Advento kelionė vilties ir šviesos link

Šiandien mus supančiame pasaulyje jau regime išpuoštas vitrinas, prekybos centruose – kalėdinė atmosfera, nuolaidos, eglutės su žaisliukais. Žmonės skuba ieškodami dovanų. Ir nė nepajusime, kad čia pat šv. Kalėdos – Jėzaus Kristaus gimimo iškilmė. Ir kiekviena šventė reikalauja pasiruošimo.
Atsinaujinti širdimi ir darbais
Lapkričio 28 d. visas krikščioniškas pasaulis žengs į pirmąjį advento sekmadienį. Žodis „adventas“ kilęs iš lotynų kalbos žodžio „adventus“, reiškiančio atėjimą. Bažnyčia šiuo laiku atsigręžia į Kristaus atėjimą, laukdama Jo užgimimo, švęsdama jį ir išgyvendama su malda, pasninku ir tikėjimu.
Nėra lengva išgyventi advento laiką šių dienų šurmulyje tarp pirkinių, šviesų ir džiugių melodijų, suvokiant, kad jis skirtas susikaupti, nurimti, išgyventi Kristaus užgimimo laukimą. Ir laikytis pasninko, atsisakyti kai kurių dalykų, kad ugdyčiau savo valią, keisčiau netinkamus poelgius, peržvelgčiau savo gyvenimą, nes jis skirtas žmogui, kad atsinaujinęs savo širdimi ir darbais žengtų į Jėzaus Kristaus gimimą – šv. Kalėdose būdamas dovana kitam žmogui, atleidęs nuoskaudas, išsigydęs dvasines žaizdas ar padėkodamas už gerumą.
Advento laikas žmogui – tai savo gyvenimo perkratymas. Jis šiandien bijo susidurti su savuoju „aš“, savo prigimtimi. Ar kartais užduodu sau klausimą, ar norėčiau susitikti su tokiu žmogumi, koks esu šiandien?
Adventas – tai kelionės laikas: Dievas ateina pas mus, mes suartėjame su kitais, pagaliau tampame artimesni patys sau. Tas laukimo metas sutrumpina atstumus tarp dangaus ir žemės, tarp žmonių ir ragina suartėti. Ko gero, neatsitiktinai, kaip tvirtina sociologai ir žurnalistai, laukdami šv. Kalėdų žmonės parodo vienas kitam žymiai daugiau dėmesio. Galbūt ir pykstame, pradėję galvoti apie apsikeitimą dovanomis, tačiau ir vėl išsirengiame į kelionę, kad galėtume apkabinti artimus žmones, kad pasakytume jiems, jog mylime. Tai mūsų kelionė per gyvenimą keturiose advento savaitėse.
Advento vainiko simbolika
Bažnyčiose, mokyklose, namuose, darbovietėse spindi advento vainikai – Dievo ištikimybės pažadams ženklas. Dėl šios reikšmės advento vainikas turi išlaikyti apskritimo formą ir netapti gėlių su keturiomis žvakėmis kompozicija. Visada žaliuojančios eglės arba pušies šakos, iš kurių gaminamas vainikas, reiškia viltį ir nesibaigiantį amžinąjį gyvenimą. Žalios šakos taip pat primena iškilmingą Jėzaus įžengimą į Jeruzalę, kur žmonės su žaliuojančiomis šakomis rankose jį sutiko kaip Karalių ir Išganytoją. Tokia forma reiškia Kristaus paslaptį.
Advento vainikas dekoruojamas trimis violetinėmis ir viena rožine žvake. Violetinė spalva reiškia atgailą, rožinė – džiaugsmą dėl užgimstančio Jėzaus. Viena po kitos uždegtos žvakės reiškia artėjimą prie Jėzaus gimimo, augančią šviesos pergalę prieš tamsą.
Rytoj, sekmadienį, bus įžiebta pirmoji advento žvakė – Pranašų žvakė, kuri primena Jėzaus Kristaus atėjimą; antrąjį – Betliejaus žvakė, kreipianti mus į tikėjimą ir prabylanti apie šv. Juozapo ir Marijos kelionę į Betliejų; trečiąjį įžiebiama rožinė – Piemenų žvakė, kuri kreipia link džiaugsmo, primena pasauliui apie džiaugsmą užgimus Jėzui Kristui. Ketvirtąjį advento sekmadienį uždegama Angelų žvakė. Degančios keturios žvakės yra mūsų atgimusios vilties, atnaujinto pasitikėjimo ženklas. Kaip šie žiburiai vienas po kito plėtė šviesos ratą tarp mūsų, taip ir mes patys esame pašaukti gerumo spinduliais persmelkti pykčio, neapykantos, susvetimėjimo tamsybes. Iš to pasaulis kviečiamas pažinti ir priimti Kristų, kad kiekvienas taptume šviesos vaikais ir savo gyvenimu liudytume Dievo gailestingumą ir meilę.
Susivienyti gerume
Rytoj 8.30 val. Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje pirmasis advento sekmadienis prasidės Rarotomis. Tai sena tradicija, kai anksti ryte prieš ir per šv. Mišias giedamos „Marijos valandos“ ir įžiebiama rarotinė žvakė, simbolizuojanti Aušrinę žvaigždę – Nekaltai Pradėtąją Mergelę Mariją, kuri atnešė pasauliui Kristų. Šiose šv. Mišiose bus pašventintas advento vainikas ir kalėdaičiai, kuriuos žmonės galės įsigyti Kūčių vakarienei.
Kalėdaičio laužymas ir dalijimasis šia palaiminta duona prie stalo reiškia, kad esame pasiruošę vienas kitam padėti, atverti širdis, dabar ir visus ateinančius metus su artimaisiais dalintis džiaugsmais ir vargais. Šios palaimintos duonos laužymo ir dalijimosi tikslas – kad šeimos ir jų nariai suartėtų vieni su kitais. Net priešai susitaiko, net gyvulėliai nutyla toje stebuklingoje Kūčių vakaro tylos maldoje ir meilės žinioje, kad užgimė pasaulio Išganytojas, ir nė vienas žmogus nėra pamirštas, nesvarbu, vargšas ar turtuolis.
Šiemet, kai siaučia pandemija, nesibaigia migrantų krizė prie mūsų valstybės sienos, advento laikotarpiu pagal galimybes stengiamasi padėti visiems. Gargždų Šv. arkangelo Mykolo parapijos organizacija „Caritas“ stengiasi padėti pabėgėliams atjauta ir supratingumu, nuoširdumu ir dosnumu. Svajonės ir Kazimiero Pakamorių įmonė „Knitas“ suteikė gausią paramą migrantams – apdovanojo kepurėmis, šalikais, pirštinėmis, kojinėmis.
„Carito“ savanoriai kiekvieną advento sekmadienį kviečia į akciją „Gerumas mus vienija“ – įsigyti žvakučių už auką, tuo prisidedant prie gražesnės vargstančiųjų kalėdinės šventės.
Nepamirškime, kad esame raginami advento penktadieniais išgyventi pasninko prasmę ir esmę: susilaikysiu nuo maisto pertekliaus, leisiu kūnui atsikvėpti – tai ir sveikatai geriau, ir savo dvasia sustiprėjame. O tuo, ką sutaupau, galiu pasidalinti su vargstančiaisiais – suteikti jiems džiaugsmo. Išmintis byloja, jog geriausia daugyba yra dalyba.
Advento laike mes kviečiami praturtinti savo sielą, jai duoti peno. Ir per pandemiją Gargždų bažnyčia atvira kasdien nuo ryto devynių iki vakaro: maldai, pokalbiui, tylai, atrandant sielos atgaivą. Šį antradienį, lapkričio 30 d., minint Tarptautinę neįgaliųjų dieną, bus atidaryta Gargždų socialinių paslaugų centro lankytojų paroda „Mūsų laikas žemėje“. 12.00 val. – šv. Mišios. Kviečiame pasigrožėti šia paroda. Anot vieno kino režisieriaus, menas tuo ir įdomus, kad gali pamatyti kitą žmogų iš šalies, su juo susitapatinti, nesijausti toks vienišas. Menas leidžia atitrūkti nuo savęs ir rasti išgyvenančių panašius jausmus.
Ruoštis šv. Kalėdų džiaugsmui
Gerbiami gargždiškiai, „Bangos“ laikraščio skaitytojai, parapijiečiai, visi geros valios žmonės, kviečiame jus šią advento kelionę išgyventi prasmingai ir turiningai – laukime, susikaupime, rimtyje. Darydami gerus darbus, atnaujindami ir sustiprindami dvasinį gyvenimą, priartėkime vieni prie kitų ir prie savęs, kad tas prieškalėdinis triukšmas ir vartotojiškumas neužgožtų tikrosios žinios, kuri ateina į mūsų gyvenimus – gimsta pasaulio Išganytojas – Jėzus. Tegul mūsų advento vainikai skleidžia eglės ar pušų šakų aromatą; uždegamos advento žvakės nušviečia, pašalina tamsą ir sušildo kiekvieno žmogaus širdį, o laužomas kalėdaitis išmoko mus dalintis ir atleisti. Tegul šv. Kalėdų džiaugsmas subręsta mūsų maldoje, mūsų laukime, mūsų atsinaujinime.
Popiežius Pranciškus labai prasmingai prabyla į viso pasaulio krikščionis šiuo pandemijos metu, kurį visi kartu išgyvename: „Mes turime pasistengti įžvelgti ir naudą šioje sudėtingoje pandemijos situacijoje. Daugiau saiko, diskretiškumo, pagarbaus dėmesio ir pagalbos artimui. Kelios akimirkos maldos su šeima ir paprastumas. Šie dalykai gali labai mums padėti.“ Galime daryti išvadą, kad kuo nuoširdžiau išgyvensime adventą, tuo džiaugsmingesnės bus šv. Kalėdos. Visiems palaiminto advento laiko.

Gargždų parapijos raštinė atvira darbo dienomis nuo 9.00 iki 18.00 val., o sekmadieniais – prieš ir po šv. Mišių, kur galėsite įsigyti kalėdaičių kiekvienam šeimos nariui.
Gruodžio 24 d., Kūčių dieną, šv. Mišios 12 val., 20 val. – Piemenėlių – Bernelių šv. Mišios. Šv. Kalėdų rytą, gruodžio 25 d., sveikinsime užgimusį kūdikėlį Jėzų šv. Mišiomis 9 val., 10 ir 17 val. Mikoliškių Šv. Juozapo bažnyčioje ir Doviluose – 11 val. Antrąją šv. Kalėdų dieną (gruodžio 26 d.) Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje – 9, 10, 12 ir 17 val.
Kun. Mindaugas STONYS
Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios vikaras