Duonos kainą žadeikiškiai žino, bet į renginius neskuba

Pasiklausę dainų, susėdo prie atsineštinių vaišių stalo. Iš kairės – žadeikiškė A. Šiaulytienė, buvusi seniūnaitė A. Srėbalienė, tautodailininkė endriejaviškė Marytė Vaišvilienė, Regina Mockienė.

Žadeikių kaimo žmonės gyvena tradiciškai – sodina daržoves, puoselėja gėles, augina gyvulius, vis dar neatsisako įprasto, iš kartos į kartą perduodamo gyvenimo būdo. Šiuolaikiškumo ženklų čia sunku pastebėti, bet žadeikiškiai džiaugiasi, kad čia niekas netrikdo jų ramybės. Ir būtų dar laimingesni, jeigu išasfaltuotų kelią ir sutrumpėtų kelionė į miestą.


Renkasi nuolat arba niekada
Vėjuotą ir lietingą sekmadienio popietę būrelis Žadeikių kaimo bendruomenės žmonių susirinko į popietę „Duonos kelias“. Juos pakvietė Veiviržėnų kultūros centro teatro režisierė, renginių organizatorė Eugenija Selskienė, anksčiau buvusi šio centro Žadeikių skyriaus darbuotoja. Prieš metus šis buvo uždarytas, ir ji sakė nežinanti, kiek gali naudotis patalpomis – elektra, vandeniu, kaip tvarkytis. „Keistai jaučiuosi: kartą rakinant duris pro šalį važiavęs žadeikiškis paklausė, ką aš čia veikiu – juk kultūros namai uždaryti. Atsakiau, kad į darbą atvažiavau“, – kalbėjo E. Selskienė, humoro grupės „Gryčia“ vadovė.
Žadeikių skyrius panaikintas praėjusį rudenį, nors jau kelerius metus neveikė Endriejavo kultūros namai. Ir šioje popietėje dalyvavo keletas endriejaviškių. Visgi salė buvo apytuštė. Gal žadeikiškiai atprato lankytis renginiuose? Kultūros namų įkurtuvių laukiantys endriejaviškiai irgi baiminosi, ar po tokios pertraukos benorės žmonės ten sugrįžti. Tačiau buvusi Žadeikių seniūnaitijos seniūnaitė Angelė Srėbalienė patikino, kad į renginius ateina nuolatiniai lankytojai – kitų niekaip negali iš trobos išvilioti.
„Duonos kelias“ – nesvetima tema žadeikiškiams, tradicinio kaimo gyventojams. Žadeikiuose ne vienas ūkininkas laiko melžiamų karvių, o stambesni augina mėsinius galvijus. Save gerbiantys ir dar pajėgiantys gyventojai užsiaugina daržovių ir patys išsikepa duonos bei pyragų. Jų atsinešė ir į šventinę popietę, vaišino svečius ir kaimynus. Gardžiavosi kepta duona su naminiu sviestu, valgė šokoladinį burokėlių pyragą, kurį iškepė naujai „iškepta“ seniūnaitė Marytė Šarkauskienė. Kepti pyragus – ir šio kaimo jaunų šeimininkių pomėgis.


Bendrystės džiaugsmas
„Norisi šventiškai pasipuošus išeiti iš namų, pasišnekučiuoti – tokių progų labai reta, todėl šiandien ir pakvietėme, – popietės pradžioje kalbėjo E. Selskienė ir pridūrė, kad renginiams reikia investicijų. – Džiugių akimirkų padovanos ansamblis „Draugai“ iš Girkalių, kuriam vadovauja Vytautas Babaliauskas – aš jiems nuoširdžiai atidirbau.“ Ką gi – kultūrinių paslaugų mainai.
Garsi muzika trumpam pribloškė – nedidelėje salėje garsas turi būti taip sureguliuotas, kad galėtum mėgautis senomis gražiomis dainomis. Bet susirinkusieji greitai apsiprato ir karštai plojo dainininkams. Endriejavo seniūnijos seniūnė Laimutė Šunokienė atlikėjams įteikė savo keptos duonos kepalėlį ir priminusi, kad duona ne vėju ateina, ragino ją gerbti, branginti. „Dėkokime likimui, kad mūsų šalyje nėra karo, bado“, – sakė ji.
Popietės dalyviams koncertavo ir judrėniškis Rimantas Ališauskas.
Ne tik vyresni žmonės susirinko – atėjo ir ne viena jauna mama su vaikais. „Dalyvauju bendruomenės susibūrimuose – su dukrele Elija atėjau, – šypsojosi Sandra Meškauskienė. – Aš auginu mažylį – stengiamės išeiti iš namų – bendrystė labai svarbi. Šiai progai iškepiau šokoladinį cukinijų pyragą. Tortų, pyragų kepimas – mano pomėgis.“
Ramunė Sriebalienė į popietę irgi su dukrele atėjo. Čia atitekėjusi prieš kelerius metus jaučiasi gerai, nes kaimas, anot jos, ramus, jokių kriminalų. Ramunė važinėja dirbti į Pėžaičius, baldų įmonę, gaminančią pavėsines užsieniečiams. „Patinka Žadeikiai, bet galėtų išasfaltuoti kelią į Vėžaičius. Dabar, esant prastai žvyrkelio būklei, tenka aplinkui prasukti – į abi puses apie 20 kilometrų toliau“, – apgailestavo R. Sriebalienė.
„Labai gražu, kad galėjome čia susirinkti – už lango lietus, vėjas, o čia šilta, smagu, – kalbėjo žadeikiškė Adelė Valinskienė. – Gera mūsų kaime, bet norėjome, kad Viržintų gatvę išasfaltuotų. Meras, už kurį balsavome, žadėjo, kad šiemet išasfaltuos, bet tik pora mėnesių beliko. Liepų gatvė ir Viržintų g. galiukas apšviestas, o toliau – kaip į tunelį patenki. Betgi yra senukų, vaikų.“ Adelė patenkinta, kad čia yra biblioteka, į kurią dažnai ateina paskaityti laikraščių, pasiimti knygų, dalyvauja renginiuose.
Aksantė Šiaulytienė džiaugėsi atėjusi į popietę, kartu su ja ir vyras. „Smagu pabūti su kaimynais, pasiklausyti muzikos, pasišnekučiuoti. Ir pyragą savo keptą atsinešiau“, – šypsojosi moteris. Naujoji seniūnaitė M. Šarkauskienė patikino, kad visada lankosi bendruomenės susibūrimuose, džiaugiasi, kai gali išeiti iš namų ir pabūti tarp žmonių.


Panaikintas, bet veikla nenutrūkusi
Kuo Žadeikiai skiriasi nuo kitų Endriejavo seniūnijos kaimų? „Mes turime lurdą“, – didžiuodamasi ištarė A. Srėbalienė.
Žadeikiai, kaip ir kiti labiau nuo miesto ar didmiesčio nutolę kaimai, tuštėja. Tai išduoda kelios negyvenamos, apleistos trobos. Pasak A. Srėbalienės, Žadeikių kaime savo gyvenamąją vietą deklaravę apie 230 gyventojų, tačiau čia gyvena ne visi.
Teatro režisierei E. Selskienei keistai atrodo, kad nebeliko Žadeikių skyriaus. „Prieš metus optimizavo – panaikino kaip ir Tilvikuose bei Šalpėnuose, bet patalpomis leidžia naudotis. Turiu raktą, galiu bet kada įeiti. Patalpos šildomos, nes šiame pastate veikia biblioteka, yra koplyčia, – dėstė pašnekovė. – Buvome surengę kalėdinę šventę vaikams, šiemet – Užgavėnių renginį. Čia repetuojame su humoro grupės „Gryčia“ nariais – iš septynių likome keturiese. Vaidina vien tik žadeikiškiai, bet kažkam kilo mintis, kad, atidarius Endriejavo kultūros namus, galėčiau juos ten vežioti. Betgi kaimo žmonėms reikia būti savo bendruomenėje, viską vietoje turėti.“
Už pasirodymus įvairiuose miestuose ir miesteliuose „Gryčia“ sukaupusi nemažai padėkų, bet šiemet gautose nebeparašyta, jog tai grupė iš Žadeikių. „O juk gyventojai myli savo kaimą ir nori, kad šis garsėtų“, – įsitikinusi E. Selskienė.
Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus vedėjos Ernestos Badalovos, 2017 m. Žadeikiuose buvo renovuotas buvęs darželio pastatas, kuris pritaikytas kultūros, bibliotekos ir religinės bendruomenės poreikiams. „Nors Veiviržėnų kultūros centro struktūroje Žadeikių skyriaus nebesimato, nors pastatas priskirtas bibliotekai, tačiau kultūrinė veikla nėra nutrūkusi – kaip ir anksčiau čia dirba teatro režisierius ir renginių organizatorius, bendruomenė pastatu naudojasi savo veikloms. Šiuo metu viešajame aukcione parduodamas šalia esantis senasis kultūros namų pastatas su buvusiomis kolūkio kontoros patalpomis. Ten veiklos nevykdomos jau dešimtmetį“, – teigė E. Badalova.

Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių