Vėžaitiškiai šokiruoti: sąskaitos už šildymą triskart didesnės

Didelių šalčių dar nebuvo, o vėžaitiškiai jau šiurpsta nuo gautų sąskaitų už šildymą. Pastarosios tituluojamos rekordinėmis, mat yra kelis kartus didesnės nei pernai. Šildymą tiekianti UAB „Klaipėdos rajono energija“ tvirtina, jog dėl visko kalta išaugusi dujų kaina. O Klaipėdos rajono savivaldybė dar vis svarsto, kaip palengvinti naštą gyventojams.

UAB „Klaipėdos rajono energija“ už šilumą atsakingo pavaduotojo S. Bučinsko nuomone, Savivaldybė galėtų kompensuoti dujų pabrangimo skirtumą žmonėms.

Pagalvojo, kad sumaišė

Į Vėžaičius iš Gargždų prieš ketverius metus atsikrausčiusi Lina Budginienė sako jau tada atsigirdusi, kad sąskaitos už šildymą čia ne iš mažųjų, tačiau kad susiklostys tokia situacija, nesitikėjo. „Vėžaičiai patogi gyvenimui vieta, čia draugiška bendruomenė. Kai reikėjo pirkti butą, čia buvo adekvati kaina, tad ir apsigyvenome. Auginame mažamečius vaikus. Už spalio mėnesį 35 kvadratinių metrų butą atėjo beveik 100 Eur sąskaita. Pernai, kiek pamenu, siekė per 30 Eur. Tad sąskaita padidėjo triskart. Pradžioje net pamaniau, kad čia ne mano lapelis, tačiau darkart patikrinau, parašytas teisingas mano vardas, pavardė… Žiauru“, – emocijų neslėpė Lina. Ji pastebėjo, kad vyresnio amžiaus žmonėms, nors irgi sunku, tačiau jie gauna kompensacijos, o jaunos šeimos turi suktis pačios.

Į Vėžaičius iš Gargždų atsikrausčiusi L. Budginienė buvo šokiruota pateiktos sąskaitos už šildymą, ji triskart didesnė nei pernai.

„Aišku, tikimės, kad Klaipėdos rajono savivaldybė pagelbės, bus kompensacijos. Juk už lapkritį sąskaitos, tikėtina, ateis dar didesnės. Mano kaimynė – trijų kambarių buto savininkė – gavo net 180 Eur sąskaitą. Tai kiek reikia uždirbti, kad išgyventum? Žiemą tokiu atveju bus, matyt, 400–500 Eur sąskaita“, – spėliojo pašnekovė, kuri gyvena nerenovuotame name, tad sakė išties pritartų renovacijai, bet yra daug gyvenančių ir pensinio amžiaus žmonių, tad neaišku, kokia būtų jų pozicija.

Tokių laikų dar nebuvo

Renovuotame name gyvenanti vėžaitiškė Birutė Žičkienė sako per daug nesijaudinanti dėl išaugusių sąskaitų. „Sumoku ir pamirštu. Man gerai, nes gaunu kompensaciją, be jos būtų tekę mokėti beveik 100 Eur, o dabar tereikėjo 26 Eur. Aišku, ši suma vis tiek didesnė nei ankstesniais metais, bet nesureikšminu“, – kalbėjo optimizmo nestokojanti senjorė ir pridūrė, kad Vėžaičiuose gyvena nuo 1968 metų.

Vėžaičiuose nuo 1975-ųjų metų gyvenanti Liudmila Plesevičienė „Bangai“ atvirai sakė, jog tokių kainų nėra regėjusi: „Pernai už trijų kambarių butą mokėjome per 13 Eur, o šiemet – per 60 Eur. Mūsų namas renovuotas, tad atskirai mokame ir už renovaciją, dabar po 80 Eur per mėnesį. O dar reikėjo atsisakyti dujinių balionų, dabar viryklės yra elektrinės, tad jei nuolat virčiau, kepčiau, už elektrą pagal mūsų paskaičiavimą ateitų ir koks 140 Eur. Nežinau, koks sprendimas turėtų būti. Tačiau taip gyventi neįmanoma. Prašėme kompensacijos, bet sąskaitoje už šildymą ji neįrašyta…“ – dėstė Liudmila. Ji pridūrė, kad jų su vyru pensijos bendrai sudėjus siekia apie 700 Eur, o kiek reikia dar sveikatos priežiūrai, vitaminams. „Gerai, jei vaikai gali nuvežti pas gydytojus, derinamės prie jų darbotvarkių. Tačiau, jei neišeina, tai reikia ir taksi samdyti ar kažkieno prašyti, o juk nemokamai niekas neveža“, – kalbėjo vėžaitiškė.

Renovuotame name gyvenanti vėžaitiškė B. Žičkienė sako per daug nesijaudinanti dėl išaugusių sąskaitų: „Sumoku ir pamirštu. Man gerai, nes gaunu kompensaciją.“

Prašo suvienodinti kainas

Vėžaičių Gargždų g. 22 namo gyventojai adresavo prašymą Klaipėdos rajono savivaldybės merui, Tarybai, Administracijos direktoriui, kuriame rašo, kad iš šilumos tiekėjo UAB „Klaipėdos rajono energija“ už spalio mėnesį gavo šildymo sąskaitas, padidėjusias daugiau nei 3 kartus: 2020 metais 5,74 eurocentų – už 1 kWh, 2021 metais – 17,44 eurocentų už 1 kWh. „UAB „Klaipėdos rajono energija“ šildymui naudoja tik gamtines dujas. Pagal Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos duomenis, gamtinės dujos nuo 2021 m. liepos mėnesio pabrango tik 50 proc. AB „Klaipėdos energija“ šilumos tiekėjo kainos mūsų savivaldybės gyventojams yra gerokai mažesnės. Todėl prašome užtikrinti šildymo kainų kompensavimo mechanizmą Vėžaičių miestelio gyventojams, kad šildymo kaštai Klaipėdos rajono savivaldybės gyventojams būtų suvienodinti“, – rašoma rašte.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Justas Ruškys „Bangai“ sakė, kad analizuojama situacija ir bus ieškoma būdų ir mechanizmų, kaip būtų galima pagelbėti gyventojams ir sumažinti šildymo kainą. „Kai bus nuspręsta, kokie tai gali būti būdai, kreipsimės į Savivaldybės tarybą, kuri ir priims galutinį sprendimą“, – užtikrino Administracijos direktorius.

3,5 karto pabrango dujos

UAB „Klaipėdos rajono energija“ už šilumą atsakingas pavaduotojas Stasys Bučinskas informavo, kad turi 110 šilumos vartotojų ir 5 įstaigas. Anot jo, pagrindinė priežastis, kodėl išaugo sąskaitos už šildymą, 3,5 karto pabrangusios dujos. „Tiesa, dabar jų kaina pradėjo kristi, tačiau kol tai pajus vartotojai, užtruks“, – sakė jis.

Anot S. Bučinsko, anksčiau ėjusio ir „Klaipėdos rajono energijos“ vadovo pareigas, Vėžaičių katilinė skaičiuoja jau 15 metus. 2007 metų rudenį ji buvo modernizuota, tuomet investuota apie 3 mln. litų. „Kas atvažiuoja, ir dabar aikčioja, kad pas mus moderni katilinė, viskas automatizuota“, – kalbėjo S. Bučinskas. Jis akcentavo, kad paskolos, kuri buvo paimta modernizacijai, sumą kompensavo Savivaldybė.

Dabar, anot jo, belieka tikėtis, kad dujų kaina toliau kris. Klaipėdos rajono savivaldybė, S. Bučinsko nuomone, galėtų kompensuoti dujų pabrangimo skirtumą žmonėms. Tačiau šiuo atveju kyla klausimas, jei kompensuojamos šildymo išlaidos centralizuotų tinklų vartotojams, tai kodėl nekompensuojamos individualių namų?

Vėžaitiškiams apmaudu, kad jie moka žymiai brangiau nei gargždiškiai, čia tiekiamos AB „Klaipėdos energija“ šilumos kaina – 5,29 eurocentų už kilovatvalandę. Jie norėtų, kad jiems šilumą tiektų taip pat AB „Klaipėdos energija“. Tačiau, anot S. Bučinsko, tokiam projektui įgyvendinti reikėtų pakloti 6 km trasą, tokio masto projekto įgyvendinimo kaštai būtų labai dideli.

KOMENTARAS

Vėžaičių seniūnas Alvydas MOCKUS: „Nedžiugios naujienos. Kad kainos šiais metais kilo, tai pastebėjome visi, bet kad tapsime rekordininkais, to nesitikėjau. Jau ne pirmi metai, kai vėžaitiškiai, kurie naudojasi centralizuotu šilumos tiekimu, moka ne mažiausius mokesčius už šilumos energiją. Šioje situacijoje matau tik keletą išeičių: 1. Renovacija, didinant būsto energetinę klasę, taip sutaupant energijos nuostolius; 2. Individualus šildymas lyg ir leistų sutaupyti, bet reikalingos pradinės investicijos ir namo renovacija; 3. Didinti tinklų abonentų skaičių, taip pasidalijant eksploatavimo kaštus. Šią situaciją būtina pradėti spręsti, bet sprendimui reikalinga visų vartotojų vieninga nuomonė, mažai tikėtina, kad ateinantys metai bus mažesnių kainų metai.“

Tai žinotina

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Statybos ir infrastruktūros skyrius informavo, kad „Klaipėdos rajono energijos“ tiekiamos šilumos kainą sudaro pastovioji ir kintamoji dalis. „Kainą tvirtina Savivaldybės taryba. Pastovioji dalis – tai yra algos, remontas, draudimai, nusidėvėjimai ir pan. Skaičiavimus Savivaldybei pateikia „Klaipėdos rajono energija“. Pastovioji dalis praktiškai niekada ir nekinta – siekia plius minus apie 3,5 cento. Kintamoji dalis tiesiogiai susijusi su kuru – dujų ir elektros kainomis. Dujų kaina šiuo metu yra išaugusi net tris su puse karto. Todėl ir atsirado padidėjimas. Kuo mažiau perkama dujų, tuo didesnė kaina. Perkant dujas nuolaida kaip mažam vartotojui nėra taikoma. Todėl pagal dujų suvartojimą negalime lyginti „Klaipėdos energijos“ su jų vartotojų kiekiu ir „Klaipėdos rajono energijos“ su keliomis dešimtimis vartotojų“, – aiškino Savivaldybės administracijos Statybos ir infrastruktūros skyrius.

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO nuotr.

1 Komentaras

  • Moteris juk parašė šildymas 60e už renovacija 80 eurų,na ir kas gaunasi,lygus nulis,išplauti pinigai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių