Iš eksperimento gimusi Lino Kutavičiaus šviesos instaliacija „Smilga“ skinasi kelią į pripažinimą

Vienas iš Lietuvoje nuosekliausiai su šviesa dirbančių menininkų Linas Kutavičius („Lightforms“) šiuo metu labai aktyviai dirba prie savo naujausio projekto – šviesos instaliacijos „Smilga“, kurios tvirtumą, lankstumą ir lietimo saugumą pavyko įamžinti per fotosesiją Dūmų fabrike su šokėju Konstantin Kosovec.

Iš statiškų fotografijų gali atrodyti, kad „Smilgos“ trapios, o jas palietus nudiegtų karštis, bet fotografo Denio Vėjo nuotraukose instaliacija atskleidžiama būtent per darnų santykį su žmogumi. Pačios naujausios vietos, kuriose visuomenė gali pamatyti „Smilgos“ instaliacijas, yra kultūrinė įstaiga „Panke“ (Gerichtstraße 23 13347 Berlynas, Vokietija), „Sodas 2123“ (Vitebsko g. 23, Vilnius) ir „Memelio miesto“ teritorija (Naujoji Uosto g. 3, Klaipėda).

Pasakodamas apie savo projektą „Smilga“, Linas Kutavičius teigia, kad pradžia, kaip ir jau įprasta jo kūrybinėje praktikoje, buvo eksperimentas – menininkas nuolatos bando naujas technologijas ir ieško netikėtų sprendimų. Menininkui svarbi ir psichologinė, ir fizinė šviesos instaliacijų funkcija, kad objektas tikrai suteiktų pakankamą apšvietimą, o ne būtų vien šviečianti dekoracija. Jis orientuojasi į šiltą, jaukų apšvietimą.

„Smilga“ prasidėjo kaip LED juosta, pritvirtinta prie meškerykočio ir supakuota pakavimo plėvele. Uždengus daug sluoksnių plėvelės, ji tampa tarsi stiklo pluošto šviesolaidžiu – leidžia šviesai išsiskaidyti tolygiai per visą tūrį ir tada žiūrovas nebeatpažįsta, koks tai objektas. Pirmieji tokie bandymai buvo 2014 m., tad menininkas jau aštuntus metus tobulina šį kūrinį.

Pirmoji tokia instaliacija buvo įrengta Papės ežere, Latvijoje. Nuo pat pradžių idėja ir buvo, kad „Smilga“ yra pajūrio regiono autentiškas, atpažįstamas ženklas. Pavykus pirmiesiems bandymas, projektas tęstas ir Klaipėdai tapus Lietuvos kultūros sostine 2017 m. į atidarymo ir uždarymo ceremoniją kvietė 50 „smilgų“, 3-6 metrų aukščio šviečiančių objektų, kuriuos nešė savanoriai „smilgininkai“. Pasirodymas pavyko ir menininkas sulaukė kvietimų „Smilgas“ rodyti ir kituose renginiuose visoje Lietuvoje.

Atsispyręs nuo pirmųjų bandymų, Linas Kutavičius nesustojo ir dabartinis produkto „Smilgų“ patvarumas ir tvirtumas nenuvilia – jos netgi turi UV stabilizatorių, todėl aplinkos poveikis visiškai nebaisus. „Smilga“ kaip ir tikrosios smilgos labai atspari mūsų klimato sąlygoms – sumontuotos ant stogų jos atlaiko stiprų vėją, uraganus, audras.

Šiuo metu „Smilgas“ galima išsinuomoti renginių, parodų ir spektaklių apšvietimui. Taip pat, paskutinysis Kultūros startuolio, dalinį financavimą iš LTKT fondų gavusio projekto rezultatas atnešė naujų įsikvėpimų ir kūrybinių kelių. Po internete pasidalinto pristatomojo produkto – meno kūrinio SMILGOS video medžiagos autorių pasiekė laiškai, dėl galimybių sukurti apšvietimą renginiuose visoje Lietuvoje bei užsienyje.

Video įrašas:

Menininkas teigia, kad jam įdomu, kaip galima manipuliuoti, apžaisti erdvę su paprastomis linijomis. Dar nuo studijų laikų vadovaudamasis požiūriu „Less is more“ (liet. „Mažiau yra daugiau“), jis žavisi minimalizmu ir organika – kiekviena smilga yra skirtinga, turi savo išskirtinį faktūros raštą, tarsi pasiskolintą iš gamtos. Šiuo metu galime sukurti „Smilgą“, siekiančią 8-9 metrus. L. Kutavičiui labai svarbus tvarumas, tad „Smilgos“ pagamintos iš kompozicinių medžiagų, garantuojančių gaminio ekologiškumą. „Manau, kad „Smilga“ dar yra pradinėje stadijoje eksperimentuoju su jos panaudojimo galimybėmis. Ateityje dar laukia daugybė įdomių bandymų“– prasitaria kūrėjas.

Apie menininką:

Linas Kutavičius gimė 1979 m. Šiuo metu jis projektuoja ir gamina funkcionalius šviesos objektus, skirtus interjerams ir eksterjerams. Menininkas taip pat eksperimentuoja su įvairiomis medžiagomis ir priemonėmis, išgaudamas netikėčiausias šviečiančias formas (www.lightforms.lt). Nuo 1997 m. L. Kutavičius intensyviai dalyvauja parodose, meniniuose projektuose, muzikos festivaliuose bei kituose kultūrinio pobūdžio renginiuose Lietuvoje ir užsienyje. L. Kutavičius įkūrė įvairių disciplinų menininkus vienijančią bendruomenę „T.E.M.A.“ (Tarptautinė Eksperimentinė Meno Akcija). Bendruomenė Klaipėdoje susibūrė 2009 m., o pirmąja įveiklinta erdve tapo buvusio medžio apdirbimo kombinato, vietinių dar vadinamo „fanierka“, katilinė. Šiuo metu antrinio dizaino principais atnaujintoje buvusioje laivų statybos ir remonto įmonės „Laivitė“ teritorijoje yra įkurta „T.E.M.A.“ menininkų rezidencija ir galerija – tai vienas iš progresyviausių kūrybinių inkubatorių Lietuvoje.

Projektą finansuoja  – Lietuvos kultūros taryba.

lightforms.lt informacija
Denio Vėjo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių