Garsiojoje anglyje slėpto kokaino byloje prokurorai įrodė – kaltinamieji verti griežtesnių bausmių

Po ilgo ir išskirtinių netikėtumų pateikusio ikiteisminio tyrimo bei bylos nagrinėjimo teismuose prokurorai įrodė, kad vieną iš didžiausių kokaino kontrabandų gabenę asmenys turi būti nubausti ženkliai griežčiau: trims iš keturių kaltinamųjų teismas skyrė maždaug dviem metais ilgesnes laisvės atėmimo bausmes.

Rekordinė kokaino kontrabanda, daugiau kaip 71 kilogramas, į Lietuvą pateko 2015 metų vasarą. Išskirtinis tuokart buvo ne tik aptiktų narkotikų kiekis, bet ir jų maskavimo būdas – kokainas gabentas įmaišius jį į 250 tonų akmens anglies krovinį.

Pirmi trys jūriniai konteineriai su anglimi iš Kolumbijos į Lietuvą vienos bendrovės vardu atkeliavo 2015 m. birželį. Po visų privalomų procedūrų muitinėje konteineriai buvo išgabenti į sandėlį Alytuje. Dar po kelių dienų tie patys asmenys, bet jau kitos įmonės vardu, į tą patį sandėlį pristatė dar tris konteinerius iš Kolumbijos su anglimi. Liepos pradžioje, po kruopščiai suplanuotos slaptos sulaikymo operacijos ir po savaitę trukusios pasalos, du Lietuvos ir vienas Kolumbijos piliečiai buvo sulaikyti, kai iš minimo sandėlio jau ketino išvežti beveik 12 kilogramų iš akmens anglies išrankioto kokaino.

Tačiau tuo šio ikiteisminio tyrimo ypatumai nepasibaigė. Pirmiausia, po įtariamųjų sulaikymo Kauno apskrities policijos pareigūnai per savaitę rankomis perrinko 239 tonas akmens anglies ir iš šio kiekio išrinko dar 60 kg analogiškai atrodančių gabalų, kaip tuomet įtarta – sumaišytų su kokainu. Perduodant bylą į teismą įtariamiesiems buvo pateikti kaltinimai disponavus ne mažiau kaip 71 kg kokaino. Ikiteisminio tyrimo metu taip pat buvo ilgai ieškoma nusikalstamos veikos organizavimu įtarto V. P., kuris vėliau pats pasidavė teisėsaugai.

Išskirtinis buvo ir šios baudžiamosios bylos kelias teismuose. Pirmos instancijos teismai tris Lietuvos piliečius V. P., V. M. ir K. Z. bei vieną Kolumbijos pilietį D. P. M. pripažino kaltais ir skyrė jiems realias laisvės atėmimo bausmes. Nesutikdami su skirtomis bausmėmis, nuteistieji pirmos instancijos teismo sprendimą apskundė apeliacine tvarka. Lietuvos apeliacinio teismo sprendimu V. M. buvo išteisintas, o K. Z. ir D. P. M. paliktos laisvės atėmimo bausmės.

Su tokiu Lietuvos apeliacinio teismo sprendimu kategoriškai nesutiko byloje valstybinį kaltinimą palaikęs prokuroras, kuris pateikė Lietuvos Aukščiausiojo Teismo vėliau patenkintą kasacinį skundą. Tačiau sugrąžinus bylą iš naujo nagrinėti Lietuvos apeliaciniame teisme, netikėtai paaiškėjo, kad laisvės atėmimo bausme nuteistas Kolumbijos pilietis D. P. M. 2019 m. balandį buvo neteisėtai paleistas iš Kybartų pataisos namų. Paaiškėjus šioms aplinkybėms ir nustačius, kad D. P. M. grįžo į savo namus Nyderlanduose, nuteistasis į Lietuvą buvo sugrąžintas pagal Europos arešto orderį. Baudžiamosios atsakomybės neišvengė ir minimą nuteistąjį neteisėtai į laisvę paleidę Kybartų pataisos namų prižiūrėtojai – jų atsakomybę teisme sėkmingai įrodė Kauno apygardos prokurorai.

Šių metų sausio 27 d., iš naujo apeliacine tvarka išnagrinėjęs garsiąją narkotikų kontrabandos bylą, Lietuvos apeliacinis teismas visus keturis kaltinamuosius pripažino kaltais bei trijų nuteistųjų atžvilgiu tenkino prokuroro prašymą sugriežtinti skirtas bausmes. Neteisėtu disponavimu labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų, narkotikų kontrabanda veikiant organizuotoje grupėje pripažinti kaltais V. M. ir D. P. M. nubausti dviem metais ilgesnėmis laisvės atėmimo bausmėmis, tad nelaisvėje turės išbūti atitinkamai 10 ir 11 metų. Kaltinamajam K. Z. bausmės terminas padidėjo dar labiau – dviem su puse metų, tad dabar K. Z.  yra nubaustas 11 metų laisvės atėmimo bausme. Kaltinamąjį  V. P. teismas pripažino kaltu dėl neteisėto disponavimo labai dideliu kiekiu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, narkotikų kontrabanda veikiant organizuotoje grupėje bei dokumentų klastojimu ir paliko jam 2019 m. teismo skirtą 12 metų laisvės atėmimo bausmę.

Šį išskirtinį sudėtingumu ikiteisminį tyrimą atliko Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai, tyrimą organizavo ir jį kontroliavo Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai. Valstybinį kaltinimą teisme palaikė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento ir Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai.

Prokuratūros informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių