Buvusios bibliotekos direktorės ieškinys atmestas

Pirmadienį Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmuose paskelbtas sprendimas išnagrinėjus civilinę bylą dėl atleidimo iš darbo pripažinimo neteisėtu, grąžinimo į darbą, vidutinio darbo užmokesčio už priverstinės pravaikštos laiką priteisimo. Ieškovės lūkesčiai susigrąžinti direktorės postą, gauti kompensaciją kol kas nepasiteisino, priešingai – jai priteista padengti atsakovų bylinėjimosi išlaidas. Tačiau ieškovė teisybės žada ieškoti aukštesniame teisme.


Iš pareigų atšaukė
Minėtoje byloje ieškovė – buvusi Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktorė Indra Tamašauskienė, atsakovai – Klaipėdos rajono savivaldybės taryba, kuriai atstovavo rajono meras Bronius Markauskas ir J. Lankučio viešoji biblioteka, kuriai atstovavo l. e. p. direktorė Aurelija Butkutė-Norkevičienė. „Bangoje“ jau anksčiau rašėme, kad ieškovė I. Tamašauskienė kreipėsi į teismą po to, kai 2022 m. rugpjūčio 5 d. buvo informuota, kad yra atšaukiama iš užimamų pareigų. Bibliotekos vadove laimėjusi konkursą ji buvo paskirta nuo 2021 m. rugsėjo 20 d. Tačiau nepraėjus nė metams 2022 08 05 Klaipėdos rajono savivaldybės oficialiame tinklalapyje ir feisbuko puslapyje buvo paskelbta informacija, kad I. Tamašauskienė atšaukiama iš direktorės pareigų „dėl netinkamo elgesio su darbuotojais ir naudojimosi tarnybine padėtimi.“ Po atleidimo neilgai trukus I. Tamašauskienė kreipėsi į teismą dėl atleidimo iš darbo pripažinimo neteisėtu, grąžinimo į darbą ir vidutinio darbo užmokesčio už priverstinės pravaikštos laiką priteisimo. Be to, išsakyta prielaida, jog mero sprendimą atleisti ją iš pareigų esą lėmė ir politinis atspalvis: jos sutuoktinio Vytauto Tamašausko apsisprendimas dalyvauti rinkimuose.


Priteisė ir išlaidas
I. Tamašauskienės buvusi darbovietė – J. Lankučio viešoji biblioteka – nagrinėjant minėtą civilinę bylą teismui buvo pateikusi savarankišką prašymą, kad tuo atveju, jei ieškinys vis dėlto būtų tenkintas ir atleidimas būtų pripažintas neteisėtu, biblioteka prašytų negrąžinti į darbą buvusios vadovės. Pernai rudenį bylą pradėjusi nagrinėti Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmų teisėja Inga Sakalauskaitė pirmadienį viešame posėdyje skelbdama bylos sprendimą konstatavo, kad minėtas ieškovės ieškinys yra atmetamas. Be to, iš I. Tamašauskienės priteista 8 349 Eur bylinėjimosi išlaidų Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos naudai. Sprendime smulkiai išdėstyta, jog Vietos savivaldos įstatymas, taip pat Bibliotekos nuostatai ir Tarybos reglamentas suteikia įgaliojimus merui atleisti direktorę, o rašytiniai įrodymai, liudytojų paaiškinimai bei pačios ieškovės elgesys leidžia daryti išvadą, kad ji galėjo prarasti tiesioginio vadovo – mero – pasitikėjimą. Taip pat teisėja paskelbė, kad ieškovė neįrodė, kad jos sutuoktinio apsisprendimas dalyvauti rinkimuose padarė įtaką mero sprendimui ją atleisti iš užimamų pareigų.
Šis Klaipėdos apylinkės teismo sprendimas per 30 d. gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui.


Buvusios vadovės nebenorėjo
Pirmadienį skelbiant teismo sprendimą posėdžių salėje ieškovės I. Tamašauskienės nebuvo. Tačiau teismo verdiktą išgirdusios Jono Lankučio viešosios bibliotekos atstovės vėliau „Bangai“ sakė, kad yra patenkintos tokiu sprendimu ir tai „esanti laimingiausia jų darbo dienos pabaiga“. Kolektyvą išvargino užsitęsusi konfliktinė situacija ir jos pritarusios bibliotekos savarankiškam prašymui teismo nebegrąžinti buvusios direktorės į pareigas.
Praėjusių metų pabaigoje prieš prasidedant eiliniam teismo posėdžiui bibliotekos atstovai Savivaldybės aikštėje kelioms minutėms buvo iškėlę plakatą su užrašu „Ind­ra, nemeluok“. Tada bibliotekininkai sakė, kad juos papiktino po teismo posėdžių reiškiami vienašališki ir žeminantys biblioteką buvusios vadovės komentarai jos feisbuko paskyroje.


Meras tikėjo savo sprendimu
Teismo sprendime pažymima, kad „Bibliotekos nuostatų IV skyriaus 18 punkte numatyta, kad Bibliotekai vadovauja direktorius, kurį įstatymų nustatyta tvarka skiria ir atleidžia Savivaldybės Meras“.
„Šiandien (pirmadienį) teisėja konstatavo, kad mano sprendimas iš pareigų atšaukti buvusią Jono Lankučio viešosios bibliotekos vadovę Indrą Tamašauskienę yra teisėtas, ieškinys atmestas ir iš jos priteistos visos teismo išlaidos. Kol vyko teismas, sąmoningai nekomentavau šios istorijos. Nekomentavau net tada, kai kita pusė visuomenei pateikdavo iškraipytus faktus ar net melą. Nekomentavau, nes tikėjau savo sprendimu ir teisine mūsų sistema, kuri pagaliau šioje istorijoje sudėliojo visus taškus“, – feisbuke pirmadienį pavakare savo paskyroje parašė Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas ir dar kartą išsamiau paaiškino atleidimo aplinkybes.
Po kelių valandų tą patį vakarą savo nuomonę feisbuko paskyroje pareiškė ir I. Tamašauskienė: „Kova už teisybę nesibaigė, nors kita pusė jau iššovė šampaną. Šiandien Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmai priėmė man nepalankų sprendimą byloje dėl neteisėto atleidimo iš darbo. Neslėpsiu, sprendimas man netikėtas. Pirmosios instancijos teismo sprendimą gerbiu, tačiau manau, kad jis yra iš esmės nepagrįstas ir tai ketinu įrodyti jau aukštesniame, apeliacinės instancijos, teisme.“
„Jaučiuosi tvirtai priėmęs tokį sprendimą, nes, mano manymu, tokie žmonės, kaip Tamašauskienė, kurie žemina savo darbuotojus, o mokesčių mokėtojų pinigus naudoja savo asmeniniams poreikiams, negali dirbti viešajame sektoriuje“, – feisbuke išsakydamas poziciją apibendrino meras.


„Bangos“ informacija
„Bangos“ archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių