Vėžaičiuose žemaitiškai skaitė ir moksleiviai, ir suaugusieji

Visi žemaitiškų skaitymų šventės-konkurso „Žemaitėjė žuodie ėr šėrdie“ dalyviai buvo apdovanoti užrašinėmis ir rašikliais, jiems ir ruošusiems mokytojams įteikti padėkos raštai.

Pirmą kartą Vėžaičiuose vyko meninio skaitymo šventė-konkursas „Žemaitėjė žuodie ėr šėrdie“, kuris yra etninės kultūros puoselėjimo projekto „Palėkėms kap atradėms“, finansuojamo Klaipėdos rajono savivaldybės, dalis. Vėžaičių kultūros centro direktorė ir Klaipėdos rajono žemaičių draugijos pirmininkė Diana Ciparienė norėtų, kad žemaitiškų skaitymų konkursas taptų tradicinis.
Paskelbus registraciją į pirmą kartą Vėžaičiuose organizuojamą žemaitiškų skaitymų šventę-konkursą „Žemaitėjė žuodie ėr šėrdie“, jame dalyvauti panoro Gargždų „Minijos“ ir „Kranto“ progimnazijų, Gargždų „Vaivorykštės“ ir Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijų, Vėžaičių, Kretingalės ir Plikių Ievos Labutytės pagrindinių mokyklų moksleiviai. Juos į Vėžaičius lydėjo padėję pasiruošti mokytojai, o kai kuriuos ir tėveliai.
Gera nuotaika dalyvius ir žiūrovus žengdama į sceną užkrėtė Vėžaičių kultūros centro direktorė, Klaipėdos rajono žemaičių draugijos pirmininkė, renginio sumanytoja ir vedėja D. Ciparienė. Sodriai žemaitiškai ji kreipėsi į pasirodymo laukiančius moksleivius ir juokavo, kad sufleruoti draugams galima tik žemaitiškai, o kad būtų drąsiau skaitovams, ji pati scenoje paskaitė skomantiškės dūnininkės Aldonos Martinkienės eilėraštį „Žemaičiū tautinē rūbā“ iš knygos „Truobalė ont laukū“. Vėliau savo kūrybą skaitė ir pati knygos autorė. Suaugusiųjų grupėje taip pat dalyvavo skaitovai iš Lapių, Endriejavo ir Vėžaičių.
Susirinkusieji į renginį klausėsi mokinių skaitomų kūrinių apie pelėdą, zuikį, vorą ir musę, velnią ir kt., kurie vertė šypsotis, kaip ir suaugusiųjų eilėraščiai ir prozos kūriniai. Ir moksleivių, ir suaugusiųjų skaitymus vertino komisija. Iš kiekvienos amžiaus grupės ji išrinko po vieną skaitovą, kurie lapkričio 24 d. dalyvaus regioniniame konkurse „Skaituom žemaitėška“ Skuode. „Pagaliau galime pasidžiaugti, kad į Skuode vyksiantį regioninį žemaitiškų skaitymų konkursą deleguojame ne vieną ar du, o visą būrį šaunių žemaitelių skaitovų“, – sakė D. Ciparienė.
Vertinimo komisija, kuriai vadovavo ne vieną žemaitišką knygą parašiusi plungiškė Irena Stražinskaitė-Glinskienė (narės Vėžaičių pagrindinės mokyklos direktorė Dalia Baliutavičienė ir „Bangos“ laikraščio korektorė-išleidėja Laima Šveistrytė), 1–4 kl. grupėje geriausiai įvertino Plikių Ievos Labutytės pagrindinės mokyklos pirmokę Luknę Grigalauskaitę (mokytoja ekspertė Rita Domarkienė), 5–9 kl. grupėje – Gargždų „Kranto“ progimnazijos aštuntokę Saulę Jušaitę (mokytoja Vitalija Valaikė), 10–12 kl. grupėje – Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos dvyliktoką Roką Rapalavičių (mokytoja metodininkė Irena Juciuvienė). Kompoziciją „Varpa gaudėms“ Skuode atliks „Kranto“ progimnazijos aštuntokai Jonas Žąsytis, Gailė Mikužytė, Saulė Jušaitė, Alfredas Jaraminas, Justas Sičiūnas, Augustė Šemulytė, Denas Jurkus ir Lėja Čeliauskaitė (mokytoja V. Valaikė). Iš suaugusiųjų grupės į regio­ninį konkursą keliaus ir ištrauką iš jaunystės dienoraščio skaitys endriejaviškė Laima Kazragienė. I. Stražinskaitė-Glinskienė negailėjo dalyviams patarimų, o mes palinkėkime visiems rajono atstovams Skuode sėkmės ir neužmirškime patys kalbėti žemaitiškai ir tėvų palikimą perduoti kitoms kartoms.
„Norėčiau, kad ir kitais metais Vėžaičiuose vyktų rajoninis žemaitiškų skaitymų konkursas, kad tai taptų tradicija. Džiaugiuosi, kad pirmas blynas neprisvilo“, – sakė D. Ciparienė.


Jurga DRUNGILAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių