Įmonės Maciuičiuose: darbo sąlygos nepavydėtinos, alga vėluoja

Antrinių žaliavų perdirbimo įmonė „Vitopas“ Maciuičių kaime veikia 20 metų, o tuo pačiu adresu įkurtos UAB „Intoka“ nerado Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) inspektorės, atvykusios tirti skundą. Jos kratosi ir buhalterė, ir darbdavys. Buvusi šios įmonės darbuotoja, neapsikentusi dėl delsiamo mokėti atlyginimo, pataria prieš įsidarbinant gerai išsiaiškinti apie būsimą darbovietę.

Rūšiuoja ir perdirba antrines žaliavas

„Eidami įsidarbinti, susirinkite visą informaciją apie tą įmonę, kurioje ketinate dirbti, nes laiku mokėti atlyginimą pažadėjęs darbdavys ne visada pildo savo pažadą. Kaip išmaldos prašai ir vis tiek neduoda – nuo praėjusio rudens negavau atlyginimo. Nuo pat įsidarbinimo pradžios tenka laukti jo 2-3 mėnesius“, – karčia patirtimi dalijosi į „Bangos“ redakciją gegužę užsukusi gargždiškė Laima Veselienė, kuri prieš porą metų buvo įsidarbinusi UAB „Intoka“, Maciuičių kaime. Moteris pasakojo išėjusi kasmetinių atostogų, bet pinigų negavusi, nors kitiems darbuotojams už tą patį darbą balandžio pabaigoje sumokėjo po 200 eurų. „Dabar įmonė man skolinga daugiau nei tūkstantį eurų“, – neslėpė nuoskaudos pašnekovė. Ji kalbėjo, jog kai kas išdrįso kreiptis į Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Klaipėdos skyrių ir atlyginimą gavo. Žadėjo ir ji skųstis.

Moteris pastebėjo, jog vyresniems žmonėms sunku įsidarbinti, todėl gavę darbą, kenčia skriaudžiami, nes bijo skųstis.

L. Veselienė kalbėjo apie keistą tvarką šioje įmonėje: neterminuotą darbo sutartį ji sudariusi su „Intokos“ buhaltere D. Sirutiene, nors darbdavys – Ina Puidokiene. „Jos niekas čia nėra matęs, – teigė L. Veselienė. – Vadovauja, darbus skirsto Tomas Puidokas“.

L. Veselienė pridūrė, jog tuo pačiu adresu Pylos g.14 Maciuičiuose įkurtos dvi įmonės: ne tik „Intoka“, bet ir „Vitopas“. Abiejų įkūrėjai – broliai Puidokai. Šios įmonės tvarko plastiko atliekas, gautas iš įmonių „Mars Lietuva“ ir „Philip Morris Lietuva“. „Intoka“ jas rūšiuoja, o „Vitopas“ perdirba į plastiko granules, iš kurių gamina plėvelę, įdėklus žvakėms, polietileno plėvelę, plastikines detales.

UAB „Vitopas“ direktorius V. Puidokas: 
„Neturime finansinių galimybių aprūpinti darbininkus geriamuoju vandeniu, asmeninėmis apsaugos priemonėmis. Pirmaisiais mėnesiais nebuvo prekybos, negavome pajamų, todėl neturėjome iš ko mokėti atlyginimus“.„Vitopo“ sargas – šuo

L. Veselienės teigimu, tuo pačiu adresu yra dvi įmonės, bet darbininkai nelabai jas skiria, nes jiems tenka dirbti ir vienoje, ir kitoje. Į „Bangos“ redakciją atėjusi čia dirbanti operatorė Regina (vardas pakeistas jai prašant), skundėsi, kad nepakenčiamomis darbo sąlygomis: ceche vasarą karšta, bet geriamuoju vandeniu darbdavys neaprūpina, nėra švaraus vandens ir rankoms nusiplauti. „Dirbame 12 valandų prie presų, karšta, dulkės. Neturime asmeninių apsaugos priemonių, kartais tualetai tokie nešvarūs, kad negalima nosies įkišti“, – kalbėjo Regina. Ji skundėsi, kad ir algos laiku nesumoka – tenka laukti kelis mėnesius. Moterys kalbėjo, jog čia dirba giminės – tai esą saviškiams laiku sumoka. Su kitais bendraujama, švelniai tariant, nekultūringai.

Padėti ištirti skundą „Banga“ paprašė VDI Klaipėdos skyrių. Beveik po mėnesio inspektorės Marija Žarinskienė ir Inga Grunskytė parašė atsakymą: „…atlikus patikrinimą, informacijos nei patvirtinti, nei paneigti inspektorės negali, nes tikrinimo metu UAB „Intoka“ patalpose nei administracijos, nei darbuotojų rasti nepavyko“.

Bet mums pavyko nustatyti, jog Regina dirba UAB „Vitopas“. Taigi teko antrą kartą kreiptis į VDI Klaipėdos skyrių.

Atvykę į Pylos g. 14 Maciuičiuose iš karto supratome, kur antrinių žaliavų perdirbimo įmonė, nors UAB „Vitopas“ iškabos čia nebuvo, bet įmonę pristatė visoje teritorijoje aplink seną angarą užverstos plastiko atliekos. „Vitopą“ saugo ne apsaugos darbuotojai, ne vaizdo kameros, bet aršus juodas šuo.

Buhalterė D. Sirutienė: 
„Aš nedirbu „Intokos“ buhaltere nuo sausio mėnesio“. Ji skubiai nuo durų nutrynė dalį užrašo.Įmonė – našlaitės vietoje

Nedraugiškai sutikęs „Vitopo“ direktorius Vidas Puidokas nenorėjo su „Bangos“ korespondente leistis į kalbas. Prie preso dirbusi operatorė Vida tvirtino, kad algą moka laiku, sakė, jog geriamojo vandens atsineša iš namų. Sename pastate senoviniai įrengimai priminė gūdžius sovietinius metus.

Atsidūrus jaukiose buhalterės D. Sirutienės patalpose, išvydome ant durų užrašą, kad ji – UAB „Vitopas“ ir „Intoka“ buhalterė. Tačiau pasiteiravus, kodėl vėluojama išmokėti pastarosios įmonės darbininkams algas, ši atšovė, kad nuo sausio pabaigos nebesanti šios buhalterė. Matyt, norėdama tai įrodyti, puolė prie durų trinti žodį „Intoka“. Kas šiai įmonei vadovauja ir tvarko finansus, ji sakė nežinanti.

Iš internete pateiktos informacijos apie UAB „Intoką“ sužinojome jos direktorės Inos Puidokienės telefono numerį ir pasiteiravome apie jos vadovaujamą įmonę. Ji maloniai liepė klausti buhalterės D. Sirutienės, kuri esą visus šios įmonės reikalus tvarkanti. O kur dirba „Intokos“ darbininkai? „Tame pačiame angare, kur „Vitopas“, – „Bangai“ atsakė I. Puidokienė.

„Aš – ne „Intokos“ buhalterė“, – perklausta vis tiek gynėsi D. Sirutienė.

Keista buvo aptikus įmonę, kurios išsižadėjo ir direktorė, ir buhalterė. „Intoka“ – našlaitė? Kodėl ja kratosi ir finansininkė, ir darbdavys?

Iš L. Veselienės, gegužės 16 d. atleistos iš darbo „savo noru“, nors prašėsi atleidžiama dėl to, kad nemoka atlyginimo, pareiškimą priėmė D. Sirutienė. Ir atlyginimo išklotinę padarė, tik be parašo ir antspaudo.

Beje, L. Veselienė ne tik apsilankė VDI Klaipėdos skyriuje, bet ir kreipėsi į darbo ginčų komisiją, nes „Intoka“ tebėra skolinga 561 eurą. Posėdyje, kuriame nedalyvavo jos buvęs darbdavys, pasakė, jeigu įmonė per mėnesį neatsiskaitys, teks kreiptis į anstolius. Beje, „Intoka“ turės sumokėti ir netesybas – vieno mėnesio atlyginimą.

L. Veselienę „Sodra“ informavo, kad UAB „Intoka“ nuo balandžio mėnesio veiklos nevykdo. Pasak teisininko Irmanto Lengvino, šiuo atveju įmonėje neturėtų būti darbuotojų. Tačiau interneto informacijoje apie „Intoką“ skelbiama, kad joje dirba 5 darbuotojai, o birželio 20 d. ši įmonė „Sodrai“ buvo skolinga 1 521,49 Eur.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content