Gargždiškės iniciatyva – Moldovos ambasadoriaus vizitas

Iš kairės: meras B. Markauskas, pirmoji sekretorė A. Rusu, gidė M. Vasylienė ir ambasadorius S. Mihovas.

Klaipėdos rajono gyventojams gerai pažįstama, daugybę įvairiausių ekskursijų vedanti gidė Monika Vasylienė turi moldoviškų šaknų, mat Moldova – jos a. a. mamos gimtinė, ten ir dabar gyvena dalis giminės. Gargždiškės iniciatyva trečiadienį rajone lankėsi Moldovos ambasadorius Lietuvoje Serghei’us Mihovas, pirmoji sekretorė Aliona Rusu. Juos šiltai priėmė Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas, Administracijos direktorius Artūras Bogdanovas su savo komanda. Neatmetama galimybė ateityje dar labiau plėtoti bendradarbiavimą.

Skaudžią patirtį įamžino filme

Pirminė vizito idėja buvo suorganizuoti dviejų dienų renginį ir gargždiškiams pristatyti filmą „Sibiras kauluose“. Tai už Moldovos nepriklausomybės atkūrimą kovojusių šviesuolių Ion Mărgineanu ir Ion Vatamanu palikuonių Leontinos Vatamanu bei Virgiliu sukurtas pasakojimas apie J. Stalino įgyvendintus trėmimus.

„Filme – istorinės paralelės, tai ne tik apie mūsų šalies, bet ir apie Lietuvos protėvių išgyvenimus“, – pastebėjo Moldovos ambasadorius Lietuvoje S. Mihovas. Anot gidės M. Vasylienės, įprastai tokie filmai rodomi didmiesčiuose, tačiau Gargžduose yra puikiai įrengtas „Minijos“ kino teatras, tad buvo nuspręsta čia parodyti filmą, juolab kad idėją palaikė ir Gargždų kultūros centro direktorė Vaida Skuodienė.

Įdomu tai, kad būtent M. Vasylienė verčia filmą į lietuvių kalbą. „Monika yra aktyvi moldavų-rumunų bendruomenės „Dacia“ narė, mūsų draugė, pagalbininkė, prireikus atvažiuoja į Vilnių, padeda bendradarbiaujant su Klaipėdos regionu“, – gražių žodžių Gargžduose gyvenančiai ir moldaviško kraujo turinčiai gidei negailėjo ambasadorius.

Tiesia bendradarbiavimo tiltus

Kad ir kaip būtų gaila, koronaviruso pandemija sujaukė planus ir numatyta premjera nebuvo įgyvendinta, tačiau po oficialaus vizito Savivaldybės mero kabinete Moldovos ambasadorius S. Mihovas lankėsi „Minijos“ kino teatre, buvo maloniai nustebintas tiek modernios kino salės (teigė, kad pastaroji realybėje dar gražesnė nei nuotraukose), tiek įrengto kino muziejaus. Vėliau vakarieniavo kavinėje-restorane „Lijo“. Ambasadorius buvo sužavėtas ir darbų Gargžduose intensyvumo. Monikos teigimu, pati Moldova taip pat keičiasi, vis daugiau asfaltuojama kelių, modernėja infrastruktūra, tačiau arčiau Ukrainos sienos, kur yra Rusijos valdoma įtakos zona, situacija žymiai prastesnė.

S. Mihovas pasakojo, kad šias ambasadoriaus pareigas eina jau 2,5 metų. Pastaruoju metu kuriama daug bendradarbiavimo platformų vietiniu lygmeniu. Juolab kad Lietuva jau turi neįkainojamos patirties. Bandoma ją pritaikyti ir Moldovoje, kai kas pavyksta, kai kas ne. Tačiau šiuo metu Moldovoje yra vykdoma nemažai reformų, šalis keičiasi. Ambasadorius pirmą kartą viešėjo Klaipėdos regione, anksčiau į Lietuvos uostamiestį dėmesys nebuvo atkreiptas. Vykstančiuose susitikimuose prie apskritojo stalo dažnai gimsta susitarimų, planų, formuojamos bendradarbiavimo gairės.

Derlinga žemė dosni vyndariams

Žemės ūkis yra viena iš svarbiausių Moldovos šakų. Gidė Monika juokauja, kad Moldovoje galima ir akmenį sodinti, ji ruošiasi organizuoti ir keliones į Moldovą būtent tuomet, kai nuimamas derlius. Žemė ten labai derlinga, augančių vaisių – didžiulė įvairovė. Išskirtine kokybe pasižymi moldaviškas vynas, kuris gaminamas iš vietinės veislės vynuogių. „Eksportuojame 157 milijonus litrų vyno. Tačiau mums svarbūs ne tik kiekiai, bet ir kokybė. Vilniuje jau veikia dvi parduotuvės, kur galima įsigyti originalių moldaviškų vynų. Taip pat veikia internetinės prekybos platforma“, – sakė ambasadorius Lietuvoje S. Mihovas. Anot jo, atvykstantieji į Moldovą ne veltui labai mėgsta įvairius vyno turus, kuriuose vyksta ekskursijos po vynuogynus, degustuojami vynai.

Klaipėdos rajono savivaldybės meras B. Markauskas svečiams papasakojo apie Klaipėdos rajono aktualijas. Jis akcentavo, kad rajonas yra „augantis“, priemiesčiuose kuriasi daug naujakurių. Dėl to, nors biudžetas surenkamas nemažas, yra ir problemų: reikia spręsti infrastruktūros, darželių, mokyklų deficito klausimus. Akcentuota, jog Klaipėdos rajonas turi priėjimą prie jūros, neatsitiktinai ambasadorius prieš tai buvo nuvykęs ir į Olando Kepurę, kur gamta taip užbūrė, kad norėjo, kiek įmanoma ilgiau ten pabūti. Kaip Klaipėdos rajono privalumas įvardintas ir šalia esantis uostas.

Pirmoji pripažino nepriklausomybės atkūrimą

Vizitas užbaigtas apsikeičiant simbolinėmis dovanomis. B. Markauskas ambasadoriui įteikė Gargždų vėliavą, o S. Mihovas merui padovanojo moldaviško vyno.

M. Vasylienė įsitikinusi, kad būtų buvę simboliška filmą pristatyti šiemet, kai minime Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo pripažinimo 30-metį. Mat turbūt nedaugeliui žinomas faktas, kad 1990 m. gegužės 31 d. Moldova buvo primoji pasaulyje, kuri pripažino nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimą. Moldova tai padarė anksčiau už Islandiją, drąsiai iškėlusi galvą. Tačiau Moldova tuo metu dar buvo Sovietų Sąjungos respublika, nebuvo paskelbusi savo nepriklausomybės, o tokiu atveju kitos valstybės nepriklausomybės pripažinimas tarptautinės teisės požiūriu nėra toks pat, kaip nepriklausomos Islandijos. Jau kitą dieną Sovietų Sąjungos Aukščiausioji Taryba priėmė nutarimą, kad toks Kišiniovo sprendimas yra niekinis.

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių