Vėjai

Rajonuose kartais vis dar suveikia ir ydinga taisyklė: „Kas nedirba, tas neklysta. O kas neklysta, tą reikia paaukštinti.“

Sakoma, jog vienintelis nekintantis dalykas šiame pasaulyje yra pokytis. Pokyčių vėjai labai intensyviai pučia ir keturių vandenų krašte – Klaipėdos rajone. Vien per šią Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos kadenciją buvo trys skirtingos valdančiosios daugumos, pati Administracijos struktūra keista taip pat keliskart.
Dar 2019 m. už 12 tūkst. Eur buvo atlikta Savivaldybės administracijos darbo organizavimo analizė, pertvarkyti skyriai. Pavyzdžiui, sukurtas turbūt vienintelis visoje Lietuvoje Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyrius. Net kultūros ministras Simonas Kairys viešnagės rajone metu stebėjosi tokiu dariniu. Teko konstatuoti, kad jis veikia neefektyviai, tad vėl radosi atskiras Kultūros skyrius. Jam vadovauja jau anksčiau taip pat šio skyriaus vedėjo pareigas ėjęs Gintautas Bareikis. Šią savaitę vykusiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje pritarta Žemės ūkio ir aplinkosaugos bei Bendrųjų reikalų skyrių pertvarkymui įsteigiant du naujus – Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos ir Informacinių technologijų skyrius, tvirtinta, kad pastarosios permainos Savivaldybei papildomai nieko nekainuos. Skyrių tiek ir permainos tokios dažnos, kad eiliniam gyventojui sunku ir besusigaudyti. Norom nenorom peršasi ir mintis, kad Administracijos struktūros kaitą lemia ir politiniai vėjai. Jei po 2023-iųjų kovo 5 d. savivaldybių tarybų rinkimų Administracijos struktūra vėl keisis, tai bus akivaizdu.
Priminsiu, jog šios kadencijos pradžioje Administracijos direktoriumi dirbo Artūras Bogdanovas, vėliau – Justas Ruškys, o dabar – Sigitas Karbauskas. Lyg trys muškietininkai: labai skirtingi, bet visi – už Klaipėdos rajoną! Tačiau, keičiantis valdančiosioms daugumoms, kiek prisidėjo papildomos biurokratijos? Juk kartu keitėsi ir komitetų, komisijų, darbo grupių sudėtys. Žmonės atvirai sako – plakasi politikai tarpusavyje, o darbai stovi. Dabar produktyviam darbui akivaizdžiai trukdo pučiantys labai stiprūs rinkimų vėjai, juk vietos savivaldybių tarybų rinkimai jau čia pat. Laikykitės, brangūs skaitytojai, nes nuo pažadų virtinės gali ir galva apsisukti. Vietos politikai neriasi iš kailio, kuris pirmas geresne žinia pasidalins, kuris pirmas rinkėją pamalonins. Toks jau sutapimas, kad, pavyzdžiui, šiemet pirmokai gavo nemokamas kanceliarines priemones. Jei ši tradicija tęsis, viskas gerai, tačiau jei tik priešrinkiminiais metais, tai kyla daug prieštaringų minčių.
Permainų vėjai pučia ir valstybės mastu. Vyriausybė palaimino valstybės tarnybos reformą, kurioje numatomas ir politikų atlyginimų kėlimas. Pavyzdžiui, prezidento pareiginė alga didėtų nuo 9,9 tūkst. eurų iki 10,2 tūkst. eurų 2024 metais, Seimo pirmininko – nuo dabartinių 4,6 tūkst. eurų, neatskaičius mokesčių, iki 8,6 tūkst. eurų, Seimo nario – nuo 3,5 tūkst. eurų iki 6,3 tūkst. eurų, premjero – nuo 4,6 tūkst. eurų iki 8,6 tūkst. eurų, ministro – nuo 4,3 tūkst. iki 7,7 tūkst. eurų. Tiesa, nors politikų atlyginimai būtų padidinti nuo kitos LR Seimo kadencijos, LR Prezidentas tokį atlyginimų didinimą pavadino nemoraliu.
Vidaus reikalų ministerija skelbia, jog pokyčiai viešajame sektoriuje būtini, nes apie 50 proc. konkursų į valstybės tarnybą neįvyksta, 60 proc. darbuotojų nepatenkinti savo darbu valstybės tarnyboje. Tačiau prasidėjusiu sunkmečiu situacija, manau, gali kardinaliai pasikeisti. Šią savaitę į vieną Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos valstybės tarnautojo vietą kandidatavo net 18 kandidatų. Beje, neteko girdėti, kad pristigtume kandidatų ir į Seimo narius ar kitus politinius postus. Paprastai balsuojant žmonėms pasirinkimas būna toks didelis, kad sunku išsirinkti. Tad skubumo kelti politikams atlyginimus, juolab energetinės krizės akivaizdoje tikrai nebuvo.
Belieka palinkėti, kad Vidaus reikalų ministerijos parengta valstybės tarnybos reforma išties būtų žingsnis į priekį, o ne atgal. Kad geri siekiai neliktų tik raidėmis, kad jie efektyviai būtų realizuojami ne tik sostinėje, bet ir rajonuose, nes čia kartais vis dar suveikia ir ydinga taisyklė: „Kas nedirba, tas neklysta. O kas neklysta, tą reikia paaukštinti.“

Agnė ADOMAITĖ
„Bangos“ korespondentė, portalo www.gargzdai.lt turinio redaktorė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių