Vienas svarbiausių mikroelementų pamažu nyksta iš mūsų mitybos grandinės

Mikroelementas selenas žmonėms reikalingas už sveikatos būklę atsakingų sistemų, o ypač patikimos imuninės sistemos, veiklai palaikyti. Vis dėlto yra viena problema: Europos dirvožemio sudėtyje seleno yra itin mažai, o mokslininkai prognozuoja, kad klimato kaita ir keletas kitų veiksnių šią situaciją dar labiau pablogins.

2017 m. grupė mokslininkų parengė klimato kaitos prognozę norėdami numatyti, kaip ilgainiui keisis seleno kiekis Europos dirvožemyje.

Šioje 2017 m. Nacionalinės mokslų akademijos protokoluose paskelbtoje prognozėje pateikta susirūpinimą keliančių įžvalgų. Dėl nuolatinės klimato kaitos vis gausėjant kritulių kiekiui ir mažėjant dirvožemio pH, per prognozuojamą laikotarpį 66 procentuose dirbamos žemės plotų seleno kiekis gali sumažėti 8,7 %. Tai, gerbiamas skaitytojau, nelabai primena geras naujienas.

Seleno mums reikia, kad išliktume sveiki

Selenas yra būtinas mikroelementas žmogaus sveikatai išsaugoti. Apie neprilygstamą seleno svarbą trumpai galima pasakyti tiek: jis reikalingas normaliai imuninės sistemos ir skydliaukės veiklai bei normaliam plaukų ir nagų augimui palaikyti, taip pat jis padeda apsaugoti ląsteles nuo kenksmingų laisvųjų radikalų sukeliamos oksidacinės pažaidos.

Maisto papildas

Yra gausybė kitų su selenu susijusių funkcijų, todėl itin svarbu pakankamai šio mikroelemento suvartoti su maistu.

Pamažu nyksta iš mitybos grandinės

Vis dėlto selenas pamažu nyksta iš mitybos grandinės ir klimato kaita tėra tik viena iš daugelio šios problemos priežasčių. Ne tik vis didėjantis kritulių kiekis, bet ir kiti veiksniai (pavyzdžiui, dirbtinių trąšų naudojimas) gali daryti įtaką įvairiose dirvose auginamų javų seleno kiekiui.

Kadangi procesas priklauso nuo daugelio veiksnių, seleno kiekis skirtingų regionų maiste labai skiriasi, ir kai kurių pasaulio dalių gyventojai su maistu jo suvartoja ženkliai per mažai.

Skaičiuojant pasaulio mastu, vienas iš septynių žmonių suvartoja per mažai seleno ir tas „per mažai“ faktiškai reiškia mažesnį nei rekomenduojamas šio gyvybiškai svarbaus mikroelemento kiekis.

Europiečiai suvartoja per mažai

Remiantis statistikos duomenimis, seleno stoka būdinga tokioms Europos valstybėms kaip Čekijos Respublika ir Kroatija. „Stoka“ šiuo atveju reiškia, kad vidutiniškai su maistu suvartojama mažiau negu 30 mikrogramų seleno per dieną.

Kad būtų su kuo palyginti, PSO (Pasaulio sveikatos organizacijos), JAV ŽD (Jungtinių Amerikos Valstijų Žemdirbystės departamento) ir EMST (Europos maisto saugos tarnybos) rekomenduojama seleno suvartojimo norma yra ne mažiau negu 55–85 mikrogramai per dieną. Dar labiau neramina tai, kad, remiantis tyrimų duomenimis, norint veiksmingai įsotinti nuo seleno priklausomus enzimus (seleno baltymus), kurie valdo daugybę organizmo funkcijų, per dieną reikia suvartoti 100–125 mikrogramus seleno.

Žmogaus organizme yra 25–30 skirtingų seleno baltymų, kurie deramai neatlieka savo funkcijų, jei negauna pakankamai seleno.

76 procentai valstybių yra pavojaus zonoje

Kitos valstybės, pavyzdžiui, Danija, Lietuva, Lenkija, Švedija, Ispanija, Vokietija, Belgija, Didžioji Britanija, Prancūzija, Nyderlandai, Italija, Austrija, Airija ir keletas kitų laikomos seleno stokos zona, kadangi jų gyventojai per dieną suvartoja mažiau negu 55 mikrogramus seleno.

Tiesą sakant, 76 procentai pasaulio valstybių įsikūrusios regionuose, kuriuose trūksta seleno ir kuriuose vidutiniškai jo suvartojama mažiau už apatinę rekomenduojamą normos ribą.

Tablečių pavidalo seleno mielės

Nepaisant visuotinių subalansuotos mitybos rekomendacijų valgyti daug žuvies, daržovių, viso grūdo produktų ir pan., suvartoti pakankamai seleno vis tiek gali būti sudėtinga.

Šį trūkumą galima kompensuoti papildais, tačiau turite būti tikri, kad įsigysite preparatą, kurio įsisavinamumas dokumentuotas. Verta rinktis „SelenoPrecise“, patentuotas seleno mieles, kurių sudėtyje gausu įvairių natūralių seleno rūšių.

Remiantis tyrimų duomenimis, organizmas absorbuoja beveik 90 procentų šiame preparate esančio seleno. Būtent dėl dokumentuotos kokybės Švedijos mokslininkai pasirinko šį prekės ženklą novatoriškam tyrimui „KiSel-10“, kurio rezultatai skelbiami tarptautiniame kardiologijos žurnale „International Journal of Cardiology“.

Daugiau informacijos www.pharmanord.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių