Naujųjų metų šventė – namuose: be saliutų prie Gargždų eglės

Siekiant, kad žmonės šventėms liktų namie, šalies savivaldybėms rekomenduojama išjungti šventines instaliacijas miestų aikštėse. Gargždų miesto eglutės apšvietimas išjungtas nebus, tačiau akcentuojama, kad žmonės prie jos nesibūriuotų. Neverta laukti ir tradicinio Naujųjų metų saliuto į dangų. Klaipėdos rajono savivaldybė nusprendė, kad gruodžio 31-osios vakarą fejerverkų aikštėje nebus ir prašo visus rajono gyventojus supratingai laikytis karantino reikalavimų.

Klaipėdos rajone ilgąjį naujametį savaitgalį intensyviau patruliuos pareigūnai, taip pat ir prie eglučių,kad žmonės nesibūriuotų. Naujųjų metų fejerverkų Savivaldybės aikštėje nebus.

Patarimas visiems – nesibūriuoti

Per tris kalėdinių švenčių dienas Klaipėdos rajono postuose patikrinta apie 2180 automobilių, neįleisti 85, surašyti 8 protokolai už KET. Lietuvoje prie savivaldybių ribų apsukti buvo per 16 tūkst. automobilių. Kad žmonės neužsidarė vien namuose, rodo ir karantino taisyklių pažeidimai, jų policija per savaitgalį šalyje fiksavo per 500.

Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisijos (VESK) posėdyje pirmadienį Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla teigė, kad į susibūrimus viešose erdvėse griežčiau bus reaguojama ir Naujųjų metų savaitgalį. Kaip po posėdžio spaudos atstovams sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, šią problemą bus bandoma spręsti kartu su savivaldybėmis. „Žmonės aktyviai renkasi tam tikrose viešose vietose, būriuojasi dideliais kiekiais, todėl buvo nuspręsta kreiptis į savivaldybes, kad jie imtųsi, gal bendradarbiaujant su policija, kad būtų užkirstas galimas būriavimasis viešose vietose“, – sakė A. Bilotaitė.

Antradienį Klaipėdos rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro posėdyje aptarta, kokių veiksmų rajone bus imamasi artėjantį naujametį savaitgalį. Akcentuojama, kad gyventojams privalu vadovautis Vyriausybės nustatytais karantino reikalavimais.

„Naujųjų metų naktį Gargžduose, taip pat ir prie eglutės, patruliuos policijos bei Viešosios tvarkos skyriaus pareigūnai, fejerverkų nebus. Primename, kad kontaktai galimi tik tarp vieno šeimos ūkio, būtina laikytis atstumų, nesibūriuoti, taisyklingai dėvėti kaukes. Kviečiame būti sąmoningus ir Naujuosius metus sutikti saugiai savo namuose, su šeima“, – ragina savivaldybės Administracijos direktorius Artūras Bogdanovas.

Klaipėdoje – be šventinio apšvietimo

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas antradienį informavo, kad siekiant išvengti žmonių būriavimosi apsispręsta išjungti uostamiesčio šventinius papuošimus – kalėdinę eglę, instaliaciją „Šiaurinė žvaigždė“ bei kitus aikštės papuošimus. Gruodžio 31-osios vakarą šventiniai papuošimai nešvies ir Atgimimo aikštėje. Teatro bei Atgimimo aikštėse liks tik kasdienis apšvietimas.

Teatro aikštėje, sutinkant Naujuosius metus, nebus ir pagrindinio šventinio fejerverko. Užtikrinant maksimalų saugumą, Naujųjų metų išvakarėse bus visiškai apribotas tiesiems,tiek automobiliams. Teatro aikštė bus uždaryta nuo gruodžio 31 d. 17 val. iki sausio 1 d. 8 val.

Klaipėdos apskrities policija pranešė, kad siekiant suvaldyti galimą COVID-19 viruso plitimą gruodžio 31 d. – sausio 1 d., pasitelkus policijos rėmėjus, Šaulių sąjungos ir kitų tarnybų atstovus, bus stiprinamas patruliavimas viešose Klaipėdos apskrities vietose – parkuose, paplūdimiuose, aikštėse, prekybos centruose ir kt. Taip pat nutarta ženklais uždaryti įvažiavimą į automobilių aikštelę prie Klaipėdos molo.

Atnaujino rekomendacijas gyventojams

Rekomendacijas gyventojams atnaujinusi Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad iki sausio 3 d. yra ribojamas judėjimas tarp savivaldybių, išskyrus, kai vykstama dėl objektyviai pagrįstų neatidėliotinų priežasčių. Taip pat primenama laikytis nuolatinės higienos, o ypač saugotis asmenims, kurie serga lėtinėmis ligomis ar yra vyresnio amžiaus – užsikrėtus ši asmenų grupė gali turėti didelę sunkių komplikacijų riziką. SAM kviečia rizikos grupėje esančius asmenis kuo rečiau lankytis parduotuvėse ar kitose viešose vietose – siūloma paprašyti artimųjų ar kaimynų, jog šie pasirūpintų maistu ar kitomis būtiniausiomis prekėmis arba jas užsisakyti nuotoliniu būdu. Jeigu reikia pratęsti vaistų receptą, rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją nuotoliniu būdu. SAM primena, jog gyventojams rekomenduojama atidėti visas asmenines šventes arba jas organizuoti taip, kad jose dalyvautų tik vienos šeimos nariai, kurie gyvena kartu. Taip pat draudžiama nuomoti, subnuomoti apgyvendinimo paslaugoms skirtas patalpas, jei jose bus organizuojami privatūs renginiai, šventės ar kiti susibūrimai.

Ministerija primena, kad gyventojams leidžiama nuvykti į darbą, maisto parduotuvę, sveikatos priežiūros įstaigas, laidotuves, prižiūrėti sergantį ir negalintį savimi pasirūpinti asmenį. Galima išvykti ir į kitą turimą registruotą nekilnojamojo turto vietą ar išeiti pasivaikščioti atvirose vietose.

Fejerverkų tarša – pavojinga

Švenčių periodu girdime intensyvėjančius petardų griausmus, o fejerverkų griausmų kulminacija vyksta naujametinės nakties išvakarėse. Dėl nepatyrimo naudotis fejerverkais kasmet dešimtims žmonių nepasiseka saugiai iššauti šių pavojingų produktų. Pandemijos laikotarpiu, kai ligoninės dirba viršydamos savo pajėgumus, tai gali tapti ir kritine problema, kainuosiančia gyvybes.

Mažai dėmesio sulaukia kitas fejerverkų aspektas – didžiulė oro tarša jų šaudymo metu. Štai Vokietijos Federalinė aplinkos apsaugos agentūra apskaičiavo, kad fejerverkų šaudymas išmeta į orą 4500 t kietųjų dalelių. Tai sudaro 15,5 procentų visų automobilių išmetamos taršos, o fejerverkams vokiečiai kasmet išleidžia apie 137 mln. eurų.

Nors duomenų apie Lietuvoje parduodamą ir sunaudojamą fejerverkų kiekį sunku aptikti, tačiau lietuviai perka jų sąlyginai tiek pat, kiek europiečiai (ko gero, ir daugiau). Tad vien kietųjų dalelių emisija gali siekti 150–200 t, o tai prilygsta padangų gaisro Alytuje metu išmestam kietųjų dalelių kiekiui, jei laikytume, kad ten sudegė, kaip buvo skelbta, 2000 t padangų. Kauno technologijos universiteto aplinkosaugos specialistų atlikti tyrimai parodė, kad fejerverkų šaudymo metu smulkiųjų kietųjų dalelių, kurios pasižymi ypatingu pavojingumu sveikatai, koncentracija ore gali padidėti 5–10 kartų ir viršyti ribines vertes. Šiose dalelėse gausu sunkiųjų metalų, policiklinių aromatinių angliavandenilių ir kitų vėžį sukeliančių medžiagų.

Šiais metais ne tik Klaipėdos rajono savivaldybė Gargžduose atsisako fejerverkų Naujųjų metų naktį. Suprantam, kad taip nuspręsta ne tik dėl taršos, bet ir dėl to, kad žmonės nesibūriuotų stebėdami fejerverkų šou.

Parengė Vilija BUTKUVIENĖ

Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.


 

  • Nuo gruodžio 31 d. 13 val. iki sausio 3 d. 21 val. policija vėl organizuos stacionarius kontrolės postus visų šalies savivaldybių centrų prieigose, kur bus kontroliuojamos įvažiuojančios į miestus transporto priemonės. Jei žmonėms kyla klausimų, jie gali pasiskambinti policijos informacijos telefonu 8 700 60 000 darbo dienomis – nuo 7 val. iki 20 val., savaitgaliais ir švenčių dieno­­­mis – nuo 8 val. iki 17 val.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių