Elektroninių cigarečių prekyba internete apkarto: prekiavo be licencijos, nemokėjo mokesčių
Nelegalią rūkalų su skoniais elektroninę parduotuvę įsisteigę asmenys teisėsaugos nepergudravo – pradėtas ikiteisminis tyrimas, įtarimai dėl nelegalios prekybos neturint tam licencijos pareikšti dviem Utenos apskrities gyventojams. Ikiteisminį tyrimą organizuoja Panevėžio apygardos prokuratūra, tyrimą atlieka Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdybos pareigūnai.
Turimais duomenimis, vyras kartu su pagalbininku galimai organizavo nelegalią elektroninių cigarečių prekybą visoje Lietuvoje. Įtariama, kad prekes asmenys užsisakydavo iš kitų šalių, o vėliau jas be banderolių parduodavo savo nelegalioje internetinėje parduotuvėje. Klientams buvo nurodoma, kad už prekes atsiskaityti jie turi pervesdami pinigus į Jungtinėje Karalystėje registruotos įmonės sąskaitą. Įtariama, kad ši įmonė priklauso vienam iš uteniškių ir buvo įsteigta siekiant nuslėpti Lietuvoje gaunamas pajamas iš neoficialios prekybos.
Pareigūnų duomenimis, įtariamieji neturėjo licencijos prekiauti akcizu apmokestinamomis prekėmis, ir, galimai siekiant nemokėti mokesčių valstybei, neįregistravo savo veiklos Lietuvoje.
Kratų metu buvo rastos 6 dėžės su daugiau nei 3 tūkst. vienetų elektroninių cigarečių be banderolių, taip pat apie 4,4 tūkst. buteliukų su skysčiais, kaip manoma, skirtais elektroninėms cigaretėms užpildyti bei 2 dėžės su elektroninių cigarečių skysčių gamybai naudojamomis medžiagomis. Taip pat kratos metu rasta augalinės kilmės galimai narkotinės medžiagos, kaip manoma, kanapių. Tiksli rastos medžiagos sudėtis paaiškės po ekspertizės.
Nuo 2022 m. gegužės 1 d. elektroninėms cigaretėms ir jų pildyklėms be nikotino taikomi tie patys Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo ir kitų teisės aktų reikalavimai kaip ir elektroninėms cigaretėms, jų pildyklėms su nikotinu, įskaitant ir reikalavimą turėti licenciją verstis su tabako gaminiais susijusių gaminių gamyba, didmenine ar mažmenine prekyba, norint parduoti ir laikyti su tabako gaminiais susijusius gaminius.
Nuo šių metų pradžios kaitinamiesiems produktams, kurie visiškai ar iš dalies pagaminti iš kitų negu tabakas medžiagų, bet pagal kriterijus atitinka Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 3 straipsnio 181 dalyje nurodytus požymius, prilyginami kaitinamojo tabako gaminiams ir laikomi akcizų objektu bei apmokestinami atitinkamu akcizų tarifu.
Ikiteisminis tyrimas, kuriam vadovauja Panevėžio apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Edgaras Baltrimavičius, toliau tęsiamas.
Už neteisėtą vertimąsi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla neturint tam leidimo ar licencijos, griežčiausia Baudžiamajame kodekse numatyta bausmė – laisvės atėmimas iki ketverių metų.
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos informacija