Gardžiuokimės su… architekte Alina Grigaityte-Dromantiene
Alina ir Gediminas Dromantai vertina natūralius produktus – maitinasi savo užaugintų ar sumedžiotų gyvūnų mėsa, čia pat, darže, užaugusiomis daržovėmis. Žiemą šių neperka iš prekybos centrų – užtenka marinuotų, konservuotų, raugintų iš savo podėlių.
Maisto gaminimas – vienas mėgstamiausių Alinos užsiėmimų. „Labiausiai man patinka ruošti valgius iš mėsos – avienos, žvėrienos, paukštienos, – atskleidė pašnekovė. – Savo feisbuko paskyroje pasidalijusi nuotraukomis su savo paruoštais valgiais sulaukiu draugų, pažįstamų prašymų delikatesinių avienos kumpelių ar kepsnių. Ir jų pageidavimus išpildau: mėsos marinavimas – kūrybinis procesas, todėl identiškai niekada nebūna. Paruošiu taip, kad tik iškepti belieka.“
Šeimos poreikiams Alina gamina ir dešras, kurias išrūko vyras Gediminas – nepalyginsi su pirktomis parduotuvėje. „Prasidėjus varyminės medžioklės sezonui, šių metų „topas“ – džiovintos briedienos dešrelės, kurias gaminome kartu su dukra Evelina“, – šypsojosi pašnekovė.
Namuose visada yra Alinos keptos duonos. Ją kepa iš kvietinių ir ruginių miltų su linų sėmenimis, saulėgrąžomis, moliūgų sėklomis. „Ji nepasensta per savaitę, soti, nepelija“, – dėstė Alina. Apsilankę draugai visada žino, kad ant naminės duonos teps šeimininkės pagamintą kepenų paštetą ir gardžiuosis džiovintais pomidorais aliejuje.
A. Grigaitytė-Dromantienė paštetą gamina iš įvairių kepenų – žvėrienos, avienos, paukštienos. Receptas tas pats, o skonis visada skirtingas.
Žinoma, skiriasi ir kepenys – žąsų, ančių kepenėlės švelnios, gero skonio, o avies kepenų jaučiamas avienos poskonis. „Žvėrienos kepenų faktūra stambesnė, stambiųjų žvėrių šios didesnės, todėl iš jų pagaminto pašteto užtenka ir medžiotojų būrelio, kuriam priklausome abu su vyru, nariams pavaišinti“, – dėstė Alina.
Supjaustytas kepenėles kepa lydytame svieste su tokiu pačiu tarkuotų morkų kiekiu ir grietinėle. „Šios reikia priklausomai nuo kepenų kiekio, pavyzdžiui, avies kepenų paštetui užtenka 200 mililitrų“, – sakė Alina. Viską sudėjus troškinama apie 1 valandą. Po to susmulkinama smulkintuvu, pagardinama pipirais, druska. Būtinas ingredientas – stiklinė konjako, kuris kaitinant išgaruoja.
Kepenėlių paštetas
Kepenis (šerno, avies, kiaulės, žąsies ir kitas) pakepinti lydytame svieste.
Pridėti tiek pat tarkuotų morkų. Užpilti grietinėle: didesnėms – didesnį kiekį, pavyzdžiui, avies – 200 ml. Masę susmulkinti smulkintuvu. Pagal skonį berti druskos, nepagailėti juodųjų pipirų. Galima pagardinti ciberžole, saldžiąja paprika, bet nepadauginti. Įpilti stiklinę gero konjako (tiks ir viskis) ir kelias minutes kaitinti.
Skanaus!
Virginija LAPIENĖ
Asmeninio archyvo nuotr.