Girkalius išgelbės jūros alsavimas

Prieš dešimtmetį buvo garsiai prognozuojama: Girkaliai išsiplės trigubai. Tačiau užklupus krizei pastatyta tik keliolika gyvenamųjų namų. Visgi kaimui, iš kurio jūra ranka pasiekiama, išnykti grėsmės nėra. Girkaliai patrauklūs jaunoms šeimoms – renovuotas darželis-mokyklėlė, atnaujinami kultūros namai.

K. Rimkus: „Senosiose Girkalių gatvėse – nieko naujo. Bet centre atnaujinami kultūros namai.“Naujakurių teks palaukti

„Senėja mūsų kaimas“, – ištarė Girkalių seniūnaitijos seniūnaitis Kazys Rimkus.

Anuomet jaunas technikos mechanikas atvyko dirbti į buvusį stiprų Černiachovskio kolūkį. „Kiek jaunimo buvo, – prisiminė pašnekovas. – Dabar mažai jaunų žmonių – juk čia nėra, ką veikti.“

Jis parodė kolūkių metais susiformavusias Palangos, Draugystės, Artojų, Sodų gatves, kuriose daugelį metų niekas nesikeičia. Tik metų našta vis labiau slegia čia gyvenančius senbuvius. Negali nepastebėti atnaujintų senų gyvenamųjų namų: brangiai pardavę savo žemes, girkališkiai turėjo galimybę pasigražinti būstus. Tuščių namų čia nerasi, išsinuomoti – irgi nėra.

Girkalius pasirinkę naujakuriai kuriasi buvusiuose kolūkio laukuose, kur suprojektuoti gyvenamųjų namų kvartalai. Vakarinėje dalyje – apie pusantro šimto. „Žemės ūkio paskirties žemė pakeista į gyvenamąją, suformuoti sklypai, įrengti inžineriniai tinklai“, – pasakojo K. Rimkus. Pastačius kelis namus, atsirado naujos Gintaro, Sidabro, Andulių ir kitos gatvės. Gyvenamieji namai statomi ir buvusiame kolūkio sode, Girkalių centre. Kriaušių gatvėje apsigyvenusios 3 šeimos, statomas ir kotedžas. Visgi statybos vyksta vangiai – ne taip, kaip manyta. Bet senbuviai neabejojo, kad šis kaimas neišnyks. Tik reikia palaukti.

Ūkininkai R. Lukošius (kairėje) ir N. Vaičius tęsia žemdirbiškas tradicijas.Žemdirbiškos tradicijos gyvos

„Girkaliai – patrauklus kaimas“, – sakė čia sutikti žmonės. Jie mėgaujasi puikia vieta: iki Palangos – 7 km, uostamiestis – už 10 km, o tiesiausiu keliu iki jūros – tik 4 km. „Čia – mano gimtinė, jos nekeisčiau į jokią kitą vietą. Ramu ir jauku“, – patikino Nerijus Vaičius. Kretingoje dirbdamas ugniagesiu, laisvalaikiu vyras ūkininkauja – iš savo tėvų, girkališkių, perėmė ūkį.

N. Vaičius valdo 80 ha žemės  – augina javus. Ir daugiau girkališkių neatsisakė žemdirbystės, nes dirvos yra našios. Ūkininkas Romas Lukošius pradėjęs sėją – pasėjo žirnių. Modernaus traktoriaus savininkas pasakojo, jog smulkieji ūkininkai kooperuojasi: keturiese dalijasi žemės ūkio padargais ir panašiai. Ar įmanoma išgyventi iš augalininkystės? „Aš dar dirbu ugniagesiu“, – atsakė Romas.

Girkaliuose nebėra didelių galvijų bandų, tačiau senbuviai dar laiko keliasdešimt melžiamų karvių.

Kiti pragyvenimui užsidirba Klaipėdoje, Palangoje ar Kretingoje. Beje, vieno iš labiausiai nuo rajono centro nutolusio Girkalių kaimo žmonės neslėpė, jog būtų patenkinti, jeigu prijungtų prie Kretingos rajono savivaldybės.

Mokytoja A. Jankauskienė guodžiasi, kad 2017 m. ateis 12 pirmokų.Mokyklėlėje ketvirtokų nėra

Girkalių centrą puošia prieš kelerius metus europinėmis lėšomis renovuotas senas darželio pastatas – erdvus ir modernus. Tai Kretingalės pagrindinės mokyklos Girkalių skyrius. Jame įsikūrusios dvi lopšelinukų grupės ir darželinukai – iš viso 50 vaikų. Auklėtoja Gražina Bakevičienė kalbėjo, jog praėjusį rudenį buvo suformuota nauja grupė: 3–5 metų vaikai dviejose nebetilpo. Modernų, jaukų darželį renkasi ne tik girkališkiai, bet ir Kalotėje, Aukštkiemyje, Purmalių, Peskojų kaimuose gyvenantys tėvai. Pasak pedagogių, ne visus vaikus gali priimti – keletas laukia eilėje. Tačiau jungtinėse klasėse – tik 9 vaikai. Ketvirtokų nėra. Mokytoja Aldona Jankauskienė guodėsi, jog 2017 m. ateis 12 pirmokų.

„Girkalių gyventojai prašė šiuolaikiškai renovuoti šį pastatą – visi žadėjo, kad jų vaikai mokysis šioje mokyklėlėje, – kalbėjo rajono Savivaldybės vicemerė Rūta Cirtautaitė. – Tačiau dabar tėvai kartu su vyresniais vaikais į Palangą mokytis išleidžia ir mažesniuosius. Investicija į mokyklą nepasitvirtino.“

Pardavėja Laura Litvinkienė tvirtino, jog iš Palangos persikrausčiusi į Girkalius, vyro gimtinę, nesigaili: čia gražu ir gera gyventi.Investicijos – ateičiai

Atgyja ir sovietmečiu statyti kultūros namai. Pastarojo sale kurį laiką nesinaudojo – baiminosi, kad neužgriūtų lubos. Gruodžio pabaigoje čia turėtų būti įkurtuvės. Į šias patalpas persikels ambulatorija, į pirmą aukštą – biblioteka. Savo erdves turės bendruomenė, nevyriausybinės organizacijos, meno saviveiklos kolektyvai. Bus įrengtas liftas neįgaliesiems.

Kretingalės seniūnijos seniūno Vytauto Gūžo teigimu, Girkaliuose gyvenamąją vietą deklaravę 560 gyventojų, o aplinkiniuose – dar pustrečio šimto. Tik nežinia, kiek iš tiesų jų čia gyvena.

R. Cirtautaitė kalbėjo, kad našta išlaikyti kultūros namus teks rajono Savivaldybei: „Bet ar bus kam šokti, dainuoti atnaujintose, moderniose patalpose? Juk taip nutiko su mokyklėle.“

Šis pavyzdys baugina: investicijų daug, o kas bus ateityje? Seniūnas nuramino: „Girkaliai bus miegamasis rajonas – ramybės ieškodami čia persikels žmonės iš Palangos ir Klaipėdos.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių