Katinų muziejus: ir žiūrėti, ir glostyti
Daugiau nei prieš 30 metų Vandos Kavaliauskienės Šiauliuose įkurtas Katinų muziejus traukia ir vaikus, ir suaugusiuosius. Čia lankosi ne tik mūsų šalies gyventojai, bet ir užsieniečiai. Unikaliame muziejuje sukaupta 6 tūkst. eksponatų.
Prie Katinų muziejaus smagiai nuteikia įspūdingas obeliskas, papuoštas stilizuotų katinų „draugija“. Šypteli perskaitęs užrašą „Amžina šlovė!“, sukeliantį tam tikrų asociacijų. Pagaliau išsiaiškini, kad prieš 7 metus šį paminklą sukūręs šiaulietis dizaineris Vilius Puronas taip išreiškė pagarbą katinams, žuvusiems kovoje su šunimis…
Kur pažvelgsi – visur katinai katinėliai. Vitražai su šių gyvūnų atvaizdais, tas pats motyvas pasitinka ir laiptinėje – išpieštos sienos. Vieninteliame Lietuvoje katinų muziejuje, pasak administratorės, yra 6 tūkst. eksponatų. Ji parodė pirmąjį eksponatą – juodą medinį katinuką, muziejaus įkūrėjai V. Kavaliauskienei parvežtą iš Lenkijos. Katinai pagaminti iš gintaro, porceliano, keramikos, medžio, odos ir kitų medžiagų. Dideli ir miniatiūriniai, besišypsantys ir nuliūdę kaip žmonės. Jie atkeliavę iš įvairių pasaulio šalių – Amerikos, Anglijos, Japonijos, Lenkijos, Brazilijos ir kitur. Katinai ant indų – įdomi puodelių kolekcija, katinai ant pašto ženklų, saldainių popierėlių, atvirukų, katinai – laikrodžiai. Katinai įamžinti paveiksluose. Dėmesį patraukia vienas iš įdomesnių: žymus dailininkas kadaise nutapė amerikietės milijonierės 42 kates – jos mylimas augintines. Prie šio paveikslo kopijos stabteli ne vienas lankytojas, norintis suskaičiuoti, ar tikrai čia tiek kačių…
Labai įdomus žemėlapis, kuriame įvairiomis kalbomis užrašytas žodis „katinas“.
Paaiškėjo, kad užrašas ant durų „Neišleiskite kačių“ – ne metaforiškas, o realus prašymas. Juk šiame muziejuje gyvena penki katinai. Vienas iš jų kilmingas – škotų nulėpausis Perlas, muziejaus direktoriumi vadinamas, tikras gražuolis, orus. Kaip elegantiškai jis nulipo nuo administratorės stalo! Kiti katinai čia atkeliavę iš globos namų. Taigi muziejuje gali ne tik žiūrėti į mielus gyvūnėlius, įkūnytus įvairiomis technikomis, įvairiose medžiagose, bet ir paglostyti tikrą švelnų jų kailį.
Šie keturkojai gyventojai labai jaukūs, mielai pozuoja, glaustosi prie lankytojų kojų, gali užšokti ant kelių. Jie jaučiasi pilnateisiai šeimininkai.
Katinų muziejų prieš 32 metus įkūrė farmacininkė, gamtos mylėtoja V. Kavaliauskienė, visą gyvenimą kaupusi šią kolekciją. Šiaulietė ją padovanojo Šiaulių miestui – Katinų muziejus vadinamas jos vardu. Savo pomėgiu kolekcininkė uždegė daugybę žmonių. „Meilė gyvūnams ir kolekcionavimas gydo žmogaus kūną ir sielą“, – sakydavusi garsi šiaulietė.
Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.