Žemė maišėsi su dangumi: sutriko ir žmonių buitis

Asociatyvi nuotr.

Sekmadienį praūžusi vėtra išbandė ir Klaipėdos rajono gyventojų buitį, ir pagalbos tarnybų pasirengimą ekstremalioms situacijoms. Kai kuriems žmonėms be vandens, elektros ir šilumos tiekimo teko ištverti ilgiau nei kitiems, kuriems elektra buvo dingusi vos kelioms minutėms.


Per parą – kaip mėnesį
Pirmasis šių metų mėnuo – sunkus ir sudėtingas ugniagesiams gelbėtojams, nerimo kėlė ir gyventojams. Praėjusį sekmadienį Gargždų PGT užregistruoti 43 iškvietimai į įvykius – beveik tiek pat, kiek pernai sausio mėnesį. Daugiausia – dėl nuverstų medžių. Seniūnijose skaičiuojama vėtros padaryta žala gyventojų ir Savivaldybės turtui.
Klaipėdos rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos viršininko Stanislovo Virbausko teigimu, sausio 30-oji ugniagesiams gelbėtojams buvo pati sunkiausia nuo praėjusių metų rudens, nes žemė maišėsi su dangumi. Itin stiprus vėjas su pustomu drėgnu sniegu nekliudomai įsibėgėjęs vertė ant kelių medžius, tikrino pastatų stogus ir laisvas jų konstrukcijas, kaimynams išdalijo kiemuose netinkamai paliktus daiktus.


Be ryšio su centru
„Kai kuriose rajono vietose patikrino nukarusius elektros laidus ir laikinai išjungė elektrą Veiviržėnuose, Endriejave, Agluonėnuose, Priekulėje, Girkaliuose ir Plikiuose, – kalbėjo S. Virbauskas. – Per parą mūsų tarnybos ugniagesiai gelbėtojai pagal pirmos pagalbos iškvietimus į įvykius važiavo 34 kartus.“
Didelę įtampą jautė ne tik ugniagesiai, bet ir gyventojai, kurie tiesiai skambino ugniagesių komandoms seniūnijose, tačiau arčiausiai esantys ir pirmieji į pagalbą atskubantys ugniagesiai be pirmos pagalbos centro pranešimo į įvykį išvykti negali. „Gaisrines mašinas jie laikė parengtas kiemuose, nes nelikus elektros mechaniškai sunkiau atidaryti garažo vartus, o patys ugniagesiai gelbėtojai jau nebenusirengė kovinės aprangos, nes racija ir telefonai netilo nuo pranešimų“, – dėstė tarnybos vadovas.
Sekmadienio vakare apie 23 val. nutrūkus elektros energijos tiekimui Endriejavo ugniagesių komandoje neliko jokio ryšio su pirmuoju pagalbos centru ir tik vienu nuosavu telefonu tegalėjo prisijungti. Tuo metu, kai nebuvo ryšio, į Žadeikių kaimą buvo iškviesta Plungės rajono Kulių ugniagesių komanda.


Ugniagesiams grėsė pavojus
Šalindami nuvirtusius medžius ugniagesiai jautė nuolatinį nerimą, nes šalia augantys medžiai traškėjo, lūžo jų šakos ir kėlė rimtą pavojų. O Veiviržėnų ugniagesių komandai pateikė staigmeną – medį nuvertė šalia ten buvusių žmonių. Pasak S. Virbausko, pavojų ugniagesių saugumui kėlė ir nutraukti elektros laidai, kurie buvo apsnigti ir sunkiai įžiūrimi.
Medžiams užvirtus ant jų, šie kibirkščiavo arba krito ant žemės. Ugniagesiai gelbėtojai laukė, kol atvyks elektros tinklų darbuotojai ir atjungs, kad galėtų supjaustyti ir pašalinti nulaužtus medžius. Pasak Gargždų PGT vyriausiojo specialisto Arūno Armalio, pastarosios audringos dienos – išbandymas technikai. „Nebeatlaikė vienas grandininis pjūklas – sulūžo. Reikia skubėti įsigyti naują, nes žiema dar nesitraukia“, – sakė pareigūnas.
Gargždų mieste vėjas nuo apšvietimo stulpų nulaužė paskutines dekoracijas, kurias, pavojingai pakibusias virš gatvės važiuojamosios dalies, nukabino ugniagesiai.
Gargždų PGT sausio mėnesį užregistruoti 135 iškvietimai į įvykius – trigubai daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Dėl netinkamo šildymo įrenginių eksploatavimo įsiplieskė 15 gaisrų – daugiausia degė suodžiai dūmtraukyje, 1 automobilis, 1 šiukšlių konteineris.


Be šviesos, vandens ir šilumos
Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) atstovų teigimu, sekmadienį automatizuotų tinklų sprendimų pagalbos dėka daugumai elektra buvo dingusi mažiau nei tris minutes. Antradienį dar dirbo visos turimos pajėgos: taisomi itin sudėtingi tinklo gedimai (lūžusios atramos, keliose vietose vienoje linijoje nutraukti laidai) arba, jeigu matoma, kad jų sutvarkyti neįmanoma – laikinai statomi elektros generatoriai.
Praėjusio sekmadienio popietę pradėjus siausti vėtrai prasidėjo gedimai elektros tiekimo linijose. Nemažai rajono gyventojų dėl to patyrė nepatogumų, kai kurie dar vakar ryte gyveno be šviesos, vandens ir šilumos.
„Kvietinių kaimui elektra tiekiama iš trijų šaltinių, bet tik vienos gatvės gyventojai ja džiaugėsi. Kai kurie ir antradienio ryte gyveno be elektros – neturėjo ne tik šviesos, bet ir vandens, šilumos, nes dujomis besišildantieji negalėjo įjungti šildymo, – dėstė Kvietinių kaimo bendruomenės centro pirmininkas Gediminas Girgždis. – Gamtos stichijos neįveiksi, bet „Klaipėdos vanduo“ pasirūpino mumis – pirmadienį atvežė geriamojo vandens ir pastatė gyvenvietės centre: kam reikia, atvyksta pasiimti. Antradienį vėl atvežė.“
„Girkaliuose antradienį trijose gatvėse sodybų šeimininkai gyveno be elektros“, – kalbėjo girkališkė Gražina Bakevičienė. Priekulėje jos neturėjo beveik visi Sodų ir Parko gatvių gyventojai, tamsoje skendėjo Pamarių, Turgaus, Žvejų gatvės. Dėl vėtros padarinių nepatogumų patyrė ir kitų rajono vietovių žmonės.


Pastatė generatorius
„Klaipėdos vandens“ išplatintame pranešime skelbiama, jog didžiausi iššūkiai prasidėjo sekmadienį apie 15 val. Nuotolinėje technologijų sistemoje buvo matyti, kad vienoje po kitos vandenviečių nutrūksta elektros energija, dėl to sutrinka ir vandens tiekimas. „Nuo pietų ir visą naktį į pirmadienį dirbo gausios darbuotojų pajėgos. Vanduo kelioms valandoms buvo dingęs Gargžduose, vandens slėgio svyravimai buvo jaučiami III ir I vandenvietėse, tačiau Klaipėdos gyventojams jo tiekimas nebuvo nutrūkęs“, – teigiama pranešime.
Pirmadienį dėl elektros energijos nutrūkimo buvo sutrikęs vandens tiekimas 12-oje iš 43 vandenviečių, daugiausia Klaipėdos rajone, kaimo vietovėse. Apie 5 tūkst. rajono gyventojų buvo laikinai netiekiamas vanduo. „Vanduo bus pradėtas tiekti, kai ESO atnaujins elektros energijos tiekimą. Tam reikalingas elektros energijos aprūpinimas iš trijų fazių“, – rašoma pranešime.
Vakar vidurdienį vandens tiekimas vis dar buvo sutrikęs Dreižių kaime, kur centralizuotas vanduo tiekiamas dešimčiai klientų, bet dauguma turi savo šulinius.
„Kvietinių kaime šiuo metu statomas generatorius, kuriuo bus atkurtas elektros tiekimas vandenvietėje, ir planuojama, kad netrukus vanduo gyventojams bus pradėtas tiekti. Užtikrinant gyvybiškai svarbių poreikių patenkinimą Kvietinių gyventojams pirmadienį ir antradienį bendrovė „Klaipėdos vanduo“ specialiose talpose atvežė vandens. Naudojant generatorius vandens tiekimas taip pat užtikrinamas Voveriškių, Balsėnų, Vėžaičių, Tilvikų kaimuose, kur ši problema atsirado nutrūkus elektros tiekimui“, – vakar „Bangą“ informavo „Klaipėdos vandens“ atstovė Gintarė Butkienė.

KOMENTARAS
Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Audronė Balnionienė:
„Klaipėdos rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos vadovas Stanislovas Virbauskas informavo, kad sausio 30-ąją ugniagesiams gelbėtojams į iškvietimus teko vykti net 34 kartus. Iš jų 30 kartų šalinti nuvirtę medžiai, tris kartus ugniagesiai kviesti dėl elektros laidų problemų, gesintas 1 gaisras.
Smarki audra pridarė ir kitokių nuostolių: visas pajūris likęs be paplūdimių, suniokoti prie jūros vedantys laiptai. Vėjas siautė ne tik prie jūros, bet ir visame Klaipėdos rajone. Po vadovų ir Ekstremalių situacijų komisijos pasitarimo seniūnijos informuotos patikrinti savo teritorijas, ar nėra tokių audros padarinių, kurie keltų pavojų žmonių sveikatai ir gyvybei (lūžę stogai, nuvirtę stendai ir pan.), bei imtųsi priemonių juos pašalinti. Taip pat paprašėme, kad seniūnijos pateiktų informaciją, kur koks Savivaldybės turtas buvo sugadintas, kokia žala padaryta. Tuomet bus vertinami nuostoliai ir planuojami tolimesni veiksmai. Prašome gyventojus informuoti savo seniūniją apie pastebėtus audros padarinius.“
ESO Ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas: „Po sekmadienį šalį siaubusios galingos audros, kuri reikšmingai pažeidė ir elektros skirstomąjį tinklą, elektros energijos tiekimas atkurtas didžiajai daliai gyventojų. Tai padaryta intensyviomis bendrovės „Elektros skirstymo operatorius“ (ESO) pastangomis. Daugumai elektra buvo dingusi mažiau nei 3 minutes dėl automatizuotų tinklų sprendimų.
Šiuo metu dirba visos pajėgos, prioritetas skiriamas gyventojams, kurie be elektros energijos gyvena ilgiausiai – taisomi itin sudėtingi tinklo gedimai (lūžusios atramos, keliose vietose vienoje linijoje nutraukti laidai arba, jeigu matoma, kad šiandien sutvarkyti neįmanoma, statomi elektros generatoriai.
Pagrindinė elektros energijos persiuntimo nutraukimo priežastis – dėl audros pažeistos elektros linijos. Protarpiais buvo fiksuojama apie 3 tūkst. atskirų gedimų elektros tinkluose, įskaitant ir pavienius. Šiuo metu šalinami apie 800 gedimų.
Antradienio ryto duomenimis, elektros tiekimas atkurtas apie 90 tūkst. vartotojų, kuriems elektra buvo dingusi ilgiau nei 3 min. Didžioji dauguma gedimų – Klaipėdos ir Alytaus regionuose, kur su elektros tiekimo sutrikimais susidūrė apie 5 tūkst. gyventojų. Dedame visas pastangas, kad pašalintume gamtos sukeltus sutrikimus – kuo greičiau atkurtume  elektros tiekimą. Dėkojame už kantrybę.“


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių