Drausminami sodų šiukšlintojai atsikerta keiksmais

Dovilų seniūnijoje esanti sodininkų bendrija „Agluona“ skendi šiukšlėse. Ant pagrindinio kelio gyventojų patogumui pastatyti buitinių atliekų konteineriai nuolat perpildyti, tačiau dėl šios netvarkos niekas nesijaučia kaltas. Visgi bendrijos pirmininkė nė nebando teisinti atliekų neturinčių kur dėti sodų šeimininkų ir vadina juos kiaulėmis, kurie atvežę savo šiukšles net nesiteikia išlipti iš mašinos – maišus tiesiog iššveičia pro langą.

Tapo viešu šiukšlynu

Į sodininkų bendrijas šiltuoju sezonu suplūstantys žmonės tampa galvos skausmu šiukšliavežiams. Viena problemiškiausių sodininkų bendrijų pastaruoju metu Savivaldybei tapo „Agluona“, esanti keli kilometrai nuo Dovilų miestelio.

Rinkliavą už komunalines atliekas administruojanti ir atliekų išvežimą organizuojanti viešoji įstaiga „Gargždų švara“ padėtį „Agluonoje“ vadina chaosu. Anot direktoriaus Rimanto Martinkaus, 10 kubo talpos konteinerių čia perpildoma kone per dieną. „Vežėjui priklausytų konteinerius ištuštinti du kartus per mėnesį, tačiau tai daroma 4–6 kartus. Bėda ta, kad konteineriai pastatyti netoli pagrindinio kelio ir, bendrijos pirmininkės teigimu, atliekas čia meta ne tik bendrijos nariai, bet ir pravažiuojantieji“, – sakė jis.

Pernai „Agluonoje“ buvo švariau. Bendrija samdė darbininkus, kurie kuopė šiukšlyną. „Samdėm vietinius „pijokėlius“, bet juk ir jie veltui nedirbs – už dvi dienas pareikalavo po 150 Lt. Tvarkyti atliekas yra baisus darbas – viskas varva, dvokia. Juk meta žmonės viską – nuo uogienių iki sauskelnių. Ko tik ten nerasi“, – guodėsi sodininkų bendrijos „Agluona“ pirmininkė A. Lekarkina.

Prieš kurį laiką šiukšlių vežėjai dvi dienas darbavosi, kol sutvarkė įsisenėjusią netvarką „Agluonos“ prieigose, pastatė papildomus penkis konteinerius. Manyta, kad dešimties užteks. Tačiau praėjus vos dviem dienoms vaizdelis čia vėl buvo toks pat. Nors periodiškai bendrijoje statomas konteineris stambioms atliekoms, gyventojai jo nelaukia ir baldus bei kitą stambų šlamštą į pakelę neša nuolat.

Netvarka įsitikino ir „Gargždų švaros“ kontrolierė, vieną penktadienio vakarą specialiai budėjusi prie „Agluonos“ konteinerių. Bandymus drausminti šiukšlintojus lydėjo pastarųjų keiksmai ir grasinimai, o šiukšlių krūvos augo akyse.

Nemokių beveik pusė

Tą patį tvirtina ir „Agluonos“ pirmininkė Aleksandra Lekarkina: „Aš ir pati pavargau nuo tų šiukšlių. Žmonės yra kiaulės. Bandau drausminti, bet kai tave iškoneveikia, eini nuleidęs galvą, kad tik negautum su kokiu akmeniu“, – guodėsi pirmininkė. Anot jos, į šiuos konteinerius atliekas daugiausia meta pravažiuojantieji. „Bet reikia turėti supratimą, ką į juos mesti. Dabar randame ir molio, dervos statinių, statybinių atliekų, į lovatieses suvyniotą nupjautą gyvatvorę, net popieriaus žmonės nesukūrena“, – vardijo A. Lekarkina. Pasitaiko, kad atliekas žmonės į „Agluoną“ atveža priekabomis. Kartą vieni žmonės aiškino nežinantys, kaip rūšiuoti atliekas, o paprašyti perskaityti instrukciją, atrėžė nemokantys skaityti.

Bendrijoje yra 698 sodo sklypai, tačiau deklaravusių nuolatinę gyvenamąją vietą gyventojų – vos 40. „Gargždų švaros“ duomenimis, „Agluonoje“ už komunalinių atliekų išvežimą sąskaitas apmokėjo vos 44 proc. sklypų savininkų.

Tai išgirdusi A. Lekarkina nenustebo: „Kai kurie bendrijos nariai tvirtina negavę sąskaitų ir tyli, galvoja prasprūsti. Aš jiems aiškinu, kad skolų niekas nenurašys, reikia patiems tuomet pasirūpinti. Betgi jie žino tik tai, ką nori žinoti.“

Pašnekovė guodėsi, kad šiukšlių vežėjai ištuština konteinerius, tačiau aplink sumestų šiukšlių nerenka. Esą kartą šiukšlių buvo palikta tiek, kad jomis ji savo rankomis pripildė penkis konteinerius.

Yra pavyzdinių

„Gargždų švaros“ vadovas Rimantas Martinkus „Bangai“ teigė, kad už „Agluoną“ dabar tvarkingiau atrodo net „Dituvos“ sodai, kurie neseniai irgi skendėjo šiukšlėse. „Ten žmonės ėmėsi prevencijos, aktyviai šiuo klausimu dirba ir pirmininkas – fotografuoja šiukšlintojus, juos gėdija“, – kovos su netvarka būdą siūlė jis.

Tačiau A. Lekarkina tokią kovą vadina bergždžia. Ne kartą ir jos bendrijos nariai buvo užfiksavę niekdarių automobilių numerių, bet kai buvo paprašyti atvykti į Savivaldybę ir paliudyti, senyvi žmonės pabijojo keršto.

Visgi išskirtinės tvarkos rajono soduose yra. Dvi bendrijos – „Šernai“ ir „Vyšnelė“ – atliekas deklaruoja kaip juridiniai asmenys. „Pavyzdžiui, „Vyšnelė“ savo lėšomis nusipirko 57 buitinius konteinerius po 240 l ir pastatė po vieną kiekvienoje gatvelėje. Juos tuštiname kas dvi savaites, o mokama už faktinį išvežtą šiukšlių kiekį. Vienam sodininkui metams rinkliava sumažėja nuo įprastų 79 Lt iki 39,77 Lt“, – skaičiavo R. Martinkus.

Šiūpariuose esančios sodininkų bendrijos „Aisė“ pirmininkė Zina Veličkienė gali pasigirti laimėjusi barnius su nevalyvais sodininkais. 828 sklypų bendrija trijuose valstybinės žemės plotuose išdėstė 6 konteinerius, ir tokios tvarkos čia pakanka. „Mūsų žmonės irgi netvarkingi. Tenka pasibarti su tais, kurie tingi net iš mašinos išlipti jas mesdami. Esame pakabinę draudimus nešti baldus, padangas ir kt. Tvarka priklauso nuo požiūrio ir noro“, – įsitikinusi Z. Veličkienė.


„Gargždų švaros“ nuotr.: konteinerius siekiančios krūvos šiukšlių – „Agluonos“ soduose kasdienybė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių