Kiaunė patikrino namo renovaciją
Atidengus apšiltinimo plokštes, rastos kiaunės olos siekė apie 15 cm gylį. Defektai sėkmingai pašalinti.
Ne viskas auksas, kas auksu žiba. Tuo pastarąjį mėnesį įsitikino Gargždų Klaipėdos gatvės 22 namo gyventojai. Į jų renovuotą ir išpuoselėtą būstą dėl sandarumo trūkumo į apšiltintas sienas įsisuko kiaunė. Jose įnamės olų, siekiančių net 15 cm gylį, gausu. Aktyvūs gargždiškiai operatyviai kreipėsi pagalbos į darbų rangovą, Savivaldybę, Klaipėdos teritorijų planavimo ir statybos inspekciją. Nors iš pradžių nesklandumų ir būta, šią savaitę renovacijos brokas pašalintas.
Klaipėdos g. 22 daugiabučio gyventojai 2015 metais vieni pirmųjų Gargžduose ryžosi renovacijai. Jie apsisprendė pastato modernizavimo administravimą ir rangos rūpesčius perimti ant savo pečių. Skubiai įsteigta bendrija, išrinktas namo pirmininkas, savarankiškai skelbtas rangos ir projektavimo darbų konkursas. Bendrija ėmė banko paskolą 20 metų terminui, jai suteiktos vos 3 proc. metinės palūkanos. Mėnesinė įmoka butui siekia nuo 40 iki 55 Eur.
Pagal Vyriausybės patvirtintą tvarką valstybė kompensavo 40 proc. sumos už energijos efektyvumą didinančių priemonių rangą: t. y. fasado ir stogo šiltinimą, radiatorių, gyvatukų, langų, karšto vandens sistemų ir kt. keitimą. „Kai kurie gyventojai – buvę statybininkai. Visi drauge akylai stebėjome atliekamus darbus. Budėjome nuo pradžios iki pabaigos. Kiekvieną savaitę rengėme susirinkimus. Spaudėme rangovą „Gargždų rangos darbai“, kiek galėjome“, – praėjusią savaitę „Bangai“ renovacijos procesą prisiminė buvęs bendrijos pirmininkas Nerijus Galvanauskas. 2015 metų birželį baigta renovacija gyventojai liko patenkinti, modernus, gražus jų namas atkreipdavo ne vieno praeivio akį. Tačiau džiaugsmas tetruko mažiau nei dvejus metus.
Susekė įnamę
„Esame lyg sekliai morkos. Kasdien sukame ratus aplink namą, bijodami rasti dar daugiau renovacijos broko. Bandėme susitarti gražiuoju, tačiau niekas į kalbas nesileido. Visi nuo mūsų nusisuko. Nebetylėsime. Tik viešumas gali padėti“, – praėjusį pirmadienį į „Bangą“ kreipėsi Klaipėdos g. 22 daugiabučio gyventojai.
Kovo pradžioje jie palei pamatus pastebėjo išpešiotą šiltinimo vatą. „Iš pradžių pamanėme, kad paukščiukų darbas. Tačiau kasdien krūvos vis didėjo. Sunerimome ir pradėjome budėti. Vieną rytą vedžiodama šunį kaimynė pastebėjo bėgiojančią kiaunę. Supratome, kad turime įnamę“, – nemalonią staigmeną pristatė bendrijos pirmininkė Elvyra Pakalniškienė. Gyventojai atsekė, kad kiaunė įslenka pro netinkamai užsandarintas ertmes prie namo pamatų tarp mūro sienos ir apdailos šiltinimo plokščių. „Ypač rytinėje namo pusėje yra palikti dideli tarpai, kurie neuždaryti grotelėmis. Užkišome rankas – į paliktą tarpą telpa visa plaštaka! Juk sudarytos idealios sąlygos gyvūnams įlįsti ir įsikurti. Ar čia kokybiškas darbas?“ – broku baisėjosi gargždiškiai. Aktyvūs gyventojai nesnaudė. Jie iškart kreipėsi į rangovą „Gargždų rangos darbai“. Nesulaukę operatyvios pagalbos – į rajono Savivaldybę, Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją.
Darbams – 10 metų garantija
Kaip „Bangą“ informavo Savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjas Audrius Kampas, bendrojo naudojimo objektai yra bendrijos nuosavybė. Tad ir pastebėtais sienų šiltinimo defektais turi rūpintis pati bendrija. Kadangi nuo darbų atlikimo nėra praėję penkeri metai, gyventojai gali raštiškai kreiptis į UAB „Gargždų rangos darbai“ ir reikalauti pašalinti pastebėtus defektus. „Pagal LR Statybos įstatymą visiems statybos darbams numatomas penkerių metų garantinis laikotarpis, o paslėptiems – net 10. Rangovas privalo pašalinti visus atsiradusius defektus, iš užsakovo nereikalaudamas papildomo apmokėjimo“, – detalizavo A. Kampas. Jis pridūrė, kad daugiau gyventojų nusiskundimų dėl nekokybiškai atliktų renovacijos darbų negavo.
Pripažino broką
Fasado apdaila Klaipėdos g. 22 daugiabutyje atlikta HPL (plastiko pagrindo) plokštėmis. Čia fasadui šiltinti pasirinktas ne įprastas 18 cm, o 25 cm storio vatos sluoksnis. Praėjusį pirmadienį, atidengus plokštes, paaiškėjo, kad jame jaukiai apsigyvenusi kiaunė. Jos olas, siekiančias kone 15 cm gylį, savo akimis tądien išvydo ir „Bangos“ žurnalistė. Iš pradžių dar bandėme jas skaičiuoti, tačiau rankų pirštų tam nepakako. „Pražiūrėta. Matomai juostelė buvo per siaura. Oro tarpas turi būti 3–5 cm, o dabar yra apie 13–15 cm. Netinkamai užsandarinta“, – broką pripažino apšiltinimo darbus atlikusio subrangovo „Toplita“ vadovas Stanislovas Grabys. „Bangai“ pasiteiravus, kodėl darbai nebuvo atlikti kokybiškai, jis teigė, kad sandarumui užtikrinti galimai koją pakišo didelis pastato pasvirimo kampas.
O štai namą apžiūrėjęs UAB „Klaipėdos pastatų diagnostika ir statyba“ techninės priežiūros vadovas Vytautas Kurlys pastebėjo ir daugiau defektų. „Olos padarytos kone per visą šiltinimo sluoksnį. Pasirinktinai atidengus kas trečią plokštę, akivaizdu, kad dvi palangės taip pat nėra pakankamai užsandarintos. Trūksta šiltinimo putų po 5–10 cm. Galimai per daug skubėta“, – komentavo jis ir pabrėžė, kad defektus rangovas privalės pašalinti.
Rado bendrą kalbą
Gyventojai gūžčiojo pečiais, kaip specialistai galėjo pražiūrėti nekokybiškai atliktus darbus. Juk statybos darbų žurnalas blizga lyg sviestu pateptas. Klaipėdos teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) valstybinės priežiūros skyriaus vedėjos potvarkiu sudaryta statybos užbaigimo komisija parašais patvirtino sėkmingos renovacijos pabaigą. „Komisijos nariams atvykus į vietą, susirinko ir šio daugiabučio gyvenamojo namo gyventojai, kurių aš, komisijos pirmininkė, paklausiau, ar jie neturi nusiskundimų ir pretenzijų dėl rangovo atliktų atnaujinimo darbų. Buvo atsakyta, kad neturi. Tad 2015 metų birželį išduotas statybos užbaigimo aktas, kurį pasirašė visi komisijos nariai, pagal kompetenciją patikrinę statinio atitiktį projektui, ir visi statybos dalyviai“, – „Bangai“ antradienį komentavo VTPSI Valstybinės priežiūros skyriaus Statybos valstybinės priežiūros poskyrio vyriausioji specialistė Dalytė Rapalienė.
Pastebėję defektus, gargždiškiai kreipėsi į minėtą inspekciją, prašydami kuo skubiau sudaryti komisiją ir į ją įtraukti bendrijos atstovus. Jie pabrėžė, kad atvejis ekstremalus, nes neaišku, kiek landų padaryta. Nors komisija ir nebuvo sudaryta, nes esą trūko dokumentų, įrodančių defektus, veiksmų imtasi. „Susisiekiau telefonu su statinio statybos techniniu prižiūrėtoju ir rangovo atstovu. Jie patvirtino, kad išaiškėję trūkumai šalinami“, – tikino D. Rapalienė. Kad renovacijos brokas sėkmingai tvarkomas, ketvirtadienio popietę paliudijo ir patys Klaipėdos g. 22 namo gyventojai. „Visgi suradome bendrą kalbą. Teliko sutvarkyti kreivą nuogrindą ir užtikrinti sandarumą namo fasadinėje pusėje“, – kalbėjo jie.
KOMENTARAS
- Arturas Uosis, „Gargždų rangos darbai“ direktorius:
– Patys netikėjome, kad gali šitaip nutikti. Nesame susidūrę su tokiu atveju. Klaipėdos g. 22 daugiabutis – vienas pirmųjų renovuotų mūrinių namų. Jo sienos buvo labai kreivos, tai galimai lėmė nepakankamą užsandarinimą. Kaltę pripažįstu: kai kur reikėjo iškart uždėti antrą sluoksnį ventiliuotų grotelių. Atsakomybės nevengiu. Bendraujame ir bendradarbiaujame su gyventojais. Jie nuostolių nepatyrė. Išdraskyta šiltinimo vata pakeista nauja. Patys gyventojai, techninės priežiūros atstovai stebi atliekamus darbus. Galutinai ištaisysime likusius defektus.