Nuo karantino pavargę žmonės pamiršta higieną

Pastaruoju metu žmonės vis labiau atsipalaiduoja ir nebesilaiko higienos reikalavimų, ypač tai pastebima prekybos centruose. Nors žingsnis po žingsnio karantinas laisvinamas, tačiau rekomendacijos neatšaukiamos: būtina tinkamai dėvėti kaukes, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo. „Bangos“ korespondentė pasižvalgė Gargždų prekybos centruose.

Už karantino taisyklių pažeidimą žmonės gali būti traukiami administracinėn atsakomybėn ir jiems gali būti skiriama 500–1500 eurų bauda.

Žmonės atsipalaidavę

Gargždų miesto prekybos centruose atlikto socialinio eksperimento metu pastebėjau, kad žmonės vis dažniau pamiršta laikytis asmens higienos reikalavimų taisyklių. Pavyzdžiui, į prekybos centrą „Senukai“ klientai eina dėvėdami kaukes, tačiau stebint apie pusvalandį jų judėjimą tampa akivaizdu, kad jie nesinaudoja dezinfekciniu skysčiu, esančiu prie įėjimo.

Klaipėdos g. esančioje IKI parduotuvėje gana atsaini vežimėlių higiena: nėra aiškiai nurodyta, kur palikti panaudotus, todėl pirkėjai ir patys to net nesureikšmina, sumaišo nedezinfekuotus su švariais. Tačiau parduotuvėje aiškiai matyti, kur yra purškiamas dezinfekcinis skystis ir pirštinės. Pavyzdžiui, J. Janonio g. esančioje parduotuvėje „Aibė“ reikia gerai apsidairyti, kur yra higienos priemonės: dezinfekcinio skysčio buteliukas pakabintas gana žemai.

Panaši problema ir „Norfoje“: dezinfekcinį skystį sunku pastebėti įėjus, nėra aiškių nuorodų. Taip pat parduotuvėje vežimėliai dezinfekuojami tik kas pusvalandį, todėl žmonės kartais paima ir pasinaudoję grąžina tuos pačius vežimėlius. Pakalbinta „Norfos“ darbuotoja teigė, kad pirkėjai jau labai atsipalaidavę, tikrai ne visi dezinfekuojasi rankas. „Reikia priminti vis, kad žmonės tinkamai dėvėtų kaukę – dengtų ne tik burną, bet ir nosį. Atstumų tai tikrai nesilaiko, ypač, kai daugiau žmonių stovi eilėje.“ Pašnekovė „Bangai“ sakė, esą žmonės ir pirštinių nedėvi. „Per dieną pastebėjau tik vieną žmogų su pirštinėmis. O šiaip tik mes, darbuotojai, dėvime“, ‒ komentavo prekybos centro darbuotoja.

Rūpinasi darbuotojų ir klientų saugumu

P. Cvirkos gatvėje esančiame prekybos centre „Maxima“ pastebėjau, kad kruopščiai valomi krepšeliai, dezinfekuojami vežimėliai. Darbuotojai maloniai primena atėjusiems, kaip reikia tinkamai dėvėti kaukę. „Bangos“ pakalbinta parduotuvės darbuotoja teigė, kad jei kreipiesi draugiškai ir primeni, kad kaukė turi dengti ne tik burną, bet ir nosį, pirkėjai tuoj pat pasitaiso ir konfliktų nekyla. Pasitaiko, kad įlekia užsimiršę, tačiau paraginti užsideda kaukę. Jei žmogus jos neturi, pasiūloma nemokamai vienkartinė kaukė. „Dažniausiai užsimiršta senjorai, bet kai duodu kaukę, visuomet maloniai padėkoja. O jaunimas tai sąžiningai laikosi reikalavimų, visi užsideda kaukes tinkamai“, ‒ pasakojo „Maximos“ darbuotoja. Jos nuomone, žmonės pavargę nuo visų apribojimų. Bet stengiami juos paraginti nepiktai: „Apeinu salę, pašnekinu, pajuokauju – dėl kaukių randam bendrą kalbą.“ Šioje parduotuvėje esą nepasitaikė piktybiškų klientų, neteko su apsauga išlydėti asmens, nenorinčio dėvėti kaukės. Prekybos centro darbuotoja patvirtino, kad dažniau žmonės naudoja pirštines, o dezinfekcinio skysčio kai kurie vengia. „Vieniems nepatinka kvapas, kitiems – alergija, džiūsta rankos“, ‒ pastebėjimais dalijosi darbuotoja. Jos manymu, pirkėjų srautas pastebimai didelis, o piko valandomis darbo dar daugiau. „Tenka klientams ir už durų pastovėti. Per karantiną pagal prekybos centro plotą galime įleisti tik 36 žmones. Einame į salę, apytiksliai suskaičiuojame, kiek yra žmonių ir, kad nebūtų viršytas skaičius, nebeįleidžiame daugiau pirkėjų“, ‒ komentavo darbuotoja.

Vykdoma nuolatinė kontrolė

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vyriausioji specialistė Aistė Kairytė „Bangą“ informavo, kad Viešosios tvarkos skyrius nuolat vykdo kontrolę, kaip laikomasi karantino režimo priemonių. Specialistai kiekvieno patikrinimo metu atsakingai nusimato prioritetines sritis, kuriose nuolat arba dažnai būriuojasi žmonės. Didelis dėmesys skiriamas turgaus teritorijai, viešajam transportui bei kitoms viešoms būriavimosi vietoms: aikštelėms, stadionams, parkams ir t. t. Tikrinama, kaip žmonės laikosi higienos, kaukių dėvėjimo ir atstumo vienas tarp kito reikalavimų. Iki šiol nebuvo užfiksuota pažeidimų, tačiau prevenciškai žmonėms nuolat primenama apie karantino laikymosi režimo priemonių poreikį ir būtinybę.

Taip pat tikrinama, ar asmenys, esantys izoliacijoje, laikosi jos reikalavimų.

Svarbiausia – rankų higiena

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Neringa Tarvydienė „Bangai“ teigė, kad darbuotojų ir klientų rankos yra vienas svarbiausių rizikos faktorių pernešant mikroorganizmus nuo vieno asmens – kitam, o jų plovimas ir dezinfekavimas – viena svarbiausių procedūrų, siekiant išvengti infekcijų. Prekybos vietose, siekiant užtikrinti visų saugumą, rekomenduojama įvairiomis priemonėmis informuoti gyventojus skelbiant informaciją (naudojant garso įrangą, žodžiu tiesiogiai ir raštu). Dar labiau svarbu, kad priemonės būtų pasiekiamos gyventojams ir nuolat papildomos. Veiksminga priemonė yra, kai prekybos vietoje patys prekybininkai griežtai laikosi taisyklių ir prašo to savo klientų, yra paskirtas atsakingas asmuo, kuris prieš patenkant klientui į prekybos vietą parodo ir nukreipia prie dezinfekcinės priemonės ir pirštinių, aiškiai parodo, kur yra dezinfekuoti vežimėliai.

Visuomenės sveikatos biuro direktorė primena, kad kiekvienas prieš įeidamas į prekybos vietą turime pasinaudoti dezinfekcinėmis priemonėmis, išėjus iš prekybos vietos taip pat dezinfekuoti rankas. Jei išėjote su pirkiniais ir turite automobilį, turėkite dezinfekcinę priemonę transporto priemonėje ir dezinfekuokite rankas.

Monika CALZONAITĖ

Vitos VITAITĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių