Vizitas Ukrainoje – pilnos išgąsčio ukrainiečių akys ir ypatingai nuoširdus svetingumas

Į Lietuvą jau yra grįžusi pirmoji tyrimo grupė, sudaryta iš prokuratūros, policijos, kriminalistinių tyrimų centro ir teismo medicinos tarnybos atstovų, kurie Ukrainoje dalyvavo atliekamų karo nusikaltimų tyrimų veiksmuose. 

Kartu su kolegomis iš Ukrainos prokuratūros ir kitų institucijų jie vyko į įvykių vietas, dalyvavo žuvusiųjų ekshumacijose, fiksuojant sugriautus daugiabučius, maldos namus, remonto dirbtuves ir kitus civilius objektus, apžiūrinėjo sprogimų vietas, paliktą karinę techniką, nesprogusias aviacines bombas ir kitus sprogmenis, padėjo nustatant nukentėjusius asmenis, įvykių liudytojus, dalyvavo jų apklausose.  

Grupei vadovavęs prokuroras pasakoja, kad sutikti kolegos Ukrainoje šiuo metu dirba itin daug, dažnai – be išeiginių, tad pervargimas ir įtampa jaučiami, tačiau žmonės to nepaiso. Jiems šalies kova už laisvę ir nepriklausomybę, kova už savo pačių, šeimų saugumą ir gyvybę yra ne gražūs proginiai žodžiai, o skaudi realybė ir pats svarbiausias tikslas. Prokuroras taip pat pastebėjo, kad fiksuodami įvykdytus karo nusikaltimus Ukrainos teisėsaugos pareigūnai naudoja modernią techninę įrangą, tačiau jos, kaip ir žmogiškųjų išteklių, labai trūksta dėl įvykdytų nusikaltimų kiekio ir mastų. Tad kiekvienas perduotas dronas, kamera, kietasis diskas ar kita tyrimo veiksmams atlikti būtina įranga yra priimama su padėka ir nedelsiant pradedama naudoti.

Ukrainiečiams ne ką mažiau svarbus, anot prokuroro, ir moralinis palaikymas iš šalies, solidarumas su Ukraina, kurį išsako tiek atskiri žmonės, tiek valstybės. Nesijausdami vieni žmonės lengviau ištveria jiems tenkantį skausmą, nerimą, nepriteklių, fizinį ir emocinį nuovargį. Iš apsilankymų karo nusiaubtose kaimo vietovėse Lietuvos pareigūnai įsiminė išgąsčio pilnas vietinių gyventojų akis, kurios pasitikdavo įžengusius į kiemą. Ir tik supratę, kad atvyko Ukrainos pareigūnai bei svečiai iš Lietuvos žmonės lengviau atsikvėpdavo, o pirmų akimirkų baimę keitė nuoširdus svetingumas ir atviras bendravimas, dalijantis net ir skaudžiausiais atsiminimais apie okupantų kariuomenės vykdytus nusikaltimus. Kaip ypatingai jautrią akimirką prokuroras prisimena ir vienos nuo karo nukentėjusios ukrainiečių šeimos primygtinį kvietimą pasivaišinti arbata ir ką tik iškeptais blynais.  

Šiuo metu jų pradėtą darbą tęsia antroji Lietuvos pareigūnų grupė. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių