur, tačiau iki šiol užaktuotų darbų yra už 22–23 tūkst. Eur“, – informavo J. Ruškys. Socialdarbiečių lyderis Vaclovas Dačkauskas įvardijo parengiamųjų darbų kainą Dariaus ir Girėno gatvėje – apie 136 tūkst. Eur.

Problemos dėl projektuotojų

Taip ilgai laukta Gargždų kultūros centro renovacija vis dar neprasidėjo. Administracijos direktorius J. Ruškys, paprašytas pakomentuoti situaciją, atsakė: „Praėjusį Tarybos posėdį mes apsisaugojome save, pasikeitėme finansavimo šaltinius. Grąžiname į valstybės biudžetą valstybės investicijų programos (VIP) lėšas, tačiau tas lėšas atgausime kitąmet didesniu pavidalu. Pasilikome Savivaldybės biudžeto finansavimo šaltinį. Priešingu atveju, jei VIP lėšų nepanaudojame, šie pinigai nebegrįžta. Stadija tokia, kad galime drąsiai pasakyti – turime problemų su projektuotojais, ekspertizei projektas atiduotas, gautos pastabos kelintąkart. Daugiausia klausimų kelia gaisrinė sauga. Tikimės geriausio, bet tas gėris vis nusikelia. Viliamės, kad rugsėjis bus tas mėnuo, kai galėsime džiaugtis statybos leidimu“, – kalbėjo J. Ruškys.

Rajono kultūrininkų laukia ir daugiau permainų. Jų laukia kultūros įstaigų pertvarka. Vicemerė Ligita Liutikienė patikino, kad pokyčiai yra numatyti, tačiau jie nėra „nuleisti“ iš politikų. Pokyčiai yra numatyti struktūroje, ne dėl etatų. „Kai susitvarkysime struktūrą, tuomet, manau, galėsime kalbėti ir apie veiklos optimizavimą“, – sakė L. Liutikienė. Anot jos, kiekvienas kultūros centras bus su strategine savo veiklos kryptimi. Priekulės kryptis – teatras, Dovilų – etninė kultūra ir kt. Vietoj 9 liks 6 skyriai: Lapių, Drevernos, Endriejavo, Judrėnų, Girkalių, Plikių. „Tai struktūriniai pokyčiai, šiandien darbuotojai, etatai nėra judinami“, – darkart užtikrino vicemerė.

Ir sopuliai, ir džiaugsmai

Vicemerė Audronė Balnionienė akcentavo, jog šios valdančiosios daugumos siekis yra tęsti pradėtus darbus visose 11-oje seniūnijų. Skaudulių buvo ir bus, tenka pripažinti, kad, kaip ir visoje Lietuvoje, pastebimas projektavimo darbų sulėtėjimas, taip pat rangovų darbų atlikimo laikas pailgėjo dėl medžiagų stokos, darbuotojų trūkumo. Anot A. Balnionienės, tai nedžiugina, tačiau svarbu eiti pirmyn, pasidžiaugti ir tuo, kas jau nuveikta. Pavyzdžiui, dotacija tėvams, kurių atžalos lanko privačius darželius, yra padidinta iki 250 Eur. Pernai privačius darželius lankė 335 vaikai, o šį rugsėjį tokių bus per 600. Klaipėdos rajone veikia 20 privačių darželių. Jau artimiausiu metu prasidės Gargždų autobusų stoties statybos. Kretingalėje vyksta pagrindinės gatvės projektavimo darbai; Gargždų Tilto g. jau yra rangovas, tačiau su Automobilių kelių direkcija stengiamasi suderinti ir kito rangovo, tiesiančio dviračių tako į Kalniškės piliakalnį darbus; per 4 mln. Eur vertės Priekulės viešųjų erdvių tvarkymo darbai; Vėžaičių ir t. t.

„Pirmaisiais kadencijos metais (2019 m.), Savivaldybė į turtą investavo 2 mln. Eur biudžeto lėšų, iš viso – kartu su visais finansavimo šaltiniais (europinėmis, VIP ir kt.) – 7,5 mln. Eur, o dabar tos apimtys yra ženkliai išaugusios – siekia 26 mln. Eur, iš kurių 9 mln. Eur Savivaldybės biudžeto lėšos“, – lygino N. Galvanauskas.

Agnė ADOMAITĖ
„Bangos“ archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių