Impresionizmas: iš pradžių nesuprastas ir net „vulgarus“, dabar – traukiantis milijonus

Asociatyvi nuotr.

XIX a. viduryje užgimęs impresionizmas pirma buvo vertinamas atsargiai ir net neigiamai – nusistovėjusias meno normas laužęs judėjimas išsiskyrė skandalais ir žmonių priešprieša. Visgi, žinomiausi to meto šios meno krypties atstovai pripažinimo sulaukė, nors jau po mirties, o pats impresionizmas padarė didžiulį proveržį meno pasaulyje ir yra vertinamas iki šiol. 

Tapdavo pašaipų objektu

Kaip pasakoja Klaipėdoje žymiausių impresionistų kūrybą pristatančios parodos „Pasaulio dailės lobynai: nuo Monė iki van Gogo“ projekto vadovė Agnė Norkutė, Prancūzijoje savo kelionę pradėjęs impresionizmas vos tik jam atsiradus tapo pašaipų objektu.

„Net pats impresionizmo pavadinimas kilo iš garsiai išsakytos pašaipios kritiko minties „Pamanyk, impresionistai“. Tuometinei visuomenei ir akademiniam pasauliui buvo įprasta matyti renesanso laikų įkvėptus, išbaigtus ir akademiniu stiliumi nutapytus kūrinius, o impresionistų kūryba dėl joje naudojamos spalvų paletės ir neaktualių kūriniuose vaizduojamų temų atrodė neprofesionali ir neužbaigta. Kartais ji buvo vadinama net vulgaria, o patys menininkai laikomi maištininkais“, – teigia A. Norkutė.

Neturėdami meno kritikų ir tuo pačiu visuomenės palankumo tokie menininkai kaip Klodas Manė, O. Renuaras, V. van Gogas, kurių paveikslai dabar įkainojami milijonais, gyveno skurde bei būdami gyvi taip ir nesulaukė pripažinimo. Impresionistų išsvajota akimirka, kai į jų parodas rinksis ir jų darbais žavėsis minios žmonių, atėjo tik po daugumos jų mirties. Šiandien šių kūrinių originalai yra išsibarstę po visą pasaulį, tačiau alternatyvą pamatyti pertapytus žymiausių impresionistų kūrinius Lietuvoje, vienoje vietoje, suteikė VšĮ „Art Central“, Klaipėdoje atidariusi parodą „Pasaulio dailės lobynai: nuo Monė iki van Gogo“. 

Lietuvoje neįsitvirtino

Pamažu besikeičiant visuomenėms keitėsi ir pats požiūris į impresionizmą. Ši meno kryptis pripažinimą visų pirma įgavo dėl juose vaizduoto optimistiškumo. Juk kūriniuose nebuvo vaizduojamos skausmingos scenos kaip mirtis, karas, badas, o kasdienis ir dailininkus supęs pasaulis: miestas, kuriame jie gyveno, kraštovaizdis, kurį matė atostogaudami, šeima, draugai ir daiktai.

„Ryškias spalvas naudojusiems ir neįpareigojančiai tapiusiems impresionistams taip pat kur kas svarbesniais buvo dabarties, o ne praeities įvykiai, kūriniuose užfiksuota momento nuotaika, pavyzdžiui, sentimentalus vandens raibuliavimas, šviesos atspindžiai, saulės nutvieksti aguonų laukai ar vakarėjantis dangus. Taip norėta sustabdyti judesį ir atspindėti akimirką, parodyti realybės nepastovumą ar užfiksuoti tuojau pradingsiantį matomą gamtos įspūdį“, – pagrindinius impresionizmo bruožus išskiria „Art Central“ projektų vadovė.

Pamažu ši meno kryptis apėmė ne tik dailę, bet ir muziką bei literatūrą. Ji plėtėsi ir vis į kitas šalis, net žemynus, buvo populiari JAV. Deja, Lietuvoje impresionizmas taip ir neįsitvirtino, ką nulėmė stipriai romantizuota tautinė tematika ir nepalankios oro sąlygos, nepakankamas šviesių dienų skaičius metuose, mat impresionistams buvo svarbus tapymas iš natūros gamtoje.  

Atvėrė kelią laisvai kurti

A. Norkutė pažymi, kad žvelgiant iš dabartinės perspektyvos, impresionizmas tapo posūkiu meno istorijoje ir turėjo didžiulės įtakos ateinančių menininkų kartų kūrybai. Juk jų atstovai ėmė fiksuoti ne tik rezultatą, bet gaudyti momentą, eigą ir tapyti kasdienybėje sutinkamas akimirkas.

„Tai, kad impresionizmas tapo vienu svarbiausių meno įvykių žmonijos istorijoje, yra kone svarbiausia priežastis domėtis šia meno kryptimi. Ji atvėrė kelią šiuolaikiniam menui, eksperimentams bei laisvei kurti, ko taip troško daugelis menininkų. Pats Vincentas van Gogas, kuris būdamas gyvas taip ir nesulaukė pripažinimo, buvo įsitikinęs, kad ateis diena, kai būsimi menininkai nebus vieniši“, – dėsto meno žinovė.

Ji priduria, kad impresionizmo kūriniai šiais laikais vadinami tikrais dailės lobiais, o susipažinimas su jais itin svarbus norint būti visapusiškai išsilavinusiu žmogumi. Juk tokie kūriniai nepalieka abejingų ir užima itin svarbia vietą meno istorijoje.

„Reikia pažymėti, kad iš tuomet maištininkais vadintų impresionistų yra nemažai ko pasimokyti. Savo kūriniais jie iki šiol kviečia akimirkai sustoti, pamatyti, kas svarbu čia ir dabar, pasimėgauti. Visa tai modernios visuomenės žmogui nėra paprasta dėl įtempto gyvenimo tempo, informacinio triukšmo, baimės kažką praleisti, tad šie pabūti akimirkoje kviečiantys darbai tokiame skubančiame pasaulyje tampa dar aktualesniais“, – į parodą Klaipėdoje, savo akimis pamatyti žymiausių impresionistų įkvėpta kūrybą, kviečia „Art Central“ projektų vadovė.

Paroda „Pasaulio dailės lobynai“ įsikūrusi KKKC Parodų rūmuose, Didžioji Vandens g. 2., Klaipėda. Paroda veiks iki birželio 5 d. Daugiau informacijos – www.artcentral.lt

UAB „INK agency“ informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių