Vargas dėl pasirinkimo

Och… devynios auklės – vaikas be galvos.

Baltos ievos sužydėjo. Dainos eilutė, mintyse atbėganti iš paskutinės moksleiviškos gegužės. Nenustebkite: ateinantį ketvirtadienį Gargždų gatvėse vėl gaus automobilių signalai, ore plevens ne tik balionai, bet skriejant automobiliams plaikstysis gražiausių merginų plaukai. Gal kiek ir nesaugu (būkite atidesni, mielieji). Bet tokia jau susiklostė garsi ir judri paskutinio skambučio tradicija. Gimnazijos abiturientams kada gi bepašėlioti gimtajame mieste, jei ne paskutinįkart?


Žurnalas „Reitingai“ neseniai paskelbė Lietuvos mokyklų kasmetinius įvertinimus. Šį kartą mūsų švietimo įstaigos nesužibėjo, kai kuriose, palyginti su praėjusias metais, stebimas ryškus kritimas keliomis pozicijomis, nors rajono rezultatai įvertinti 13-ąja vieta tarp šalies savivaldybių. Išsamiau apie mūsų mokyklų situaciją paskaitysite artimiausiuose „Bangos“ numeriuose.


Anądien kalbėdamasi su viena iš Klaipėdos rajono Metų mokytojų įsidėmėjau jos su kartėliu ištartus žodžius: mano jaunas kaimynas – ilgalaikis bedarbis, bet ko jam netinginiauti, jei išmokos geros, o kiek mokytojui reikia pastangų įdėti, kad gautų savo atlyginimą?
Galbūt ateityje ilgalaikių bedarbių, kurie tikriausiai ne tinginiauja, o gudrauja, nes gi dažnas prasimano nelegalių pajamų: kas meistrauja, kas stato, kas nagučius namuose klientėms dažo, bus mažiau. Šiuo metu nedarbo išmoka yra mokama 9 mėnesius. Jos mokėjimas gali būti pratęstas 2 mėnesiams, jei jos mokėjimo termino pabaigos dieną iki senatvės pensijos amžiaus žmogui yra likę ne daugiau kaip 5 metai ir jam nėra paskirta išankstinė senatvės pensija.


„Sodros“ duomenimis, šių metų kovo mėnesį mažiausią 169 eurų išmoką gavo 166 žmonės, didžiausią – nuo 900 iki 940 eurų – 2 356 žmonės. Šiuo metu Lietuvoje nedarbas siekia apie 10 procentų. Užimtumo tarnyba praneša, kad gegužės 1 d. šalyje buvo registruota 165,5 tūkst. darbo neturinčių asmenų. Įdomu tai, kad sausį–balandį greičiausiai įsidarbino žmonės, neturintys įgytos profesinės kvalifikacijos – vidutiniškai per 6 mėn. nuo registracijos pradžios. Aukštąjį išsilavinimą įgiję gyventojai įsidarbino vidutiniškai per 6,9 mėn., profesinį – 7,2 mėn., aukštesnįjį – per 8,8 mėn.
Nenuostabu jau, kad Lietuvoje pastaraisiais metais ypatingai gausėjo ilgalaikių bedarbių: yra pavyzdžių, kad tokiais būnama net apie 10 metų. Negali sakyti, kad valdžia nesusirūpino tokia švaistūniška situacija. Taigi, nuo liepos 1 d. pokyčių bus ir pačioje Užimtumo tarnyboje, ir bedarbystės išmokų mokėjime. Pirmus 9 mėnesius bedarbiui bus siūlomas jo kvalifikaciją atitinkantis darbas, o 3 mėn. siūlomas darbo užmokestis turėtų būti ne mažesnis kaip 80 proc. buvusio atlyginimo, o ketvirtą–devintą mėnesiais – 60 proc. Bedarbio statuso žmogus netektų, jeigu be svarbių priežasčių du kartus per 12 mėnesių nuo tinkamo darbo pasiūlymo pateikimo atsisakytų siūlomo tinkamo darbo.

Tačiau permainų Užimtumo tarnyboje sumanymai visgi verčia gūžčioti pečiais. Vargu ar bus daug naudos valstybei, jei sutaupysime valstybės biudžeto lėšų, jei ir vėl tupinėsime apie gebančius „susiorganizuoti“ bedarbystę? Mat planuojama tuos, kurie stokoja motyvacijos, socialinių įgūdžių, aktyvumo nebesiųsti pas darbdavius, o padėti kartu su savivalda bei nevyriausybinėmis organizacijomis išspręsti jų įsidarbinimo problemas, dar priskirti atvejo vadybininką. Och… devynios auklės – vaikas be galvos, o kiek tai kainuos?


Elektros rinkos liberalizacija jau beldžiasi į kiekvieno namus. Būtina pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją: informacijos žmonėms mažai, kaip neprašauti pro šalį sudarant sutartį, nes gi elektros kainos svaigina net labiau nei pavasaris. Ekspertai puse lūpų prasitaria, kad vartotojams pirmiausia reikėtų žiūrėti, jog sutartis būtų trumpalaikė su fiksuotomis kainomis, o pigiausius planus reikėtų pasižiūrėti Energetikos reguliavimo tarnybos puslapyje.
Pavasarį vis šviesiau ir šviesiau, iki Joninių diena dar ilgės. Gamta mums maloningesnė nei rinkos liberalizavimas: už elektrą bent jau vasarą mokėsime pigiau.


Vilija BUTKUVIENĖ
„Bangos“ redaktorė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių