Priekulėje uždaryti nelegalūs globos namai

Šią savaitę paaiškėjo, jog Priekulėje veikia nelegalūs globos namai. Apie tai, kad miesto centre, Žalgirio g. 4, esančiose patalpose neteisėtai teikiamos socialinės globos paslaugos, Nacionalinės visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamentui pranešė anonimas. Operatyviai patikrinus rasta, jog dirbama negavus leidimo – higienos paso. Veikla nutraukta, globotiniai perduoti į šeimas.

Atnaujino tik fasadą

Klaipėdos centre nustačius nelegaliai veikusį hospisą, kuriame koronavirusu apsikrėtė dauguma globojamų žmonių ir darbuotojų, sunerimo ir priekuliškiai. Nedidelėje bendruomenėje buvo pasklidusi žinia apie keistai veikiančius nedidelius socialinės globos namus. Baimė, kad jie irgi netaptų koronaviruso židiniu, paskatino žmones kreiptis į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamentą.

Pastatą miesto centre, Žalgirio g. 4, kuriame prieš kelerius metus buvo šarvojimo salė, po to ši veikla nutraukta, išsinuomojo klaipėdiškis, viešosios įmonės „Sveikatos fondas“ direktorius Martynas Latanauskas. Anksčiau jis buvo išsinuomojęs šalia, Žalgirio g. 2, esantį buvusios specialiosios mokyklos pastatą, kuriame ketino įrengti globos namus. M. Latanauskui pavyko atnaujinti jo fasadą. Priekuliškiai džiaugėsi, jog atgimsta pastatai, sužibo viltis, kad juose užvirs gyvenimas. Tačiau pradėjus vidaus remontą, darbai sustojo, nors pagal jo planus paslaugos jau turėjo būti teikiamos.

Tvirtino negavęs nė cento

„Iš rajono Savivaldybės išsinuomojęs gerokai mažesnį pastatą Žalgirio g. 2, gavau leidimą statyboms, kad galėčiau jį pritaikyti socialinės globos reikmėms, – „Bangai“ sakė M. Latanauskas. – Įrengėme patalpas pirmame aukšte, tvarkėme antrame. Pažįstami, žinodami, jog teiksime socialinės globos paslaugas, paprašė padėti – visi žinome, kad dėl slaugomų žmonių yra didelių problemų. Patalpos buvo įrengtos pagal higienos normas, pritaikytos šiai veiklai, todėl sutikau, nors reikalingų dokumentų nebuvau susitvarkęs.“

Pasak jo, buvo įrengti trys kambariai, kuriuose galėjo gyventi po du žmones. „Sutikdamas padėti bėdoje, pernai gruodį geranoriškai priėmiau tris žmones. Laikinai, kol susitvarkysiu dokumentus. Nežinojau, kad tai nusikaltimas. Esu sukrėstas“, – prisipažino M. Latanauskas. Jo teigimu, su globotiniais dirbo dvi slaugytojos, kad buvo laikomasi visų saugos reikalavimų, kad neužsikrėstų koronavirusu. Pašnekovas tvirtino, jog globotinius prižiūrinčioms darbuotojoms mokėjo geras algas, o jis negavo nė cento – pinigus išleido globojamų žmonių išlaikymui.

Kūrė senjorų namus

Priekulės seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė teigė nežinojusi, kad globos namuose teikiamos paslaugos neturint reikalingų dokumentų. „Su Martynu susitikdavome pasidalinti mintimis, ko reikia Priekulės gyventojams. Priekuliškiai nori savo mieste turėti globos namus, todėl jis kūrė senjorų namus. Jis prašė informacijos apie darbuotojus, ieškojo partnerių, norėjo užmegzti ryšius su kitomis Priekulėje veikiančiomis įstaigomis ir organizacijomis, – dėstė seniūnė. – Aš neabejojau, kad jis veiklą pradėjo turėdamas leidimą. Iš žiniasklaidos priemonių ketvirtadienį sužinojau, kad dirba nelegaliai. Bet gal dėl to, kad sutvarkyti dokumentus – ilgas kelias?“ Jos manymu, tai skaudi pamoka visiems: privalu susitvarkyti dokumentus prieš pradedant veiklą.


KOMENTARAS

  • Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Gargždų skyriaus vedėja Aušra SYMINIENĖ:

– Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Gargždų skyrius 2020 m. balandžio 22 d. gavo informaciją, kad Priekulėje veikia galimai neteisėta stacionari socialinės globos paslaugas teikianti įstaiga ir tą patį vakarą atliko operatyviąją valstybinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę.

Teisės aktai nustato, kad stacionarios globos įstaigos vykdyti veiklą gali tik gavusios leidimą – higienos pasą.

Operatyvios kontrolės metu buvo nustatyta, kad socialinės globos paslaugos globos pastate teikiamos neturint leidimo – higienos paso. Pagal nustatytą tvarką buvo surašytas patikrinimo aktas, įstaigos atsakingam asmeniui nurodyta nevykdyti stacionarios socialinės globos paslaugas teikiančios įstaigos veiklos, kol teisės aktų nustatyta tvarka nebus gautas leidimas – higienos pasas. Už nustatytą pažeidimą atsakingų asmenų traukimas administracinėn atsakomybėn bus sprendžiamas LR Administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka ir terminais.

Įstaigos vadovui nurodyta iki 2020 m. balandžio 24 d. pašalinti Lietuvos higienos normos pažeidimą bei, pasibaigus pažeidimo pašalinimo terminui, per 3 darbo dienas raštu pranešti, kokių priemonių ėmėsi operatyviosios kontrolės metu nustatytam visuomenės sveikatos saugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimui pašalinti, ir pateikti tai įrodančius dokumentus.

Įstaigos vadovas telefonu informavo, kad šiuo metu įstaigos veikla nutraukta. Tai bus patikrinta artimiausiu metu nuvykus į vietą.

Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių