Asmeninis asistentas padeda skleistis neįgaliojo savarankiškumui

Asociatyvi nuotr.

Kupinomis vilties akimis gargždiškė Ala atskleidžia savo nelengvą lemtį: užaugusi alkoholiko šeimoje, nesusiklostė santykiai su vyru, pati kiek išgalėjo rūpinosi dviem vaikais, kurie užaugo gerais žmonėmis. Tačiau patirti išgyvenimai neigiamai paveikė moters sveikatą, kartais užvaldydavo tokia būsena, kad, rodos, net rankų nesinori pakelti. Bet Ala dabar jaučiasi žymiai tvirtesnė ir sako, kad didžiausia gyvenimo dovana jai esanti šiuo metu gaunama asmeninio asistento pagalba.


Svarbu daryti kartu
Asmenine asistente nuo 2020 m. dirbanti Elžbieta sako, kad puikiai sutaria su dabar asmeninio asistento paslauga besinaudojančia Ala. Jos viena kitą suprantančios iš pusės žodžio. „Mėgstame kartu pasivaikščioti, važinėtis dviračiais, kartu geriame kavą, einame į renginius, plaukėme į Juodkrantę, važiavome į Vanagus, žiūrėjome filmą apie Čiurlionį“, – nuotaikingai pasakoja Elžbieta. Jos globojama Ala sako, kad be asmeninės asistentės anksčiau ji jautėsi labai pažeidžiama, lyg vėjo perpučiama, o dabar turinti žymiai daugiau pasitikėjimo savimi. „Šiuo metu su asmenine asistente jaučiuosi galinti tarsi į sieną atsiremti. Štai tekdavo kokius dokumentus tvarkytis, išeiti į viešumą, o aš dėl ligos negaliu. Tiesiog negaliu, o Elžbieta dabar man visur padeda, paragina neužsisklęsti savyje. Kai krentu į negerą būseną – nebesu viena. Esu labai dėkinga už suteiktą pagalbą“, – apie permainas savo gyvenime samprotauja Ala.
Elžbieta įsitikinusi, kad visi žmonės yra individualybės, kiekvieno poreikiai skirtingi. Tad jai, kaip asmeninei asistentei, tenka atsižvelgti į konkrečią aptarnaujamo žmogaus situaciją. Štai Ričardas net į lauką neišeidavęs be pagalbos. Vos nulipdavo laiptais įsitvėręs turėklų, o toliau – neįgaliojo vežimėlyje. „Jis buvo labai laimingas, kai jį nuveždavau prie jūros, į muziejų, pas gydytojus“, – pasakoja asmeninė asistentė Elžbieta.

„Labai norėčiau, kad asmeninis asistentas dirbtų kiekvienoje rajono seniūnijoje. Džiaugiuosi, kad yra gautas papildomas finansavimas, tad galime teikti asmeninio asistento paslaugą didesniam kiekiui žmonių ir kviečiu drąsiai kreiptis“, – ragina VšĮ Dovilų socialinių iniciatyvų centro vadovė Š. Petruškevičienė. Išsamesnė informacija teikiama tel.: 8 608 65854 (Šarūnė) arba 8 675 92176 (Jolanta).


Padeda ankstesnė patirtis
Kaip Elžbieta tapo asmenine asistente? „Anksčiau dirbau „Sodroje“, išėjau į pensiją. Esu energinga, veikli. Kai sužinojau, jog Klaipėdos rajone VšĮ Dovilų socialinių iniciatyvų centras vykdo kompleksinių paslaugų projektą, kuriame yra diegiama ir asmeninio asistento paslauga, susidomėjau. Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centre išklausiau socialinio darbuotojo padėjėjo kursus. Asmeninio asistento pareigos man yra labai suprantamos, jaučiuosi savo stichijoje. Mano ankstesnė darbo patirtis „Sodroje“ man dabar labai praverčia padedant žmonėms. Žinau įstatyminę bazę, tad galiu patarti, nukreipti į atitinkamas institucijas, pavyzdžiui, dėl neįgalumo išmokų“, – pasakoja Elžbieta, turinti patirtį su trimis savo klientais.
Viena Elžbietos klientė net nežinojo, kad gali padidėti jos neįgalumo išmoka. Asmeninė asistentė paaiškino, kokias galimybes numato įstatymai, ir padėjo reikiamus dokumentus susitvarkyti. Tad jos klientė dabar gauna žymiai didesnę išmoką.
Elžbietos, kaip asmeninės asistentės, indėlis į savo klientų gyvenimo teigiamas permainas tikrai neįkainojamas. Štai kitai klientei, kuri visiškai nekalbėjo, susirašinėdavo tik raštu, ji padėjo rasti reikiamą specialistą. Anksčiau niekas moters nebuvo nukreipęs. Po operacijos keturiasdešimtmetė moteris prabilo. „Tuomet jau ir aš pati verkiau iš džiaugsmo“, – prisiminė gražias akimirkas asmeninė asistentė Elžbieta.


Kokia tai pagalba?
Asmeninis asistentas gali suteikti pagalbą namuose ar viešojoje erdvėje. Pavyzdžiui, toks asistentas gali padėti pasirūpinti asmens higiena, maistu, padėti nuvykti į reikiamą vietą, pagelbėti bendrauti, tvarkyti finansinius išteklius, orientuotis aplinkoje, organizuoti laisvalaikį ir poilsį, palydėti ir padėti nuvykti į darbo pokalbį, surasti tinkamą transporto priemonę, padėti judėti ten, kur nėra pritaikyta aplinka. Svarbiausias asmeninio asistento uždavinys – ne atlikti veiksmus už asmenį su negalia, o atlikti kartu su juo. Asmeninę pagalbą gali gauti visi žmonės su negalia, kuriems šis poreikis yra nustatytas, neatsižvelgiant į amžių, negalios sunkumą ar pobūdį. Tokios pagalbos poreikį 1 metams nustato socialiniai darbuotojai pagal socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatytą tvarką.
Asmeninio asistento pagalbą gali teikti fizinis asmuo, kuris su negalia turinčiu asmeniu nėra susijęs artimais giminystės ryšiais. Asmeninis asistentas, prieš pradėdamas teikti pagalbą, išklauso įžanginius individualaus priežiūros personalo mokymus. Ar kainuoja asmeninio asistento paslauga? Jeigu žmogaus su negalia, kuriam reikalinga asmeninė pagalba, pajamos yra mažesnės nei 294 eurai (dydis aktualus nuo 2022 m. birželio 1 d.), asmeninė pagalba jam teikiama nemokamai. Jeigu pajamos didesnės – turės apmokėti ne daugiau kaip 20 proc. pagalbos teikimo kaštų, o įmoka negalės viršyti 20 proc. žmogaus pajamų.

Asmeninė asistentė Elžbieta sako, kad jai patinka jos pareigos: padėti žmonėms su negalia tapti kuo labiau savarankiškesniems, pasitikintiems savimi.


Nebeliko apribojimų
VšĮ Dovilų socialinių iniciatyvų centras asmeninio asistento paslaugą teikia nuo 2019 metų.
„Dalyvavome projektų konkurse ir esame pasirašę sutartį su Klaipėdos rajono savivaldybe dėl asmeninės pagalbos paslaugų teikimo. Šiuo metu asmeninio asistento paslauga rajone teikiama 19 negalią turinčių asmenų. Kas svarbu, kad pradžioje buvo apribojimai ir paslaugos nebuvo galima teikti pensinio amžiaus sulaukusiems žmonėms ir vaikams. Šiuo metu tokių apribojimų neliko, todėl dabar teikiame paslaugas tiek vaikams ir suaugusiems su negalia, tiek senjorams, kuriems nustatyti specialieji poreikiai“, – paaiškina Dovilų socialinių iniciatyvų centras.
Šiuo metu yra 13 darbuotojų, atliekančių asmeninio asistento pareigas. Kai kurie iš jų turi vieną, kai kurie 3 klientus.
„Labai džiaugiuosi darbuotojais, kurie baigė 40 valandų kursus ir pasiryžo būti asmeniniais asistentais. Šis darbas reikalauja empatijos, gebėjimo suprasti klientus, paskatinti komunikuoti, judėti, atlikti savo darbus – būti kuo labiau savarankiškiems. Asmeninis asistentas turi padėti ir daryti viską kartu su klientu, bet ne už jį“, – akcentuoja Š. Petruškevičienė.

• Šiemet per pirmą ketvirtį asmeninė pagalba buvo suteikta 815 žmonių su negalia, o pagalbos valandų skaičius kone dvigubai didesnis nei pernai, asmeninių asistentų skaičius peršoko 400.
• „Asmeninio asistento pagalba šiandien teikiama 51 savivaldybėje iš 60. Tikiuosi, kad artimiausiu metu ši labai reikalinga pagalba bus teikiama visose šalies savivaldybėse. Svarbu, kad žmonės su negalia, kaip ir bet kuris iš mūsų, galėtų gyventi bendruomenėje, mokytis, dirbti, aktyviai leisti laisvalaikį“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
• Beveik 67 proc. visų žmonių, pasinaudojusių asmeninio asistento pagalba, yra darbingo amžiaus (18–64 m.), beveik trečdalis – vyresni nei 65 m. asmenys, 4 proc. vaikų iki 17 m.
• Daugiausiai, t. y. net pusė visų žmonių, gavusių asmeninę pagalbą, turi fizinę negalią (282 žmonės), penktadalis – kompleksinę negalią (112 žmonių), panašiai tiek pat – psichikos negalią (82 žmonės).
• Asmeninės pagalbos teikimo kaina skirtingose savivaldybėse svyruoja nuo 4,56 Eur/val. įkainio Pasvalio rajono savivaldybėje, iki didžiausio – 12,20 Eur/val. Telšių rajono savivaldybėje. Skaičiuojama, kad šios pagalbos valandinis įkainis savivaldybėse vidutiniškai siekia apie 8 Eur/val.
• Savivaldybių pateikti duomenys rodo, kad beveik 20 proc. pagalbos gavėjų (108 žmonės) neturėjo mokėti už asmeninio asistento pagalbą. Panašus skaičius paslaugos gavėjų turėjo primokėti 5 proc. (112 žmonių), 10 proc. (127 žmonės), 15 proc. (97 žmonės), o 124 žmonės turėjo primokėti iki 20 proc. pagalbos kainos.


Reda MILVYDIENĖ
Aut. nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių