Ožkas auginti ryžtasi mėgėjai

Avių augintojų Klaipėdos rajone – daugiau nei pora šimtų. Jie laiko per keturis tūkstančius šių gyvūnų. Vos keli ūkininkai turi didesnes bandas – dauguma mėgėjiškai augina dėl grožio ar savo reikmėms. Kaimo gyventojų sodybose dažnai pastebėsi kelias ar keliolika ožkų, bet retai bandą. Pastarųjų mėgėjų rajone dvigubai mažiau nei užsiimančių avininkyste.

Šiuolaikiška prekyba

Mėgėjišką, bet verslo požymių turintį melžiamų ožkų ūkį (iš viso bandoje – 50) puoselėja Birutė Kerbedytė iš Eidukų kaimo Veiviržėnų seniūnijos. Ji laiko Lietuvos vietines ožkas, kurių sparčiai mažėja, nes, pasak ūkininkės, susižavėta importinėmis veislėmis bei lietuviškų ožkų genotipo gerinimu su Zaneno ir čekų baltaisiais ožiais.

Anksčiau į Gargždų turgų veždavusi pieną ir jo produktus, dabar ūkininkė pristato klientams į namus. „Mano prekyba ožkų pieno produkcija tapo šiuolaikiškesnė, nes parduodu pagal išankstinius užsakymus. Klaipėdos apskrityje pristatau į namus, o tolimesnius gyventojus pasiekiu pasinaudojusi siuntų autobusais paslauga. Pienas ir jo produktai keliauja į Vilnių, Kauną, Šilalę, Šilutę. Padaugėjo klientų Klaipėdoje, Gargžduose“, – dėstė B. Kerbedytė.

Per karantiną prekyba nesustojo: didžiausia paklausa – pieno. Apie 30 melžiamų ožkų laikanti B. Kerbedytė sakė, kad šiuo metu primilžiai nėra dideli, todėl visų klientų poreikių patenkinti negali. Vėliau, kai pieno bus daugiau, gamins ir jo produktus.

Pristato ne tik pieną

Ūkininkei smagu, jog klientai domisi kaimo gyvenimu, nori sužinoti, kaip paruošti žemės ūkio produkciją, pavyzdžiui, surauginti pieną. „Miestiečiai užsisako ne tik pieno, bet ir daržovių, kurių užsiauginu savo ūkyje, taip pat laikau dedekles – pageidauja ir naminių kiaušinių, – atskleidė B. Kerbedytė. – Jie taip pat prašo rasti ekologiškai užaugintų gyvulių ar paukščių skerdienos, ekologiško medaus.“

Iš pradžių prekiavusi tik ožkų pienu ir jo produktais, dabar ūkininkė džiaugiasi, kad jos ūkį atrado užsieniečiai, gyvenantys Klaipėdoje ir perkantys ožkas mėsai. „Praėjusį rudenį pagyvėjo pardavimas, – sakė ji. – Užsieniečiai skerdieną pasiruošia pagal savo tradicijas: nelupa kailio, bet svilina kaip kiaulę. Pastebėjau, jog taip paruošta mėsa atrodo patraukliau nei įprastai.“

Perka veislei

Šaipių kaime mėsines boer veislės ožkas augina R. Urbis.Šaipių kaime, Kretingalės seniūnijoje, ūkininkas Remigijus Urbis kelerius metus augina mėsines boer veislės ožkas, kurių bandoje – 50. Turi ir 20 avių. Pajūrio regioninio parko teritorijoje, kur ribojama žemdirbystė, šiems gyvūnams užtenka skurdžių pievų augalijos, krūmokšnių.

Pasak R. Urbio, šiuo metu rinka perpildyta ožkienos. „Daugiau parduodu veislei – gyventojai perka po 2–3 jauniklius sodyboms papuošti. Juk malonu jas stebėti. Bet tai nepigi puošmena – trijų mėnesių ožkelė kainuoja 150 eurų“, – atskleidė ūkininkas.

Ožkieną mėgsta jo šeima, tačiau reikia tinkamai paruošti tiek ją, tiek avieną. R. Urbiui patinka ieškoti informacijos, kaip marinuoti, kad mėsa būtų minkšta, gero skonio. Jis gamina ožkienos kotletus, kepa šašlykus, vytina, tačiau tai nėra kasdienis valgis.

Ūkininkas pastebėjo, jog ožkos naudingos ir dėl to, kad už jų nugraužtas pievas mokamos tiesioginės išmokos.


  • Statistikos duomenimis, Klaipėdos rajone šiuo metu yra 222 avių laikytojai, kurie laiko 4 286 avis. Didžiausioje bandoje – 156 avys, dvi mažesnės, kuriose 51 ir 53 avys.
  • Klaipėdos rajone yra 101 ožkų laikytojas. Iš viso jie turi 468 ožkas. Didžiausios ožkų bandos – Veiviržėnų ir Kretingalės seniūnijose.

Virginija LAPIENĖ

Asmeninio archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių