Girininkiškių dešimtmečio ūkininkavimą vainikavo apdovanojimas

Girininkiškis Vaidas Riauka vienas iš pirmųjų Klaipėdos rajone įregistravo jaunojo ūkininko ūkį. Dešimtaisiais ūkininkavimo metais „Metų ūkio 2013“ konkurse augalininkystės ūkio puoselėtojui paskirta trečioji vieta. Tai nudžiugino ūkininkų Vaido ir Laimos šeimą. Jų gyvenime šiemet ir daugiau gražių pokyčių. Iki tol investavę į ūkį, šiais metais susirūpino savo gerove.

Įvertinimas: trečioji vieta

Beveik prieš dešimtmetį V. Riauka įregistravo jaunojo ūkininko ūkį. „Pirmasis rajone pateikiau prašymą šiai paramai gauti“, – šypsojosi Vaidas. Tuomet nusipirko būtiniausios žemės ūkio technikos. Prieš 3 metus įgyvendino Kaimo plėtros 2007–2013 metų paramos projektą – augalininkystės ūkio (javų) modernizavimas. Ji gelbėjo įsigyjant naujos technikos: sėjamąją, 2 plūgus, skutiką. Už sutaupytus pinigus V. Riauka nusipirko naują modernų traktorių, o šiemet – javų kombainą „Vector“, už kurį paklojo per 300 tūkst. litų. Tai didžiausias ūkininkų pirkinys šiemet. Plėtėsi ir dirbamos žemės plotai: šiuo metu jie valdo 350 hektarų, iš kurių 40 ha – nuosava.

Vaidas su žmona Laima šypsodamiesi kalbėjo, jog nuo to laiko, kai įregistravo savo ūkį, atsirado žymiai jaunesnių ūkininkų. O dešimtaisiais ūkininkavimo metais išplėtojusiems, modernizavusiems savo augalininkystės ūkį L. ir V. Riaukoms „Metų ūkio 2013“ konkurse malonus įvertinimas – trečioji vieta.

Praėjusią savaitę girininkiškiai Riaukos tebegyveno įspūdžiais, parsivežtais iš respublikinės „Metų ūkis 2013“ konkurso nugalėtojų pagerbimo šventės, prieš kelias dienas vykusios Kaune. Joje taip pat dalyvavo ir kiti laimėtojai iš Klaipėdos rajono – I. ir R. Marcinkevičiai bei V. ir L. Ruškiai.

Ranką jiems spaudė ne tik žemės ūkio ministras. „Pasijutome labai pagerbti. Pirmą kartą… – ištarė Laima. – Pabuvome su geriausiais Lietuvos ūkininkais. Mums dainavo lietuvių estrados įžymybė Stasys Povilaitis.“

Iš klaidų mokosi

Šventinę nuotaiką ūkininkams primins padovanotas suvenyras – vėjo malūnas, anot Vaido, simbolizuojantis gausų grūdų derlių. Apie šiemetinį jis kalbėjo su šypsenėle: „Patirti nuostoliai – žemės ūkio pamokos.“ Jis pasakojo, kad praėjusį rudenį 60 hektarų pasėti rapsai iššalo. Taigi pavasarį skubėjo atsėti. „Balandžio viduryje pradėjau sėją, bet, pasirodo, per anksti: pasėliai uždžiūvo ir nebeatsigavo. Ankstyvos sėjos vasarinių javų plotuose iš hektaro teprikūliau po pusę tonos grūdų, o paskutiniuose – po 4 tonas. Taigi kiti plotai nuostolius kompensavo“, – kalbėjo Vaidas, pridūręs, jog kasmet nuostolių būna dėl augalų ligų, gamtos išdaigų ir kitokių netikėtumų.

V. Riauka akcentavo, jog pernai už parduotus grūdus pajamų gavo trečdaliu daugiau nei šiemet. Šiemet jos sumažėjo dėl kritusių grūdų supirkimo kainų. Tačiau nenusimena: pelno yra. Ūkininkas skolinasi iš banko, tačiau skolose neskęsta.

Vaidas, kaimo vaikas, juokavo, jog fermoje užaugęs: kolūkiečiai tėvai šėrė penimus galvijus, o jis talkino. Vaikinas pasirinko statybininko profesiją, tačiau vėliau ryžosi ūkininkauti. Augalininkystė buvo prieinamiausia – nereikėjo plyname lauke statyti tvarto. Ir dabar Riaukos negalvoja keisti žemdirbystės šakos. Tik ateities planuose – grūdų sandėlis. Jie svarsto galimybę dalyvauti 2014–2020 metų Kaimo plėtros programoje.

Kasdienybėje netrūksta šventiškų akimirkų

Girininkuose, daugiabučiame name, gyvenančių ūkininkų bazė – Brožių kaime. Šią vasarą jie įsigijo sodybą Ruigių kaime. „Didieji remonto darbai jau atlikti, liko vidaus įranga, ir galėsime įsikurti. Ateinančiais metais Kalėdas švęsime ten“, – džiaugėsi Laima. Jai pritarė Vaidas: „Įrengėme visus patogumus – kaip mieste.“

Laima šyptelėjo: gal net per daug erdvės būsią naujuosiuose namuose – juk dviese liko. Vaikai užaugo ir išvažiavo. Dvidešimtmetė duktė Gintarė mokosi Klaipėdoje – būsimoji buhalterė, o septyniolikmetis sūnus Dovydas – Kretingoje, bus technikos priežiūros verslo darbuotojas. Tėvai beveik neabejoja, kad jis liks ūkyje. „Juk mažas nuolat sėdėjo su tėvu traktoriuje. Ūgtelėjęs, kai tik kojomis pasiekė pedalus, vairavo traktorių“, – linksmai kalbėjo Laima.

„Rudenį per savaitę abu pasėjome 190 ha žiemkenčių. Dieną naktį pasikeisdami dirbome. Dovydas naujuoju traktoriumi plušėjo. Per javapjūtę javus irgi abu kūlėme“, – atitarė Vaidas.

Beje, ūkininkų Riaukų ūkyje dirba ir du samdomi darbininkai.

„Taigi likome dviese, bet mums neliūdna, nes šią vasarą savo namuose priglaudėme našlaitėlę Austėją“, – kalbėjo Laima, glostydama trejų metų mergytę.

Šiuo metu ūkininkams atokvėpis. „Dabar renkame kalėdines dovanas, skaitome sveikinimus ir patys juos rašome“, – sakė sutuoktiniai.

Laima, pasidžiaugusi sėkme, apgailestavo, kad neretai menkinamas ūkininkas, kaimo žmogus: „Atrodo, kad jis per nesibaigiančius darbus šviesios dienos nemato. Netiesa. Su būreliu bendraminčių ūkininkų susirenkame atšvęsti sėjos, javapjūtės pabaigtuvių, pasidžiaugti darbo vaisiais. Rajono ūkininkų vakaronėse susirenkame pasipuošę, gražūs. Pagarbos mums užtenka, dėmesio iš žemės ūkį aptarnaujančių įmonių – irgi. Ir į užsienio šalis išvykstame“, – kalbėjo L. Riaukienė.

Šį rudenį abu su vyru keliavo į Ispaniją. Pernai su visa šeima ilsėjosi Maljorkoje. Kitais metais irgi planuoja kelionę į užsienį.

„Ūkininko gyvenime yra streso: per javapjūtę klausaisi, ar nebarbena lietaus lašai į langą. Bet vis tiek spėjame visus darbus nudirbti“, – laimingi kalbėjo Laima ir Vaidas Riaukos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių