Jaunos šeimos džiaugsmas įsikūrus kaime

Kisinių kaime, Dovilų seniūnijoje, įsikūrusi jauna Linos ir Dariaus Vendelių šeima džiaugiasi gyvenimu. Jie ne tik turi darbą, bet ir ūkininkauja nedideliame savo ūkelyje. Šeimos biudžetą papildo parduodami užaugintas daržoves, gyvulius, paukščius. Savo rankomis pasistatę namą, augindami tris sūnus, tvirtina, jog darbščiam žmogui kaime nesunku rasti pragyvenimo šaltinį ir nereikia jo ieškoti užsienyje.

Į turgų – šviežias daržoves

Penktadienį jaunajai ūkininkei Linai Vendelienei, trijų sūnų mamai, rūpesčių padaugėja. Prie namų esančiame bulvių lauke išartos kelios vagos – reikia prisirinkti gumbų prekybai Gargždų turguje. Be to, prirauti morkų, burokėlių, šiltnamyje priskinti pomidorų, paprikų. Jos užaugintų ekologiškų šviežutėlių daržovių šeštadieniais laukia nuolatiniai pirkėjai. Jau 7 metus Lina pardavinėja savo užaugintas bulves bei kitas daržo gėrybes. Kartais atveža uogų, grybų, kurių su šeimyna prirenka netoliese dunksančiame miške.

Parduoti ankstyvųjų bulvių į Gargždų turgų ji atvežė tuoj po Joninių. „Pirkėjai ėmė klausinėti, iš kokios šalies jos. Atsakiau, kad iš Šernų, nes Kisinių kaimą, kuriame keturios gyvenamos sodybos, mažai kas žino. Ir pakviečiau atvažiuoti pažiūrėti, kur auginu“, – šypsodamasi pasakojo 32-ejų metų Lina.

Pirkėjams sunku patikėti, kad ši jaunutė moteris turguje prekiauja savo užaugintomis daržovėmis, o neperpardavinėja. „Atvežu nedidelį kiekį ir beveik viską parduodu – turiu nuolatinius pirkėjus“, – džiaugėsi ji, pridūrusi, kad vyresnio amžiaus žmonėms, skaičiuojantiems centus, parduodanti pigiau.

L. Vendelienė prisipažino įtarianti, jog prekiautojai, į turgų atvežantys daug įvairių daržovių, patys jų neaugina. „Perka nežinia kaip užaugintas ir siūlo kaip ekologiškas. Man keista, jog kartais pirkėjai pasižiūri į mano nelabai dailias bulves ir nueina pas perpardavinėtoją“, – šyptelėjo ūkininkė.

Ūkininkavimas patrauklus

Vendelių šeima prieš dešimtmetį įsikūrė Kisinių kaime, Linos senelio žemėje, plyname lauke. „Žemės ūkis man buvo prie dūšios – buvau pripratusi prie kaimo. Man malonu sodinti, ravėti. Taigi aš žiūrėjau į žemę, mišką, galvodama, kaip uždirbti litą, kad nereikėtų važiuoti uždarbiauti į užsienį, – kalbėjo L. Vendelienė. – Tuomečiame technikume įgijau namų ūkio ekonomės diplomą. Mus mokė daug naudingų dalykų: melžti karves, auginti kiaules, virti valgį. Dabar tai labai praverčia.“

Jos vyras Darius, statybininkas, padedant tėvui, mūrijo namą, o vidų įrengė pats. Šeima laiminga turėdama savo pastogę, gyvendama be skolų. Auga trys sūnūs: dešimtmetis Jonas, septynmetis Augustas ir 7 mėnesių Dovydas.

Iš pradžių bandę prekiauti pirktomis gėlėmis, savo užaugintais daržovių daigais, įsikūrę Kisiniuose, pradėjo auginti bulves ir kitas daržoves. „Radome savo nišą“, – sakė Lina.

Vendeliai – smulkieji ūkininkai. Nuosavos žemės – tik hektaras: 80 arų augina bulves, o kitoje – kitas daržoves. Tręšia tik mėšlu, piktžoles ravi. „Pirmiausia užsiauginame savo šeimai – norime valgyti sveiką maistą, – kalbėjo Lina. – O kas lieka – parduodame.“

Dar porą hektarų šeima nuomojasi grūdinėms kultūroms, kurių reikia gyvulių ir paukščių pašarui. Jaunieji ūkininkai augina 5 kiaules – ne tik savo reikmėms. Matėme šutintuve kunkuliuojančias bulves ėdalui. Auginti šiuos gyvulius kratosi net vyresnės kartos kaimo žmonės, teigdami, kad nuostolinga. „Reikia auginti tris kiaules: vieną pardavus, atsiperka pašarai“, – savo ekonominiais skaičiavimais dalijosi Lina, pridūrusi, kad tvartelyje kriuksi jau įmitusi kiaulė. Norinčiųjų pirkti atsiras.

Užsidirba pakankamai

O kai šalia sodybos pasklinda dešimtys dedeklių, pro šalį asfaltuotu keliu važiuojantieji užsuka paklausti, ar neturi parduoti kiaušinių. Taigi jų nereikia vežti į turgų. Vendeliai augina ir pusšimtį mėsinių vištų. „Lesiname savo užaugintomis bulvėmis ir grūdais. Užauga iki pusketvirto kilogramo. Pirkėjai nesiderėdami moka 50 litų už paukštį“, – sakė ūkininkė.

Šeima neseniai įsigijo karvę, augina triušių, dėl grožio – naminių žąsų.

Darius turi darbą, o Lina per dieną namuose su vaikais, paskendusi ūkio darbuose. Vyresnieji sūnūs taip pat pratinami dirbti – turi savo pareigas, mokomi užsidirbti savo reikmėms. Vaikai dar nežino, ar užaugę bus ūkininkai, tačiau prisipažino, kad norėtų vairuoti traktorių. „Vasarą turime daugiau pajamų ir galime daugiau išleisti pramogoms. Mums užtenka, kiek uždirbame“, – patikino Lina.

Jauna moteris pripažino, kad žemės ūkio darbai sunkūs, kad reikia dirbti daug, tačiau nesiskundė. Atvirkščiai – džiaugėsi gyvendama kaime, turėdama pragyvenimo šaltinį. „Reikia noro dirbti ir pragyvensi kaime“, – tvirtino Lina.

Tvarkingoje Vendelių sodyboje jauku – žydi gėlynas, žaliuoja medeliai. Džiugina jauna šeima, susikūrusi savo namus, gražiai auginanti vaikus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių