Yra už ką padėkoti

Pastaruoju metu socialiniuose tinkluose sklando prasminga žinutė: geriausia negauta dovana – auka kariaujantiesiems.

Antroji advento savaitė itin žiemiška. Šaltas pirmadienio rytas pasitiko plikledžiu, kuris suparalyžiavo eismą keliuose. Per savaitę sniegas Lietuvoje pridarė nemažai bėdų. Ketvirtadienio naktį buvo gausu avarijų, dėl iškritusio sniego trečiadienį kai kur miesteliuose dingo elektra, sutriko net ir televizijos ryšys.
Tiesa, skelbtos naujienos ne tik apie sudėtingas eismo sąlygas ir perspėjimai vairuotojams dėl plikledžio būti atsargiems, bet ir kitos. Lietuvos statistikos departamentas pranešė, kad lapkričio mėnesio metinė infliacija (2022 m. lapkritį, palyginti su 2021 m. lapkričiu) sudarė 22,9 proc.
Štai šių metų lapkritį, palyginti su spaliu, vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 0,4 proc. Daugiausia tam įtakos turėjo duonos ir grūdų produktų, pieno ir jo produktų, sūrio ir kiaušinių, mėsos ir jos produktų kainų padidėjimas. Įtakos infliacijai turėjo automobilių, asmeninių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugų, kavos, arbatos ir kakavos, namų ūkio valymo ir priežiūros priemonių kainų padidėjimas bei šilumos energijos, elektros energijos, degalų ir tepalų kainų sumažėjimas.
Apžvelgta, kad lapkritį, palyginti su spaliu, maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos padidėjo 2,5 proc. Labiausiai pabrango cukrus ir kava, konservuota žuvis, duona, bet atpigo uogienės, marmeladai, medus, sviestas, saldumynai. Taip pat kito kai kurių šviežių vaisių ir daržovių kainos: daugiausia padidėjo greipfrutų, spanguolių, svogūnų, kriaušių, avokadų kainos, bet sumažėjo gūžinių salotų, žiedinių kopūstų, šilauogių, mandarinų, pomidorų kainos.
Manau, kiekvienas pastebėjome vos ne kasdien kylančias maisto produktų kainas, kurios, tikėtina, dar kils. Vieną vakarą nuėjusi į parduotuvę produktą nusipirkau viena kaina, kitą vakarą tas pats produktas kainavo jau dešimčia centų brangiau.
Daugiausia padidėjo viešojo maitinimo valgyklose paslaugų kainos, net 1 proc. Viešbučių, kavinių ir restoranų paslaugų kainos padidėjo 0,7 proc., o poilsio namų paslaugų (10,4 proc.) kainos sumažėjo.
Būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekių ir paslaugų kainos sumažėjo 2,4 proc. Daugiausia sumažėjo šilumos energijos (6,8 proc.), elektros energijos (5,9 proc.) kainos, bet gaminių ir medžiagų būsto priežiūrai ir remontui kainos padidėjo 0,7 proc., būsto priežiūros ir remonto paslaugų – 0,6 proc.
3,3 proc. pabrango namų ūkio valymo ir priežiūros priemonės, taip pat būsto apstatymo, namų apyvokos įrangos ir kasdienės būsto priežiūros kainos padidėjo 1,7 proc., namų ūkio personalo ir namų priežiūros paslaugos – 1,8 proc., elektriniai ir neelektriniai pagrindiniai buitiniai prietaisai – 1,6 proc. Stalo reikmenys atpigo 2,3 proc. Taigi, kiek pigiau galime nusipirkti šakučių ir peilių, bet kas gi iš to, jei ant stalo nebus ko padėti?
Prekybos centrai vilioja nuolaidomis, akcijomis, kaip ir kiekvienais metais traukia didžiųjų metų švenčių kortą: siūlomi produktai ir gaminiai kalėdiniam stalui, akcijos taikomos lemputėms, girliandoms ir žaisliukams – eglutei ir namams papuošti. Galima įžvelgti vartotojiškumo skatinimą. Mažesnė kaina siūloma tik tuomet, jei įsigysi 2 vienetus, o ne vieną. Prekybos centre aš stabteliu ir susimąstau: na kam gi man dvi prekės, jei reikia tik vienos? O antrasis nesuvartotas produktas gali ir sugesti. Žinoma, gausesnėms šeimoms tai puiki išeitis – mėgstamo dalyko daugiau ir pigiau, argi tai blogai?
Beje, ekonomistai turi gerų žinių. Metinė infliacija Lietuvoje toliau mažėja, nors kainų smukimas ne toks greitas, kaip norėtųsi. Tai lemia vis dar aukštos dujų ir elektros kainos. Kai kurie ekonomistai mano, kad jau gruodį galima sulaukti mėnesio defliacijos, kiti jos tikisi 2023-iųjų vasarį, o metinės defliacijos – kitų metų pabaigoje. Pasak „Luminor“ banko ekonomisto Žygimanto Maurico, infliaciją vis dar palaiko augančios maisto kainos, todėl gruodį jos gali tapti pagrindiniu infliacijos veiksniu. Esą energetika nebėra infliacijos augimą skatinantis ir aukštą jos lygį palaikantis veiksnys. Nors kitų metų sausio mėnesį gali būti kainų augimo šuolis, bet vėliau turėtų išsisemti.
Vis dėlto reklamų, vilionių ir akcijų apsupty prisiminkime, kad adventas – ramybės, susikaupimo metas. Nepamirškime susitaikyti, nelikti skolingi ir nesipykti. Burbame ant kelininkų, kuriuos kaip ir kiekvienais metais žiema užklupo netikėtai ir jie nespėja barstyti kelių, bet gal verta padėkoti ir pasidžiaugti už tai, kad iš mūsų padangės krenta snaigės, o ne raketos ir sprogmenys?
Klaipėdos rajono savivaldybės taryba vakar neeilinio posėdžio metu pritarė dėl humanitarinės pagalbos suteikimo Ukrainai. Kariaujančiai šaliai itin reikia elektros generatorių, dyzelinių, elektrinių šildytuvų, miegmaišių, baterijų, žvakių ir kt.
Pastaruoju metu socialiniuose tinkluose sklando prasminga žinutė: geriausia negauta dovana – auka kariaujantiesiems.

Monika CALZONAITĖ
„Bangos“ korespondentė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių