Lietuvos istorija

Skirta pradinių klasių moksleiviams

Skyrius pirmas. Laikotarpis, kai Gargžduose išnyko kyšininkai.

Tą įsimintiną rytą ilgametis biurokratas Rimas, susiruošęs darban, prie kiemo vartų sutiko visažinį kaimyną Simą.

– Labas rytas, – pasilabina su visais mokantis bendrą kalbą rasti valdininkas Rimas.

– Labas rytas, – reikšmingai atsako kaimynas Simas. – Ar matėte reportažą, kad jūsų svarbiausias ir visų garbinamas esą veikliausias, geriausias ir sumaniausias kolega vakar papuolė po mašina?

– Kaip papuolė? – klausia Rimas.

– Labai paprastai, – atsako Simas, – ėmė ir papuolė.

– Po kokia mašina? – išbalo Rimas.

– Labai jau mandra ir nematyta, gal iš sostinės. Nuvažiavo iš įvykio vietos net nestabtelėjusi, liudininkai spėjo įsidėmėti tik valstybinio numerio raides – STT.

– Šakės, – išvebleno patyręs biurokratas Rimas ir net neatsisveikinęs pasuko atgal į savo ištaigingus namus. Iš ten paskambino kitam biurokratui Matui ir pranešė ką tik išgirstą naujieną.

– Kaip papuolė? – klausia Matas.

– Ne taip klausi, – pyksta Rimas, – reikia klausti ne kaip, o už ką?

– Na gerai, gerai, tai sakyk, už ką?

– Už tai, kad ėmė.

– Vajetau, – stvėrėsi už galvos Matas, – kas toje Lietuvoje dedasi, kokie susidorojimo metodai, nebereikia nei įrodymų, nei teismo, pakišo žmogų po ratais, ir problema išspręsta. Ar su įkalčiais papuolė?

– Tai, žinoma, juk ne darban, o iš darbo namo ėjo.

– Ar jis gyvas?

– Komisijos pirmininkas sakė, jog dar ilgai gyvens mūsų atmintyje.

– Ačiū Dievui nors už tai, – su palengvėjimu atsiduso Matas. – Nedelsdamas informuok mūsų kolegas, kitus skyrius ir perspėk, kad nustotų ėmę.

Rimas sėdo prie kompiuterio ir visiems bendražygiams išsiuntė žinutę: „Mūsų likimo brolis pakliuvo po STT ratais.“ Gavusieji „šifruotą“ žinutę suprato ir liovėsi.

Rajone kilo chaosas – viskas sprendėsi be kyšių. Interesantai sutriko, nebeišmanė, kaip elgtis tokioje ekstremalioje situacijoje – nešti tam reikalui skirtus pinigus į banką ar pasilikti, kol padėtis normalizuosis. Miestas nedidelis, kalbos greitai apsuko tris ratus, tad tiesa netrukus išaiškėjo. Dauguma gyrė STT tarnybą už veiksmingą ir negailestingą kovą su kyšininkais. Papulti po automobiliu darėsi ne prestižas – ką žmonės apie tave pagalvos. Rajone ženkliai sumažėjo tokių eismo įvykių. Tai gerai, bet susidarė ir kuriozinių momentų, per kuriuos garbę prarado niekuo dėti piliečiai. Pavyzdžiui, į kvailą situaciją papuolė pensininkas Patricijus. Kaimynai jį pasmerkė kaip smulkų kyšininką, nes anądien jis miesto aikštėje pakliuvo po dviračio ratais.

Algimantas VAŠKYS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių