Kasininkės savo akimis nebevertins alkoholio pirkėjų

Perkant alkoholinius gėrimus, parodyti asmens amžių nurodantį dokumentą parduotuvėse teks nuo rugsėjo 2 d.

 

Prie kasų prekybos centruose išrikiuotos alkoholio lentynos nuo rugsėjo nebebus tokios viliojančiai draugiškos kaip dabar. Į kovą su nepilnamečių svaigiųjų gėrimų vartojimu stojo net pelno siekiantys prekybos centrai. Jie ragina jų pavyzdžiu pasekti ir kavines, ir barus. Tačiau patys pirkėjai tik gūžčioja pečiais išgirdę apie būsimą privalomą reikalavimą parodyti asmens dokumentą, jei norės nusipirkti alkoholio.

Skatintų sąmoningesnį elgesį

Lietuvos prekybos įmonių asociacija ir Sveikatos apsaugos ministerija pasirašė geros valios memorandumą, kuriuo remiantis nuo rudens alkoholis daugumoje parduotuvių bus parduodamas tik pateikus asmens amžių nurodantį dokumentą.

Memorandumą pasirašė „Maxima LT“, „Palink“, „Rimi Lietuva“, „Norfos mažmena“, „Prisma LT“, „Aljansas Aibė“, „Lietuvos kooperatyvų sąjunga“ vadovai. Perkant alkoholinius gėrimus, parodyti asmens amžių nurodantį dokumentą parduotuvėse teks nuo rugsėjo 2 d.

Naująja tvarka bus siekiama sumažinti kasininkų klaidas sprendžiant apie pirkėjo amžių. Esą taip maksimaliai apriboti galimybes nepilnamečiams įsigyti svaigalų.

Tokios iniciatyvos pareiškėjai tikisi, kad tai skatins ir pačios visuomenės sąmoningesnį elgesį, formuos atsakingesnius vartojimo įpročius ir kultūrą. Pasak sveikatos apsaugos ministro Juro Poželos, šis memorandumas taps dar vienu mechanizmu, kuris padės pažaboti alkoholio vartojimo tradiciją, ypatingai tarp jaunų žmonių.

„Alkoholio vartojimo rodikliai rodo prastą situaciją: labai daug ankstyvų mirčių dėl alkoholio vartojimo, daug smurto artimoje aplinkoje atvejų. Mes turime imtis visų įmanomų veiksmų, kad pasiektume bendrą tikslą – kiek įmanoma labiau sumažintume alkoholio vartojimą“, – sako jis.

Nenorės tardyti žmonių

Prekybininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija ragina atsakomybę prisiimti ir jungtis prie iniciatyvos net kavines, restoranus, barus, kitas maitinimo ir prekybos įstaigas, kuriose parduodamas alkoholis. Ką apie tokią iniciatyvą mano mūsų rajono verslininkai ir patys pirkėjai?

Gargžduose įsikūrusio baro „Bastilija“ savininkė Sigita Stalmokė nebuvo linkusi būti tokia kategoriška ir reikalauti dokumento iš visų. Jos nuomone, būtina atsižvelgti į konkrečią situaciją. „Mes ir taip dabar prašome asmens pažymėjimo, įrodančio žmogaus pilnametystę, tų klientų, kurie atrodo jaunai. Ar mes turėtume prašyti to asmenų, sulaukusių garbaus amžiaus? Man būtų neetiška prašyti senjoro pateikti pažymėjimą tam, kad galėčiau parduoti jam vyno taurę.“

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys ir restorano „Venckai Venckuose“ savininkas Alfredas Šiaulys teigė nesantis nusistatęs prieš tokį prekybininkų ir ministerijos memorandumą, bet pateikė savo nuomonę: „Mums, smulkiesiems verslininkams, tokias idėjas yra kur kas sunkiau įgyvendinti, tai reikalauja papildomų kaštų. Tai – tarsi žmogaus tardymas, ir mes nelabai norėtume prie to prisidėti.“

Prie „Maximos“ parduotuvės Gargžduose „Bangos“ korespondento pakalbintas keturiasdešimt-

metis Vaidotas sakė, kad jam parodyti asmens dokumentą nebus jokių problemų. „Jei reikia, tai reikia. Alkoholis – ne duona, ne pirmo būtinumo prekė, tad kas neturės, tai jokio nuostolio nebus – liks blaivus. Tiesa, parduotuvė gaus mažiau pajamų“, – šypsojosi gargždiškis.

Šešiasdešimtmetė IKI pirkėja Regina tik ranka numojo: „Nei aš geriu, nei man rūpi.“ Tačiau pakalbinta trisdešimt penkerių Asta sakė, kad jos neįtikina prekybos centrų vadovų paaiškinimai, kad asmens duomenys reikalingi tik formaliai. „Nežinau, ko tikėtis, kai tie duomenys bus suvesti į sistemą? Man neramu, ir toks sumanymas man atrodo absurdiškas“, – piktinosi pirkėja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių