Mažosios Lietuvos šviesuolio J. F. Kelkio palikimas – ir jaunuomenei
Mažosios Lietuvos neeilinės asmenybės, pedagogo, spaudos ir raštijos darbuotojo, vieno iš lietuvių periodinės spaudos pradininkų Johano Ferdinando Kelkio gebėjimas telkti šio krašto ir visos Lietuvos žmones, siekiant tautos vienybės ir laisvės, tebėra aktualus net šiuolaikinėje visuomenėje. Dovilų etninės kultūros centre prasmingai švenčiant tradicinę Dagos šventę pirmąkart įteikta Klaipėdos rajono savivaldybės finansuojama „Jaunojo publicisto“ J. F. Kelkio vardo premija.
Jaunimui skiepijamas kūrybiškumas
Įsteigti Kisinių kapinaitėse besiilsinčio Mažosios Lietuvos šviesuolio J. F. Kelkio vardo premiją idėja subrendo Dovilų etninės kultūros centre, kurio viena iš prioritetinių krypčių yra puoselėti istorinę atmintį įžymių krašto žmonių šviesoje. Šią iniciatyvą parėmė Klaipėdos rajono savivaldybė, o 500 eurų premijos tikslas yra nukreiptas būtent į jaunosios kartos kūrybiškumo skatinimą, jaunimo sudominimą savojo krašto istorija tuo pačiu įžvelgiant ir dabarties aktualijas.
Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerė, minėtos premijos atrankos komisijos pirmininkė Ligita Liutikienė apdovanojimų ceremonijoje praėjusio penktadienio vakarą akcentavo, kad nauja vardinė premija dar tik startuoja, bet tikimasi, kad tokia garbinga iniciatyva ateityje vis labiau populiarės ir tarp jaunuomenės, ir tarp kūrybiškai mąstyti ir rašyti ją skatinančių pedagogų.
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos gimnazistė, Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ jaunųjų korespondentų klubo narė Danielė Domeikytė paskelbta pirmąja J. F. Kelkio premijos „Jaunasis publicistas“ laureate. Linkėdamas kūrybinės sėkmės Dovilų etninės kultūros centro scenoje, kupinoje Dagos sakralumo, apdovanojimą jai įteikė rajono meras Bronius Markauskas. Konkurso nominante paskelbta tos pačios gimnazijos moksleivė Ugnė Labokaitė. Džiaugdamasi savo mokinių įvertinimu „Vaivorykštės“ gimnazijos lituanistė Zofija Vaitkuvienė jas įvardijo bendrakeleivėmis saugant lietuviško žodžio prasmę, linkėjo neprarasti jautrumo ir gyventi ne tik skaitmenizuoto pasaulio ritmu.
Savitumo išsaugojimo misija
Dovilų etninės kultūros centre surengtoje Dagos šventėje, kurioje prasmingai įsiliejo ir minėtos premijos kūrybiškai moksleivijai apdovanojimai, konkurso komisijos narė, Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ redaktorė Vilija Butkuvienė atkreipė dėmesį, koks reikšmingas kiekvienai visuomenei yra dvasinių vertybių perimamumas iš kartos į kartą. Čia labai svarbus yra Mokytojo plačiąja prasme vaidmuo. Toks buvo precentorius J. F. Kelkis, vienas aktyviausių evangeliškosios lietuvių raštijos darbuotojų, poetas, kalbininkų talkininkas, gynęs lietuvius nuo germanizacijos. Žurnalisto ir vertėjo darbas jam buvo viso gyvenimo tikslas ir prasmė. Toks pasišventimas ir šiuolaikinėje visuomenėje turi tęstinumą. V. Butkuvienė priminė, kad Mažosios Lietuvos savitumo išsaugojimo misiją visą savo gyvenimą garbingai atlieka Kisinių kapinaičių tvarkytojas, etnologas Helmutas Lotužis, o vertingą pranešimą „Lietuviškosios periodinės spaudos pradininkas Johanas Ferdinandas Kelkis ir jo leistas laikraštis“, minint šviesuolio 210-ąsias gimimo metines, buvo parengusi ilgametė „Bangos“ žurnalistė, Gargždų miesto garbės pilietė Aldona Vareikienė. Reikalinga įsigilinti į jos pranešime dar prieš dešimtmetį padarytą išvadą, kad Mažosios Lietuvos rašytinio paveldo savitumas iš šių dienų visuomenės reikalauja ypatingos pagarbos – jis turi būti saugomas nepakitusia forma, skleidžiamas ir apmąstomas, nes jo svarba daugeliu atvejų tebėra reikšminga.
Reda MILVYDIENĖ
Dovilų etninės kultūros centro nuotr.