„Vėlingis“ atskleidė savo tautos dvasią
Iš Europos tautų kultūrų festivalio „Europiada“ neseniai grįžę Priekulės kultūros centro folkloro ansamblio „Vėlingis“ dalyviai dalijasi įspūdžiais. Priekuliškiai džiaugiasi pažinę Europos šalių senąją kultūrą ir savo pasirodymais kartu su kitais kolektyvais iš Lietuvos atskleidę mūsų tautos dvasią.
„Europiadoje“ – antrą kartą
„Europiados“ festivalis kasmet organizuojamas kitoje šalyje, nebūtinai sostinėje. Antai 2009 metais jis vyko Klaipėdoje. Šiemet į Suomijos Turku miestą atvyko gausybė dalyvių: 6,5 tūkst., iš viso 312 kolektyvų iš įvairių Europos šalių. Tarp jų – ir Priekulės KC folkloro ansamblis „Vėlingis“. Jis pakviestas antrą kartą: prieš porą metų dalyvavo Švedijoje vykusiame tradiciniame festivalyje.
Šešerius metus ansambliui vadovaujanti Rūta Vildžiūnienė pasakojo, jog dauguma buvo liaudies muzikos, dainų ir šokių kolektyvai, bet dalyvavo ir dūdų orkestrų, bažnyčios chorelių. „Senoji muzikavimo, dainavimo, šokio tradicija gyva visose šalyse. Kiek pagyvenusių žmonių kolektyvų atvyko iš Belgijos, Vokietijos, Danijos, – kalbėjo vadovė. – Tačiau „Europiados“ organizatoriai rūpinasi ir jaunųjų kolektyvais, skatina jaunimą burtis, saugoti savo tradicinę kultūrą.“
Pasak pašnekovės, „Europiados“ dalyviai – muzikos mėgėjai, entuziastai: dainuoja, šoka, groja be atokvėpio. Juk tai jų gyvenimo būdas.
Ne tik žiūrėjo, bet ir dalyvavo
Festivalis vyko liepos 26–30 dienomis Turku mieste, turtingame istorinių pastatų, gaivinamame upės vandenų. Nebe pirmą kartą jame dalyvaujantys priekuliškiai iš anksto žinojo įprastą scenarijų: kas, kur ir kada vyks. Atidarymo ir uždarymo renginiuose šurmuliavo liaudies šokių kolektyvai.
„Vėlingis“ koncertavo chorų vakare. Trumpoje programėlėje (reikėjo taupyti skirtą laiką) atliko Klaipėdos krašto dainikę, paukščių pamėgdžiojimus, sutartinę ir smagią aukštaitišką dainą. Vėliau kolektyvai išsibarstė įvairiose miesto erdvėse – koncertavo skveruose, aikštelėse. „Turku gyventojai, traukdami per miestą norom nenorom susitikdavo su dainuojančiais, muzikuojančiais įvairių šalių kolektyvais ir stebėdavo, klausydavosi“, – pasakojo R. Vildžiūnienė.
Koncertuodami skvere, priekuliškiai savo programą pritaikė pagal situaciją. „Žmonės mėgsta žaidimus – stengėmės įtraukti žiūrovus“, – sakė vadovė.
Pusvalandį jie koncertavo upės kelte.
Suprato be žodžių
„Vėlingis“ naktiniame koncerte kavinėje pademonstravo senąją lietuvių tradiciją: ištekėjusi moteris nebegali rodytis vienplaukė – galvą turi prisidengti. „Mes improvizavome aukštaitiško nuometo rišimą, – pasakojo R. Vildžiūnienė. – Ir graudžią dainą, susijusią su šia tema, dainavome. Šią vestuvių apeigą įdėmiai stebėjo publika. Nesuprasdami žodžių žmonės emociškai jautė, kad daina ritualinė, susijusi su svarbiu virsmu moters gyvenime.“
Anot „Vėlingio“ ansamblio vadovės, apeiginio dainavimo prasmė – ne linksminti. „Senovinių dainų vidinis kodas yra“, – akcentavo ji.
Tą vakarą priekuliškiai ne tik graudžiai dainavo – jie kvietė žiūrovus šokti, įtraukė juos į žaidimus. „Vėlingis“ savo energingumu, entuziazmu per dainas, šokį sugebėjo perteikti mūsų tautos dvasią, pelnyti žiūrovų simpatijas. „Užsieniečiai geresni senųjų lietuvių liaudies dainų klausytojai nei lietuviai“, – palygino R. Vildžiūnienė.
Pažintis su senosiomis kultūromis
Priekuliškiai parsivežė šilčiausius įspūdžius iš „Europiados“. Įspūdingas buvo festivalio dalyvių paradas palei upę: daugiau nei 6 tūkstančiai dalyvių žingsniavo kelias valandas.
Nepamirštamos tradicinės ekumeninės pamaldos žymiausioje miesto katedroje. „Jų metu suomių vyrai ir moterys šoko senovinį šokį. Žingsneliai minimalūs, su pritūpimais. Graudu darėsi: ritualas, meditacija… Skaitant Šventąjį Raštą, per pertraukėles matėme ir šiuolaikinio šokio fragmentų“, – dalijosi įspūdžiais R. Vildžiūnienė.
„Vėlingio“ dalyviai susipažino su Suomijos Turku miesto istorija. Jie lankėsi pastarojo muziejuose, pilyje. Susipažino ir su senaisiais amatais. Suomiai juos demonstravo Turku senamiesčio mikrorajone, modernių pastatų apsuptyje.
Priekuliškiai grįžo laimingi, kad „Europiada“ padeda susibičiuliauti skirtingų papročių ir tradicijų Europos tautoms.