Veidrodėli, veidrodėli, patylėk

Už kairiuosius, dešiniuosius, permainas ar tradicijas? Šį galvosūkį sprendėm prieš daugiau nei pusmetį rinkdami šalies Seimą. Po poros metų ir vėl rymosim svarstydami, už ką atiduoti savus balsus vietos savivaldos rinkimuose. Žinoma, atiduoti norisi atsakingai, pasvėrus visus už ir prieš – kad paskui nagų netektų graužtis ir kaltinti save neteisingai pasirinkus.

Suklydus savo kaltę pripažinti sunktu. Prisiimti atsakomybę už sprendimus taip pat nelengva. O, pasirodo, ir nereikia – nei mes renkamės, nei mes atsakingi. Kalčiausia čia – mūsų prigimtis, veido bruožuose užkodavusi ir išraižiusi politines pažiūras.

Veido bruožų ir politinių pažiūrų sąsajas užčiuopė Stanfordo universiteto mokslininkai. Jų taikiniu tapo pažinčių svetainių ir socialinių tinklų naudotojai. Pasitelkdami dirbtinio intelekto algoritmus mokslininkai ieškojo sąsajų tarp tiriamų asmenų politinių pažiūrų ir jų veidų bruožų viešai publikuojamose nuotraukose. Ieškojo ir rado. Pasirodo, liberalai atrodo vienaip, konservatoriai – kitaip.

Ką liudija mūsieji skruostai, antakiai, smakras ar kakta, išsamiau susipažinti galima M. Kosinski (2021) viešai publikuojamoje tyrimo ataskaitoje. Joje naudinga informacija ne tik rinkėjams, o ir tautos išrinktiesiems. Atrodo, kaip tik jiems tyrimo pateikti įrankiai savo politinei orientacijai pasimatuoti labiausiai ir praverstų.

Matuotis, matyt, reikėtų periodiškai. Taip būtų paprasčiau prieš rinkėjus pateisinti kardinaliai ir sparčiai besikeičiančias vertybes, politinius sprendimus ir netikėtą prielankumą, atrodo, visiškai nesuderinamoms politinėms jėgoms. Veidrodis liudija – keičiamės kasdien, kas natūraliai, kas grožio specialistų pagalba, o įkandin išvaizdos, matyt, ir politinės mūsų pažiūros.

Ne tik jas, o ir polinkį nusikalsti, lytį, amžių, etninę priklausomybę iš veido atvaizdo gali iškoduoti dirbtinis intelektas. Asmens duomenų apsaugą reglamentuojantys įstatymai ir teisės aktai šiuos biometrinius duomenis įvardija kaip ypač jautrius ir saugotinus.

Teisės raidė ragina, o kartais ir liepia saugoti, bet kaip atsispirti pagundai ir socialiniame tinkle nepaviešinti akimirkų iš egzotiškos kelionės, prabangios vakarienės meniu ar asmenukės su žvaigžde?

Afišuoti savo pagražintą gyvenimą saldu. Bet ėmė mokslininkai ir apkartino – ne tik paprastiems mirtingiesiems, o ir besivaržantiems dėl valdžios olimpo. Negana jų galimybes būti valdžioje narstančių politologų, sociologų ir net veidotyrininkų…

Atrodo, mokslininkų smalsumas ir visur kur besiskverbiantis dirbtinis intelektas netrukus padiktuos naują madą – fotografuotis reversu arba su kaukėmis. O savotišku mūsų kasdienos veidrodžiu tapusius socialinius tinklus ilgainiui persmelks tyla.

Laura SĖLENIENĖ

Žurnalistė, komunikacijos specialistė, lektorė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių