Ant svarstyklių – motinystė ir darbas

Motinystės džiaugsmą išgyvenusios moterys dažniausiai neabejoja, kad vaiko auginimas yra pats svarbiausias darbas. Gimusiems mažyliams jos atsiduoda šimtu procentų: vaiko priežiūros atostogose išbūna vienerius, dvejus ar net trejus metus. Tačiau yra ir tokių mamų, kurios skubiai grįžta į darbo rinką ir kūdikius nuo pirmų dienų patiki kitų priežiūrai. Apie motinystės ir karjeros derinimą teiravomės Klaipėdos rajono mamyčių.

Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė S. Šmatauskienė (nuotraukoje su dukryte Emilija) pasidžiaugė, kad pareigų valstybinėje tarnyboje privalumas – garantija, jog tavo darbo vieta išliks, nepaisant, kiek laiko būsi pasinėrusi į motinystės džiaugsmus ir rūpesčius. Mėgavosi buvimu kartu

Po daugiau nei dvejų metų pertraukos į darbą Klaipėdos rajono savivaldybės administracijoje dar vasarą grįžo gargždiškė Sonata Šmatauskienė. „Minčių dirbti anksčiau nebuvo. Pirmajam mano vaikui – sūnui Justui – jau 15 m. Kai jį pagimdžiau, neturėjau galimybės mėgautis motinyste: reikėjo baigti mokslus. Tad, kai pasaulį išvydo Emilija, sau pasakiau, jog būsiu vaiko priežiūros atostogose tiek, kiek tik leidžia valstybė. Į darbą galėjau neiti ir trečius vaiko gyvenimo metus, tačiau nebemokami pinigėliai, o jų, kaip visada, reikia“, – kalbėjo Administracijos Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė S. Šmatauskienė, kuri dukrytę pagimdė būdama 33 metų.

Ji prisipažino, kad likus mėnesiui iki darbo, jaudinosi: „Reikėjo išspręsti problemą, kas prižiūrės Emiliją. Juk vasarą darželiai nedirbo. Spėliojau, kaip dukra reaguos, kai ją kažkam paliksiu ir pan. Iki tol viską darydavome drauge: kartu eidavome ir į parduotuvę, ir į lauką.“

Grįžusi į savo darbo vietą S. Šmatauskienė teigė nepasijuto labai atitrūkusi, praradusi įgūdžius. Pasak jos, skambučių iš darbo sulaukdavo ir per vaiko priežiūros atostogas, tad bendrą situaciją žinojo. „Susipažinau su naujais įstatymais ir toliau dirbau. Jau po mėnesio atrodė, kad tų dvejų metų pertraukos lyg ir nebuvo“, – pastebėjo pašnekovė.

Specialybė neleido užsisėdėti

Kosmetologė S. Andriejauskienė su vyru Robertu ir mažąja Aidre. Į darbą ji grįžo, kai dukrytei buvo vos 1,5 mėn. Ji neneigė, kad pačiai psichologiškai buvo sunku: „Išaušta graži diena, šviečia saulė, o aš važiuoju mašina į darbą ir žiūriu į vežimėlius stumiančias mamas. Jos eina į parką. Tada pagalvodavau, kokio velnio aš lekiu į darbą, mano diena irgi turėtų būti tokia: atsikeliu, pavalgau, niekur neskubu ir vaikštinėju po parką su vaiku. Užstrigdavo gerklėje gumulas, atrodydavo, kad paspringsiu, bet nieko...“ Gargžduose veikiančiame grožio salone „Venera“ kosmetologe dirbanti Simona Andriejauskienė dukrytės Aidrės susilaukė pernai rugsėjį, tačiau jau seniai klientes lepina įvairiausiomis procedūromis. „Mano specialybė tokia, kad negaliu užsisėdėti. Jei dvejus metus būčiau vaiko priežiūros atostogose, tai prarasčiau klientus, jie pas mane nebegrįžtų. Tad aukojau savo laiką su dukryte ir išėjau į darbą, kai Aidrei buvo1,5 mėnesio. Iš pradžių dirbau po 2 val., po to – po 3–4 val. Dukrytę iki šiol padeda prižiūrėti šauni anyta, be jos – niekaip“, – kalbėjo S. Andriejauskienė. Ji užsiminė, kad į darbą grįžo anksčiau ne dėl finansų, bet dėl geresnės ateities: „Jei kažkada norėčiau kurti savo saloną, reikėtų „užsisukusio“ klientų būrio.“

Kosmetologė džiaugiasi, kad Aidrė su ja visada atsisveikina be ašarų. „Galbūt jau priprato prie tokio režimo. Žino, kad mama išėjo 3–4 val. ir tuoj grįš“, – svarstė pašnekovė.

Pasikeitė vaiko elgesys

„Pirmuosius dvejus metus mama turėtų praleisti su vaiku, jei tik, žinoma, yra galimybių“, – įsitikinusi J. Fomičevienė, nuotraukoje įsiamžinusi su vyru Andrėjumi ir dukryte Lėja.Viešbučio-kavinės „Lijo“ darbuotojos Jūratės Fomičevienės istorija taip pat išskirtinė. Ji grįžo į darbą „Lijo“, kai dukrytei Lėjai buvo 1 metai ir 3 mėn. „Augindama vaiką labai daug laiko praleidau namuose. Pasiilgau žmonių, bendravimo, tad nusprendžiau pradėti dirbti ir taip atitrūkti nuo buities. Finansinės naudos nebuvo: uždirbdavau, tačiau reikėjo mokėti auklei. Darbe viskas sekėsi gerai, man net pasiūlė marketingo vadovės pareigas. Tačiau pradėjusi dirbti pastebėjau, kad pasikeitė dukrytės elgesys. Lėja neklausė, tapo užsispyrusi. Galbūt jai pritrūko mano dėmesio. Tad nusprendžiau, jog šiuo metu man svarbiau būti su vaiku namuose. Vaikystė kiekvienam iš mūsų yra labai svarbi“, – įsitikinusi J. Fomičevienė, kuri po trijų mėnesių darbo nusprendė vėl grįžti į vaiko priežiūros atostogas. „Darbe visiems buvo šokas“, – prisiminė ji.

Paklausta, kada dabar vėl planuoja grįžti į darbą, pašnekovė konkrečiai neatsakė, tačiau užsiminė, kad nesinori turėti tik vieną vaikelį.


„Mamadienių“ ir „tėvadienių“ malonė

  • LR Darbo kodekso 214 straipsnis numato, kad darbuotojams, auginantiems neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų arba du vaikus iki dvylikos metų, suteikiama viena papildoma poilsio diena per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas dviem valandomis per savaitę), o auginantiems tris ir daugiau vaikų iki dvylikos metų, – dvi dienos per mėnesį (arba atitinkamai sutrumpinamas darbo laikas keturiomis valandomis per savaitę), mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį. Darbuotojų, dirbančių ilgesnėmis negu aštuonios darbo valandos pamainomis, prašymu šis papildomas poilsio laikas gali būti sumuojamas kas trys mėnesiai.
  • Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Šimkuvienė informavo, kad valdininkai aktyviai naudojasi vadinamaisiais „mamadieniais“, „tėvadieniais“. „Dažniausiai darbuotojai pateikia prašymą, kuriame nurodo, kad, pavyzdžiui, kiekvieno mėnesio pirmą pirmadienį norės papildomos poilsio dienos. Nuolatinį „mamadienių“ ar „tėvadienių“ grafiką turi 18 Savivaldybės administracijos darbuotojų. Tačiau yra ir tokių, kurie pasirenka vis
  • skirtingas poilsio dienas“, – pasakojo L. Šimkuvienė.

    UAB „Maxima LT“ Komunikacijos vadovė Renata Saulytė „Bangos“ korespondentę patikino, kad jų bendrovė taip pat suteikia darbuotojams „mamadienius“ ir „tėvadienius“, kaip tai numatyta įstatyme.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių