Neteisėtos ir savavališkos statybos padariniai kultūros paveldo pastate sostinės Gedimino prospekte turės būti pašalinti

Asociatyvi nuotr.

Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija atmetė apeliantų Vilniaus miesto savivaldybės administracijos ir uždarosios akcinės bendrovės „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“ apeliacinius skundus ir paliko galioti Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimą, kuriuo sostinės Gedimino pr. 27/A. Jakšto g. 2 esančiame pastate statybos darbus atlikę asmenys buvo įpareigoti pašalinti statybos padarinius pagal neteisėtai išduotus dokumentus ir savavališkai atliktus statybos darbus bei atkurti buvusią padėtį. To prašė viešąjį interesą ginantis Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras.

Vilniaus miesto apylinkės teismas praėjusių metų spalio mėn. patenkino prokuroro ieškinį ir panaikino Vilniaus miesto savivaldybės administracijos išduotus dokumentus, leidusius atlikti statybos darbus sostinės Gedimino pr. 27/A. Jakšto g. 2 esančiame pastate, bei įpareigojo UAB „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“ savo, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos ir Kultūros paveldo departamento lėšomis pašalinti statybos pagal neteisėtai išduotus statybą leidžiančius dokumentus padarinius ir atstatyti (atkurti) buvusią padėtį, sutvarkyti statybvietę, bei įpareigojo UAB „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“ savo lėšomis pašalinti savavališkos statybos padarinius – nugriauti (pašalinti) tarp pastato kolonų išlietą pamatą, plytelių dangą, stiklo sienas (blokus) su durimis ir sutvarkyti statybvietę, atstatyti (atkurti) į buvusią padėtį. Pagal išduotus dokumentus atlikus statybos darbus ir kitus, atliktus savavališkai, darbus buvo pažeista pastato funkcionalizmo stiliaus fasadų architektūrinio sprendimo visuma.

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos bei Kultūros paveldo departamento specialistai patikrinimo metu nustatė, kad atlikti darbai neatitinka projektų, o įstiklinus erdvę tarp kolonų, buvo suardyta pastato tūrinė-erdvinė ir jo fasadų kompozicija.

Vilniaus miesto apylinkės teismas sutiko su prokuroro argumentais, kad statybą leidžiantys dokumentai neatitiko įstatymų jiems keliamų reikalavimų, o atlikti statybos darbai pažeidė pastato, registruoto Kultūros vertybių registre, vertingąsias savybes.

Apeliacine tvarka bylą išnagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas konstatavo, kad pirmosios instancijos teismas priėmė teisėtą ir pagrįstą sprendimą, todėl apeliacinius skundus atmetė.

Minimas pastatas buvo pastatytas Visuomeninio draudimo bendrovei pagal Lenkijos architektų modernistų Stanislaw Murczynski ir Jerzy Soltan projektą 1937-1938 m. Vienu metu šiame pastate buvo įsikūrusi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

Vienas vertingiausių tarpukario Vilniaus moderniosios architektūros pastatų į Kultūros vertybių registrą buvo įtrauktas 1993 m.

LR prokuratūros informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių