Darbo krūvis bylų nagrinėjimo trukmei neatsiliepė

Pernai Klaipėdos rajono apylinkės teisme baigtų baudžiamųjų bylų šiek tiek mažiau nei anksčiau, tačiau administracinių teisės pažeidimų ir civilinių bylų išnagrinėta žymiai daugiau. Didelis teisėjų darbo krūvis neatsiliepė bylų nagrinėjimo trukmei ir teismo veiklos efektyvumui.

Bylų kategorijas diktuoja laikas

Praėjusiais metais Klaipėdos rajono apylinkės teisme išnagrinėtos 3 683 bylos, iš kurių 249 – baudžiamosios, 2 320 – civilinės ir 1 114 – administracinių teisės pažeidimų bylos.

Daugiausia išnagrinėta civilinių: net 275 daugiau nei 2012 m. „Per pastaruosius 6 metus baigtų civilinių bylų skaičius beveik nesikeitė, mažiau išnagrinėta tik užpernai“, – kalbėjo teismo pirmininkas V. Vainius.

Pasak jo, iš baigtų 2 332 civilinių bylų 69 teisėjų priimti sprendimai buvo apskųsti apeliacine tvarka: 7 pakeisti, o 8 panaikinti. Taigi sprendimų stabilumo rodiklis – 99,65 proc. arba šiek tiek didesnis nei 2012 m., o per 6 metus vidutinis sprendimų stabilumo rodiklis viršijo 99,60 proc.

Pasak V. Vainiaus, bylų kategorijas diktuoja laikas. Antai praėjusiais metais įsigaliojus įstatymui, iškelta 21 fizinio asmens bankroto byla. Dėl negrąžinto vartojimo kredito pernai išnagrinėta 100 bylų. Tai rodo, kad skolindamiesi žmonės neįvertina savo galimybių.

Nuosprendžių stabilumas

Pernai išnagrinėtos 249 baudžiamosios bylos: 77 – dėl nusikaltimų žmogaus sveikatai, 72 – dėl nusikaltimų ir baudžiamųjų nusižengimų nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams.

„Palyginus baigtų baudžiamųjų bylų dinamiką, daugiausia jų išnagrinėta 2012 m. – 304“, – teigė teismo pirmininkas.

Praėjusiais metais daugiausia – 137 baudžiamosios bylos išnagrinėtos priimant nuosprendį, 87 – priimant baudžiamąjį įsakymą, o kitos – nutraukiant, priimant nutartį.

V. Vainius akcentavo, jog 207 baudžiamųjų bylų nagrinėjimas truko iki 6 mėnesių, 26 išnagrinėtos per 6–12 mėnesių, o 16 baudžiamųjų bylų nagrinėjimas užtruko metus ir ilgiau.

Apeliacine tvarka apskundus 38 nuosprendžius (2012 m. – 27), pakeisti 4, kaip ir užpernai. Taigi nuosprendžių stabilumas – 97,83 proc.

Be to, pernai išnagrinėta 617 ikiteisminio tyrimo dokumentų, 73 teikimai ir prašymai baudžiamųjų bylų vykdymo procese.

Daugiausia – eismo pažeidėjų

Administracinių bylų nuo 2008 m. iki 2012 m. mažėjo, o pernai šoktelėjo: išnagrinėta 1 114 arba 175 daugiau nei užpernai. „Praėjusiais metais išnagrinėta daugiausia administracinių teisės pažeidimų bylų, iškeltų dėl kelių eismo pažeidimų – 560 (2012 m. – 455), dėl pažeidimų, kuriais kėsinamasi į nustatytą valdymo tvarką (pasipriešinimas policijos pareigūnams, valstybinės vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimo bei kita) – 104 (2012 m. – 94), dėl pažeidimų prekybos, finansų, apskaitos ir statistikos srityse – 84, dėl pažeidimų, kuriais kėsintasi į nuosavybę, – 62.

V. Vainius akcentavo, jog vienas iš svarbiausių rodiklių, apibūdinančių teismo veiklos efektyvumą, – bylų nagrinėjimo trukmė. „Pernai ir užpernai nepasitaikė bylų, kurios būtų nagrinėjamos 12 mėnesių ir ilgiau“, – teigė jis. Administracinių teisės pažeidimų bylose teismas daugiausia skyrė baudų – 781, be to, taikytas specialiosios teisės atėmimas – 297, įspėjimas – 106, areštas – 94.

Finansavimas mažėja

Rajono apylinkės teisme pernai buvo 27 darbuotojų etatai. Nuo spalio 1 d. čia dirba 6 teisėjai: Vandalinas Vainius (teismo pirmininkas), Lina Jociuvienė, Jurgita Grigonienė, Inga Sakalauskaitė, Gintaras Stonkus ir Mantas Ūsas. Teisėjams byloms nagrinėti reikalingą medžiagą surenka, išanalizuoja ir apibendrintą informaciją teikia, procesinių dokumentų projektus ruošia 4 teisėjų padėjėjai. Beje, iš teismui reikalingų 6 teisėjo padėjėjo etatų pernai finansavimas buvo skirtas tik keturiems.

V. Vainius apgailestavo, jog kasmet teismui skiriama mažiau asignavimų, o pernai neskirta lėšų socialinėms išmokoms. Šiems metams skirta 1 481 tūkst. Lt asignavimų, iš jų 1 007 tūkst. Lt darbo užmokesčiui.

Pasak teismo pirmininko, pernai teisėjų darbo krūviai buvo itin dideli. „Mūsų teismas jau ne vienerius metus lenkia šalies apylinkių teismų darbo rodiklių vidurkius: iš 59 apylinkių ir apygardų teismų pagal krūvį esame aštuntoje vietoje, – teigė jis. – Tačiau nepaisant didelio teisėjų darbo krūvio, bylų nagrinėjimo stabilumo rodikliai pernai, kaip ir ankstesniais metais, labai geri. Tai pasiekta viso teismo darbuotojų nuoširdžiu darbu.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių