„Pajūrio kraštą“ drebina skandalas: pažeidimų rasta pačiose viršūnėse
Nuotrauka iš www. pajuriokrastas.lt: už ES ir Savivaldybės lėšas įsigyta 76 tūkst. litų kainavusi spausdinimo įranga jau šešerius metus laikoma ne Maciuičiuose ar Kalniškėje, o bendruomenės pirmininkės vyro įmonėje Kvietiniuose.
Vietos veiklos grupės (VVG) „Pajūrio kraštas“ padangę vėl temdo nesutarimų debesys. Tikrindamos įgyvendintus bendruomenių projektus, VVG administratorės didžiausią pažeidimą atrado ne kur kitur, o pačios „Pajūrio kraštas“ valdybos pirmininkės valdose. Mat dar senąja valiuta (bendra paramos suma projektui – 100 tūkst. litų) įsigyta brangi spausdinimo įranga, priklausanti asociacijai „Maciuičių ir Kalniškės bendruomenė“ jau ne vienerius metus laikoma pirmininkės sutuoktinio įmonės Kvietiniuose patalpose. Taip daryti esą negalima, kad nebūtų, populiariai kalbant, sumaišyti viešieji ir privatūs interesai. Negana to, asociacija nevykdo ir kitų projekto reikalavimų.
Pirmininkę – viešam svarstymui
Tad nenuostabu, kad prieš kurį laiką vykęs „Pajūrio krašto“ narių ataskaitinis susirinkimas buvo itin karštas. Iš pradžių VVG nariai, susirinkę Kvietinių bendruomenės namuose, apsvarstė kelis darbotvarkės klausimus: „Pajūrio krašto“ veiklos bei finansines ataskaitas, Vietos projektų strategijos (VPS) įgyvendinimo veiksmų planą bei einamuosius klausimus. Vienbalsiai pritarta ataskaitoms, aptartas šių metų veiksmų planas, kurio gairės dar derinamos Nacionalinėje mokėjimų agentūroje (NMA).
Tačiau ramybė iškart išgaravo VPS administravimo vadovei, VVG pirmininkei Raimondai Damulienei prakalbus apie projektų patikrinimus vietose bei aptiktus pažeidimus. „Šiuo metu vykdomas VVG užbaigtų ataskaitų vertinimas su agentūra, yra sugriežtinta priežiūros tvarka. Prasideda naujų projektų etapas, ir turime žinoti, ką ir kaip esame padarę“, – sakė R. Damulienė. Pasak jos, iki susirinkimo buvo patikrinta 17 projektų, iš esmės projektai vyksta sklandžiai, pažeidimai smulkūs, lengvai ištaisomi. Kažkas kažkur sulūžę, nepažymėta, neprižiūrėta… Iš didesnių pažeidimų – tai, kad Girkaliuose vietoje bendruomenės namų atsirado biblioteka, gi keistis patalpomis negalima. Tačiau tikrintojos stambiausią „laimikį“ rado Maciuičių ir Kalniškės bendruomenėje, vadovaujamoje Alinos Petkevičienės, kuri kartu yra ir VVG „Pajūrio kraštas“ valdybos pirmininkė. „Teikiame šį klausimą svarstyti visuotiniam susirinkimui, o ne valdybai, kadangi tai susiję su pačia pirmininke“, – sakė R. Damulienė.
„Detektyvo“ istorija tokia: Maciuičių ir Kalniškės bendruomenė, gavusi ES ir dalį savivaldybės projektui skirtų lėšų (apie 18 tūkst. litų), nusipirko spausdinimo-dauginimo įrangą. Bendruomenė įsipareigojo sukurti ir užpatentuoti Klaipėdos rajono prekinį ženklą, kuris būtų tarsi „skėtis“ ūkininkams, amatininkams, bitininkams, tradicinės virtuvės meistrams ir kitų produktų gamintojams populiarinti jų gaminius. O bendruomenė, turėdama gamybos sistemą, galėtų teikti maketavimo, spausdinimo paslaugas, skleisti informaciją gamintojams apie privalomą produktų žymėjimą. Pats prekinis ženklas buvo sukurtas, nuotrauka su rajono meru, laikančiu ženklo logotipą, ir dabar puikuojasi „Pajūrio krašto“ tinklalapyje. Taip pat buvo sukurta ir internetinė svetainė „Kuršių turtai“, informuojanti gamintojus apie prekinį ženklą.
Tačiau įsigijusi įrangą, bendruomenė susidūrė su didele problema – neturėjo kur jos saugiai ir tinkamai pasidėti, kad galėtų pradėti veiklą. „Pajūrio krašto“ duomenimis, 2011 m. pabaigoje Maciuičių ir Kalniškės bendruomenė pasirašė nekilnojamojo turto Kvietiniuose panaudos sutartį su individualios įmonės savininku R. P. Planuota ten įsikurti laikinai, tikintis, jog bendruomenė gaus alytnamį Kalniškės kaime, į kurį taikėsi ir vienuoliai kapucinai. Tačiau Turto bankas, valdęs pastatą, neperdavė jo Savivaldybei, ir vietos bendruomenė liko be patalpų. Bėgo metai, o spausdinimo mašina vis ūžė Kvietiniuose. 2014 m. asociacija „Maciuičių ir Kalniškės bendruomenė“ du kartus gavo įspėjimą iš VVG ir NMA iš privačių patalpų perkelti įrangą į viešai prieinamą vietą. Asociacija sureagavo, kreipėsi į rajono vadovus, Tarybą, prašydama suteikti viešą vietą spausdintuvams. Jai pasiūlyta įsikurti Gargždų „Kranto“ pagrindinėje mokykloje. 2015 m. gegužę šalys pasirašė patalpų panaudos sutartį bene šešeriems metams, tačiau jau po mėnesio sutartis buvo nutraukta ir vėliau nebeatnaujinta. O bendruomenė dėl kitų patalpų į Savivaldybę daugiau nebesikreipė. Įranga taip ir liko privačioje medienos apdorojimo įmonėje Kvietiniuose.
Prekinio ženklo – nė kvapo
Šių metų kovo 23 d. R. Damulienė ir VPS administratorė – viešųjų ryšių specialistė Vida Urbonienė rado veikiančią įrangą Kvietiniuose – kabinete kartu su medienos apdorojimo įmonės darbuotojais. „Išsiaiškinome, kad prekinis ženklas nebuvo suteiktas nė vienam gamintojui, informacija svetainėje „Kuršių turtai“ neatnaujinama. Įranga buvo suteikta ženklui gaminti, o ne atlikti spaudos darbus, t. y. skirta ne tai veiklai, kuri vykdoma dabar. Kai įranga laikoma privačiose patalpose, suteikiamas didelis pranašumas patalpų savininkui naudotis šiomis investicijomis. Gi pasikeitus pirmininkui, galbūt atsirastų rizika ir visai netekti galimybės naudotis įranga“, – susirinkime kalbėjo R. Damulienė, dar pridėjusi, kad Maciuičių ir Kalniškės bendruomenė jos neįsileido pernai ir į ataskaitinį susirinkimą.
Trintis tarp vadovų
Nuo 2009 m. Maciuičių ir Kalniškės bendruomenei vadovaujanti A. Petkevičienė neslėpė pasipiktinimo išsakytomis pastabomis bendruomenės ir jos pačios atžvilgiu. Beje, niekam ne paslaptis, kad tarp VVG valdybos ir administracijos, švelniai tariant, gero sutarimo nėra. „Man tai kaip peilis į nugarą, su pastabomis prieš susirinkimą nebuvau supažindinta. Taip, juridinis asmuo, kuris suteikė patalpas, naudojasi įranga, tačiau bendruomenė už tai gauna patalpas ir pajamas. Mes nepaėmėme nė kapeikos ir už elektrą. Netiesa, kad įranga viešai neprieinama. „Krante“ gavome patalpas, kuriose buvo sukrauti seni kompiuteriai, pašaliniams buvo pakankamai sudėtinga patekti į tas patalpas, juk tai visgi mokykla“, – sakė VVG valdybos pirmininkė. Pasak jos, bendruomenė neturi patalpų, ir tai kliūtis pasidėti įrangą kaip reikalaujama projekte, taip pat sunku sukviesti visuotinius susirinkimus, kurie paprastai rengiami taip pat privačiose valdose.
„Auklėjo“ tikrintojas
Susirinkime prakalbus apie pažeidimus salę paliko VVG valdybos narė rajono Tarybos narė Rasa Petrauskienė, o kitas valdybos narys, Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas puolė „auklėti“ tikrintojas: „Ką mes čia tikriname? O ką pasakysite apie batutą? Valdybos pirmininkės projektus tikrinate, o kas su jumis susijusius projektus patikrins?“ VVG administratorės atsakė, kad R. Petkevičienė su pastabomis buvo supažindinta patikrinimo metu, dokumentą pati pasirašė. „Prašome valdyti emocijas ir nekaltinti tikrintojų, mes tik vykdome savo pareigas. Niekam negalima pasidėti viešojo projekto įrangos privačiose patalpose, kad jos būtų neprieinamos, tai vienas didžiausių VVG pažeidimų. Juk Savivaldybė čia irgi yra įdėjusi pinigų. Nesimėtykime kaltinimais, o spręskime, ką turime daryti, kaip taisyti šią padėtį. Kokia yra valdžios pozicija šiuo atžvilgiu?“– nepasidavė V. Urbonienė. Anot jos, dėl pažeisto projekto gali esą tekti grąžinti ES lėšas.
„Įranga juk veikia, mūsų Lapių bendruomenė spausdinosi bilietėlius. Mes su savo reikalavimais kitą kartą peršokame ir ES biurokratus. Ar nebuvo galima iš pradžių valdyboje apsvarstyti, o ne vieną projektą paimti viešai taršyti“, – piktinosi S. Karbauskas. Gi VVG nariai ėmė remti prie sienos A. Petkevičienę, kiek kainavo įranga, ir ar ja tikrai naudojasi savo reikmėms jos vyro įmonė: „Ko čia dabar kalate mane prie kryžiaus? Įmonė atsispausdina, moka už kiekvieną kopiją, jokia nusikalstama veikla nevykdoma. Aš pati kreipsiuosi į NMA su juristo pagalba dėl šių tikrinimų ir lauksiu išvadų, nes jaučiu savo atžvilgiu tendencingą nusiteikimą. O kiek kainavo įranga, jokia paslaptis – 76 tūkst. litų. Ką mums daryti? Jei nerasime kitų patalpų, atvešime į VVG visą įrangą“, – karščiuodamasi kalbėjo Maciuičių ir Kalniškės bendruomenės vadovė. Tačiau ji pripažino, kad prekinio ženklo išties nesuteikė nė vienam gamintojui, o „Kuršių turtų“ svetainė nepildyta nuo 2014 metų. S. Karbauskas savo ruožtu iš VVG administratorių pareikalavo visų patikrintų projektų ataskaitų, kada tik jos bus parengtos. „Savivaldybės atstovai, rūpinkitės, kaip padėti mums, o ne trukdykite visuotinį susirinkimą“, – replikavo antkoptiškis Jonas Mockus. S. Karbauskas neliko skolingas, mestelėjęs, ar nereikėtų atidžiai pažvelgti ir kaip vykdomas Antkopčio bendruomenės projektas. Po ilgų kivirčų pagaliau balsų dauguma nutarta suteikti Maciuičių ir Kalniškės bendruomenei 2 mėnesių terminą ištaisyti projekto trūkumus.