„Ievos skanėstų“ naujovės tinka sveikuoliams

Sparčiai plintant įvairiems susirgimams, vis daugiau žmonių susimąsto, ką deda į burną. Šią tendenciją pastebėjo ir Gargždų kepyklėlė-picerija „Ievos skanėstai“. Nuo pat veiklos pradžios ypatingą dėmesį kokybei skyrusi maitinimo įstaiga klientams siūlo dar keletą naujovių – produktus be gliuteno ir meniu su išvardintais alergenais.

Kaip namuose, taip kavinėje

„Ievos skanėstų“ savininkė Loreta Mazalienė pasakojo, kad visada laikėsi principo, jog kavinėje turi būti patiektas toks maistas, kokį žmogus valgo namuose: „Jei vartoja sviestą, tai ir čia turi būti ne kažkoks mišinys, o tikras sviestas. Prioritetą teikiame kokybiškiems produktams, todėl ir kainos ne pačios mažiausios.“

Šiuolaikinėje visuomenėje yra daug žmonių, kurie turi sveikatos problemų: vieni netoleruoja gliuteno, kiti – laktozės, treti nevalgo mėsos. Tačiau tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse, išskyrus itin išsivysčiusias Europos valstybes (pavyzdžiui, Italiją) meniu pateikiama labai skurdi informacija. „Parašoma „Kiaulienos kepsnys su bulvytėmis“, ir viskas. Tačiau ar jis voliotas miltuose, ar ne, lieka neaišku. Žinoma, gali klausti padavėją, tačiau šis lekia į virtuvę, tad daugelis tiesiog numoja ranka. Neseniai grįžome iš Prancūzijos, ten lygiai tas pats. Tad dalis žmonių, kurie turi sveikatos problemų, nusprendžia, kad viešojo maitinimo įstaigose tiesiog nebesilankys“, – pasakojo verslininkė.

Populiarėja produktai be gliuteno

Kepyklėlė-picerija nusprendė patenkinti net pačių išrankiausių klientų poreikius ir jau kuris laikas siūlo patiekalų, produktų be gliuteno. Gliutenas arba glitimas – tai baltymas, esantis kviečiuose, rugiuose ir miežiuose. Tad jo paprastai yra duonoje, makaronuose, manų kruopose, picos paplotėliuose ir kituose kepiniuose. Dalis žmonių jo netoleruoja, tačiau iki tam tikros ligos stadijos to net nežino. Pirmiausia nusilpsta imuninė sistema, randasi pilvo pūtimas, diegliai. Pasidaro nebeatsparūs kvėpavimo ir kitoms ligoms. „Tampi tiesiog vaikščiojančia bomba, kurią bet kada gali užklupti skrandžio, žarnyno negalavimai, ne išimtis ir vėžiniai susirgimai. Mūsų šeimoje net trys asmenys netoleruoja gliuteno. Liga nėra gydoma vaistais, tad farmacininkams ši sritis neįdomi. Svarbiausia sureguliuoti mitybą ir ligos pasekmių nejusi“, – aiškino L. Mazalienė.

Kepyklėlėje-picerijoje be gliuteno yra siūlomi sausainiai, taip pat tortai. Juk neįmanoma vaikui pasakyti, kad nevalgytų torto, kai visi aplink smaguriauja. Patys kepyklėlės šeimininkai taip pat sunkiai įsivaizduoja kavos gėrimą be burnoje tirpstančių sausainių. Dėl to pirmiausia be gliuteno buvo pasiūlyta konditerinių gaminių. Dabar yra ir makaronų, picų, pritaikytų netoleruojantiesiems gliuteno.

Gamina tortus net žaliavalgiams

Atsižvelgiama ir į žaliavalgių norus, yra priimami tortų užsakymai jų šventėms. Kai konditerės laisvesnės, žaliavalgius palepina ir pačioje kepyklėlėje-picerijoje: pardavinėjami jiems skirti tortų gabaliukai.

L. Mazalienė pastebėjo, kad tiek produktai be gliuteno, tiek orientuoti į žaliavalgius yra žymiai brangesni, tačiau „Ievos skanėstuose“ specializuotų patiekalų kainos mažai skiriasi nuo paprastų.

Dar viena naujovė – meniu pateikiamas su prie kiekvieno patiekalo išvardintais alergenais. „Yra sužymėti sutartiniai ženklai, kurie paaiškinti meniu pradžioje. To reikalauja Europos Sąjungos nustatyti standartai. Daug kas net nežino, kad salieras yra alergenas. Laktozė, kiaušinis, jūros gėrybės, riešutai – visa tai daliai žmonių gali sukelti alerginių reakcijų, tad produktai privalo būti nurodyti kaip galintys sukelti neigiamą poveikį“, – aiškino naujovėms neabejinga verslininkė. Jos žiniomis, bent jau Klaipėdos apskrityje kepyklėlė yra pirmoji, kuri vykdo reikalavimą – meniu pateikti alergenus.

Lauko terasa – autentiškas kalvio darbas

Šią vasarą kardinaliai pasikeitė ir išorinis kepyklėlės-picerijos, švenčiančios penkiolikmetį, vaizdas. Sėdintieji lauke pajuto Prancūzijos provanso dvelksmą: sukonstruota lauko terasa – autentiškas „Lino kalvės“ rankų darbas. „Kadangi gargždiškiai mėgsta pas mus lankytis, norime, jog klientai jaustųsi čia vis geriau. Baiminausi, kad naujoji konstrukcija neatrodytų it narvas, tačiau čia sėdint tokio pojūčio tikrai nėra. Juolab kad įrengtas toks apšvietimas, apie kokį galėjome tik pasvajoti“, – investicijų rezultatais džiaugėsi L. Mazalienė. Ji akcentavo, kad išorinės konstrukcijos idėja priklauso tikrai ne jai, viskuo rūpinosi vyras, įmonės „Gerduva“ vadovas Romualdas Mazalas: „Jis turi matymą, estetikos pojūtį ir žino, ko nori, tad pasirenka geriausią ir kokybiškiausią variantą.“

Tikimasi, kad tiek lauko terasoje, tiek kepyklėlės-picerijos viduje išpopuliarės ir vyno vakarai. Personalas bus specialiai apmokytas, kad būtų kompetentingas aptarnauti vyno mėgėjus. Įsigytas ir reikalingas inventorius – specialus šaldytuvas vynui, kuriame yra atitinkama temperatūra.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių