Našlei nerimas baisiau už skurdą
Valdžia ketina įvesti 240–250 eurų dydžio minimalių poreikių krepšelį. Jis sudarytas remiantis statistikos informacija, kiek pinigų šalies gyventojai išleidžia namų ūkiui, kiek, dietologų duomenims, kainuoja minimaliai reikalingas maistas. Betgi dabar gyventojai išgyvena už mažesnę sumą, kaip antai gargždiškė Rūta.
Be miestietiškų patogumų
Gargždiškės Rūtos pensija – 161 euras. Ji skaičiuoja kiekvieną centą, kad išgyventų nuo vienos iki kitos. Pritrūkusi skolinasi iš kaimynų. Tačiau septyniasdešimtmetė nesiskundžia ir nieko nekaltina. Svarbiausia, anot jos, sveikata ir ramybė, kurios jai trūksta.
Našlė Rūta įsikūrusi gyvenamajame name Gargždų centre, tačiau gyvena kaip atokiame vienkiemyje: kieme šulinys, būdelė, kur karaliai pėsti vaikšto… Prisijungti prie magistralinių miesto vandentiekio ir kanalizacijos tinklų pensininkei ne pagal kišenę. Už sienos gyvenantis kaimynas naudojasi šiais patogumais, tačiau moteris purto galvą – su juo nesusitartų, kad galėtų pigiau prisijungti.
Savo būstą Rūta šildosi paprasta kaimiška krosnimi. Ją kūrena medienos atraižomis – pigiau nei malkomis. Rūtos 70-ojo gimtadienio proga giminaičiai dovanojo pinigų, kuriuos ir išleido kurui. „Nebūčiau tiek sutaupiusi“, – prisipažino pašnekovė. Ji negauna kompensacijos kietajam kurui įsigyti, nes būste registruoti vaikai. „O ką daryti? Dukra dirba pardavėja už minimalią algą, anūkė mokosi profesijos. Kaip išgyventi?“ – retoriškai ištarė Rūta.
Perka pigiausią maistą
Gargždiškė pasakojo, kad gavusi pensiją pirmiausia sumoka mokesčius už elektrą – 7–10 eurų, už dujas – 5 eurus (dujų baliono, kuris kainuoja 15 eurų, užtenka 3 mėnesiams). Iš karto nusiperka nekompensuojamų vaistų, kainuojančių apie 20 eurų. Moterį vargina ne viena lėtinė sunki liga. Senokai nustatytas susirgimas, kurio, pasak Rūtos, žmonės bijo ištarti pavadinimą: vėžys. Liga sutramdyta, bet kasmet reikia tikrintis. Prisidėjo širdies nepakankamumas – sunkiai nužingsniuoja į parduotuvę nusipirkti maisto. „Perku tik pigiausias akcines prekes. O reikia visko – nuo druskos iki mėsos, bet perku pigiausią – renkuosi dešreles, vištienos šlauneles“, – pasakojo pensininkė. Ji prisipažino negaunanti Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims parūpinamų maisto produktų. Juk pretenduoti į šią paramą gali tik asmenys, kurių pajamos mažesnės nei 153 eurai. Ogi Rūta gauna 8 eurais daugiau. Varguoliams skirta parama labai praverstų šiai gargždiškei. Ar didelis nusižengimas būtų pasiligojusiai septyniasdešimtmetei skirti nemokamą maisto paketą?
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja Jolanta Papievienė atsakė, jog išimties tvarka nemokamus maisto paketus galima skirti asmenims, gaunantiems iki 204 eurų per mėnesį.
Supyko dėl šuns
Tačiau Rūta nesiskundė savo gyvenimu. „Nevalgiusi nebūnu, svarbiausia sveikata ir kad ramybė būtų“, – nelinksmai ištarė ji.
Rūta nebūtų pasakojusi apie savo sunkumus, tačiau tiriant skundą pavyko ištraukti prisipažinimą apie skurdžią kasdienybę. „Viskas man gerai, – ištarė ji ir pakartojo: Kad tik ramybė būtų.“
Nerimauti ją verčia nesibaigiantys už sienos gyvenančio vyriškio skundai įvairioms institucijoms. Vyriškis pyksta, kad praėjusį rudenį našlė įsigijo dar vieną didelį šunį. Anksčiau turėjusi tik mažiuką. Naujo augintinio amtelėjimas jį varo iš proto. Atėjęs į „Bangos“ redakciją, žadėjo nugalabyti kaimynės šunį, nes šis savo lojimu gadinantis sveikatą, neva kiekvienas amtelėjimas kelia kraujospūdį. „Ji palieka vieną šunį, o šis kaukia“, – sakė vyriškis.
Prie Rūtos namų ant tvoros – lipdukas, įspėjantis apie piktą šunį. „Šuo – mano džiaugsmas, nesijaučiu tokia vieniša“, – kalbėjo našlė. Ji pridūrė, kad augintinis nėra piktas. „Iš namų išeinu tik kartą per savaitę – į parduotuvę maisto. Nakvoju namuose – šuo neloja. Nesuprantu, ko kaimynas skundžiasi? Jis žadėjo man atkeršyti už šunį“, – pasakojo pensininkė.
Taigi ir keršija: anksčiau Rūtą lankydavę policijos pareigūnai, bet prireikė atvykti ir „Bangos“ korespondentams. Vyriškis taip pat užsiminė apie teismą.
Tačiau rajono Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Edgaras Kuturys patvirtino, jog skundą dėl šuns laikymo tikrinę specialistai pažeidimų nerado.
Virginija LAPIENĖ
A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.