Birbinčių naujakurius suvienijo bendri interesai
Dovilų seniūnijoje, senajame Birbinčių kaime, gimsta naujas. Vidury laukų stūkso šiuolaikiški gyvenamieji namai. Sodybų šeimininkai apsitvėrę tvoromis, tačiau liko atviri bendrystei. Naujakuriai susivienijo į bendruomenę, kad galėtų spręsti savo kaimo problemas. Ryšiai tarp kaimynų stiprūs: bendros šventės, talkos, išvykos. Bendruomenė surinko medžiagą apie Birbinčių kaimo istoriją. Naujakuriai saugo jo atmintį ir tvarkydami senąsias kapinaites.
Atrastoji erdvė
Nuo Dovilų miestelio pavažiavus porą kilometrų Jakų link, randi Šilų gatvės pavadinimą. Tai vienintelė beveik už kilometro atgimstančio Birbinčių kaimo gatvelė.
Prieš 9 metus plyname lauke pasistačiusi gyvenamąjį namą čia pirmoji atsikraustė Rasos ir Ruslano Mašurinų šeima. Nebe pirmos kartos miestiečiai tik čia pajuto tikrąjį gyvenimo kaime skonį. „Kai statėmės, draugai stebėjosi, kodėl pasirinkome šią vietą vidury laukų, o dabar džiaugiasi erdve, ramybe, laisve. Juk mūsų sklypai – po pusę hektaro. Mes ir daržovių užsiauginame“, – šypsodamasi kalbėjo Rasa.
Abu su vyru kas rytą 13 kilometrų važiuoja į darbą Klaipėdoje. Ji – H. Zudermano gimnazijos direktoriaus pavaduotoja, jis dirba vienoje uostamiesčio įmonėje. Kartu su tėvais važiuoja ir vienuoliktokė duktė Deimantė bei šeštokas sūnus Paulius, besimokantys Klaipėdoje.
Mašurinams neilgai teko laukti kitų gyventojų įkurtuvių. Vieni iš artimiausių kaimynų – buvę gargždiškiai Vanda ir Alvydas Vaičikauskai. Tačiau dauguma – atsikėlėliai iš Klaipėdos. Atgimstančiame kaime jau yra 10 naujų sodybų. Šeimose auga 12 vaikų. Vieni lanko ugdymo įstaigas Doviluose, kiti – uostamiestyje.
Kartu sunkumuose…
Sodybų šeimininkai apsitvėrė tvoromis, tačiau liko atviri bendrystei.
R. Mašurinas prisiminė, kaip Birbinčių kaimo naujakurių gyvenimą sujaukė žinia apie būsimą žvyro karjerą. „Ar nevažinės pro šalį sunkiasvoris transportas, ar nedings šuliniuose vanduo – šie bei kiti klausimai mums nedavė ramybės. Supratome, kad derantis su jų savininkais juridinę galią turėtume tik įkūrę bendruomenę“, – kalbėjo Ruslanas.
Taigi naujakuriai susivienijo į Birbinčių kaimo bendruomenę, pasižadėję kartu būti ir sunkumuose, ir džiaugsme. Vadovauti ryžosi Ruslanas.
Pirmasis karjeras pradėjo veikti užpernai, antrasis – šiemet. Kuriasi ir trečiasis. Bendruomenė džiaugiasi gražiai sutarianti su bendrovių „Orgstatyba“ ir „Vakarų verslo projektai“ savininkais. „Pasirašėme bendradarbiavimo sutartį, ir jie tapo mūsų bendruomenės socialiniais partneriais, – pasakojo Mašurinai. – Jie aprūpina žvyru, kuriuo išpilama Šilų gatvė. Jie tapo ir mūsų renginių rėmėjais.“
Pastaruoju metu Birbinčių kaimo naujakuriai susirūpinę kuo greičiau pastatyti saugios kaimynystės ženklą. Dėl to pasirašė 33 gyventojai ir parašus įteikė Dovilų seniūnijos seniūnei Nijolei Ilginienei.
„Mes jau 5 metus prižiūrime vieni kitų sodybas. Pranešame, kad išvykstame, paliekame prižiūrėti savo augintinius“, – pasakojo R. Mašurinienė, pridūrusi, kad gyventojai stebi kaimynų sodybas, ar neužklysta įtartinų asmenų, taip pat gatve važiuojančius svetimus automobilius ir užsirašo stabtelėjusiųjų valstybinius numerius. Juk piktavaliai atveža ir primeta pakelėje šiukšlių, kurias tenka patiems rinkti.
…ir džiaugsme
Šio kaimo žmonės, gyvenantys moderniuose namuose, puoselėja tradicinį kaimyniškumą. Birbinčių bendruomenės skelbimų lentoje kas mėnesį skelbiami gyventojų gimtadieniai. „Taigi švenčiame kartu“, – nuotaikingai ištarė Rasa.
Vaičikauskų šeimyna pasirūpino lauko riedulyje iškalti kaimo pavadinimą. „Norėjome pastatyti Šilų gatvės pradžioje, kad visi matytų, kur jis yra. Pasirodo, tai reikia derinti su kelininkais. Taigi teko pasistatyti prie savo namų“, – kalbėjo V. Vaičikauskienė.
Birbinčių žmonės ne kartą buvo surengę vakarėlių. Tiesa, jie neturi bendruomenės patalpų – geranoriškai priglaudžia kaimynas A. Vaičikauskas savo pirtyje. Beje, Birbinčių kaime išlikusios 3 senos sodybos. Naujakuriai bandė į savo veiklą įtraukti ir senbuvius. Tačiau nesėkmingai – nesutapo interesai…
Bendruomenės nariai džiaugiasi savo kaime turėdami muzikantą Mindaugą Ušinskį. Be to, labai praverčia ir jo tentinė priekaba, kuri per šventes tampa scena, prapliupus lietui – ir pastoge. Naujakuriai į savo bendruomenės sąskaitą pervedė 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio ir už tas lėšas nusipirko didžiulę palapinę renginiams. Visgi bendruomenė nusprendė prašyti, kad jos poreikiams skirtų sklypą. Čia vyktų šventės, sporto varžybos bei kita.
Saugo istorinę atmintį
„Turime savo kaimo dainą, ketiname kurti herbą, vėliavą ir juos įteisinti“, – pasakojo Mašurinai. Parinkti jų simbolius padės pažintis su šio kaimo istorija. Ją bandė tyrinėti bendruomenės narys Viktoras Petronis, turėjęs galimybę prisiliesti prie Vokietijoje saugomų šio krašto archyvų. „Pagal rašytinius šaltinius Birbinčių kaimui 472 metai. Pavadinimas kilęs nuo čia gyvenusio pirklio pavardės: Birbinčiai nuo 1802 metų“, – pasakojo Rasa.
Bendruomenės nariai prieš Vėlines tvarko senąsias šio kaimo kapinaites, kurių istorija juos taip pat domina. Beje, su Birbinčių kaimo istorija bendruomenės nariai ir jų vaikai susipažino pernai prieš Kalėdas vykusiame renginyje.
O neseniai jie buvo sugužėję į etnografinę vakaronę. Vėlgi pas kaimyną Alvydą. Viena iš vyresnių naujojo kaimo gyventojų 75-erių metų Ona Buivydienė vedė audimo ir verpimo pamokėlę. Prieš jai prasidedant grupelė moterų ir vyrų draugiškai skuto, tarkavo bulves, spaudė tarkius ir gamino didžkukulius – vaišes vakaronės dalyviams.
Pasak seniūnės Nijolės Ilginienės, Birbinčių bendruomenės renginiai prasmingi, tematiniai. Ji taip pat gyrė naujakurius: „Dabar žmonės įpratę reikalauti, o šio kaimo gyventojai ieško kompromisų, stengiasi suprasti situaciją ir patys padeda spręsti problemą.“