Gardžiuokimės su… šiūpariške Birute Paulikiene

Autorės nuotr.: buvusi vestuvių gaspadinė B. Paulikienė dabar gardžiais valgiais lepina savo vyrą Povilą.

Kadaise buvusi žinoma vestuvių gaspadinė B. Paulikienė dabar gardžiais valgiais lepina savo vyrą Povilą, su kuriuo drauge nugyveno pusę amžiaus. Burnoje tirpstančiais pyragais vaišina svečius, aplankyti atvykusius vaikus su anūkais.
B. Paulikienė įsitikinusi, kad skaniausi savo kepti pyragai – nei per saldūs, nei per riebūs, be konservantų ir visada švieži. Įtikti jai ne taip paprasta – skonis subtilus, iš karto pajunta, ko padauginta ar per mažai. Kepdama pyragus Birutė visus produktus kruopščiai atseikėja. Anot patyrusios gaspadinės, tai ypač svarbu kepant gardėsius pagal šišioniškių receptus. „Bet ir to neužtenka. Moterys skundžiasi, kad viską padariusios kaip recepte nurodyta, bet pyragas toks skanus, koks turi būti, neišeina. Sakau joms, kad dar reikia pamatyti tešlą – turi būti atitinkamos konsistencijos, ne per kieta. Ir aš ilgai mokiausi“, – prisipažino Birutė.
Jai savo kulinarinę, konditerinę patirtį perteikė šviesaus atminimo Marija Šlepienė iš gretimo kaimo, taip pat šiūpariškė Marytė Šneiderienė, su kuriomis ruošdavo valgį vestuvėms ar kitiems pobūviams. B. Paulikienei labiausiai patiko kepti pyragus ir gaminti mėsos patiekalus, o žuvies – nelabai. „Viskam reikia pašaukimo, patirties“, – sakė pašnekovė.
Ji prisiminė, kad savaitgalį ruošiamoms vestuvėms pyragus kepdavo trečiadienį. Tešlą maišyti – nelengvas darbas, todėl padėdavo vyras. B. Paulikienė įgudusi tobulai paruošti tešlą, iš kurios galima iškepti keturis skirtingus pyragus: su obuoliais, aguonomis, trupininį ir su varške. Ji atskleidė kai kuriuos subtilius niuansus, nuo kurių priklauso gardėsio skonis. Šiam pyragui reikia sviesto, cukraus, miltų, kiaušinių, kepimo miltelių, vanilės, bet pastarosios nepadauginti. Kambario temperatūros sviestą sukti ranka – ne elektriniu plaktuvu. Išsukus dėti cukrų ir vėl sukti, kol pabąla. Tada įmušti po vieną kiaušinį ir palengva sukti. Jeigu sviestas atsiskiria nuo kiaušinio, įberti porą šaukštų miltų, kad tešla nesuskystėtų. Išsukus paskutinį kiaušinį suberti miltus su kepimo milteliais. Miltai, beje, skirtingi – reikia pasirinkti kokybiškus. Jeigu tešla kietoka, pyragas nebus purus – reikia įdėti porą šaukštų grietinės ar įpilti pusę stiklinės kefyro.

Obuolių pyragas su obuoliais
Tešlai reikia 200 g sviesto, 400 g miltų, 200 g cukraus, 5 kiaušinių, 2 šaukštelių kepimo miltelių, vanilės.
Įdarui – obuolių, cinamono, cukraus. Obuolius supjaustyti skiltelėmis, užbarstyti cinamoną, išmaišyti ir palaikyti. Cukraus užberti tik prieš dedant ant tešlos.
Kepti iki 180 C įkaitintoje orkaitėje apie 45 min.

Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių