• 9 gruodžio, 2021
|

Pakuotės perdirbimo naujoves patentuoja ES

Pasak R. Radajevo, „Neo Group“ vadovo, bendrovės mokslininkų ir technologų sukurtas sprendimas leis gamybos procese naudoti iki 30 % žaliavų iš perdirbtų pakuočių išlaikant esamus kokybės parametrus bei šitaip prisidės prie spartesnės žiedinės ekonomikos raidos.

Klaipėdos LEZ veikianti PET granulių gamintoja UAB „Neo Group“ pradėjo savo sukurto antrinės PET pakuotės cheminio perdirbimo proceso patentavimo procedūras Europos Sąjungoje. Bendrovės mokslininkų ir technologų sukurtas sprendimas leis gamybos procese naudoti iki 30 % žaliavų iš perdirbtų pakuočių išlaikant esamus kokybės parametrus bei šitaip prisidės prie spartesnės žiedinės ekonomikos raidos.

„Neo Group“ gaminamos PET (polie­tileno tereftalato) granulės yra populiariausia pasaulyje maisto, gėrimų ir kitų pakuočių žaliava, kurios sėkmę bei platų pritaikomumą lemia PET skaidrumas, saugumas, lengvumas, lankstumas, patraukli kaina, energetinis efektyvumas ir geros barjerinės savybės. Nors PET tara visame pasaulyje yra gana sėkmingai surenkama ir perdirbama, tačiau perdirbtos pakuotės panaudojimas sąlyčiui su maistu iki šiol yra gana ribotas.

Pasak Ruslano Radajevo, „Neo Group“ vadovo, Lietuvoje atsiradus depozito sistemai, padidėjo mechaniniam perdirbimui skirtos žaliavos kiekis, tačiau tai savaime nepadidino galimybių perdirbti tų plastiko pakuočių, kurios ir iki tol nebuvo perdirbamos.

Ieškodama cheminio perdirbimo sprendimų, „Neo Group“ mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei technologų komanda dirbo keliomis kryptimis: aktyviai dalyvavo Europos Komisijos „Horizon 2020“ programos DEMETO projekte, taip pat savarankiškai tyrė antrinės pakuotės perdirbimą skirtingais metodais. Didžiausias „Neo Group“ komandos dėmesys paskutinius dvejus metus buvo sutelktas būtent į švelniosios glikolizės metodą, kurį bendrovė šiuo metu ir siekia užpatentuoti.

„Mūsų sprendimo esmė yra panaudotų PET pakuočių galutinis išvalymas ir paruošimas švelniosios glikolizės būdu saugiam įvedimui į standartinį PET granulių gamybos procesą. Šitaip gauname PET granules su iki 30 % perdirbto PET“, – sako R. Radajevas. Bendrovė planuoja, kad pirmoji produkcija pagal naująjį technologinį modelį bus pagaminta jau šiemet.

Naująjį „Neo Group“ tyrėjų ir technologų komandos išradimą bendrovė laiko didžiuliu tiesioginiu indėliu į žiedinę plastikų ekonomiką. Kompanija skaičiuoja, kad perdirbta antrinė žaliava sudarys iki 30 % vienoje gamybinėje linijoje naudojamo žaliavos kiekio, taigi pagrindinio produkto gamybai bus sunaudojama iki 30 % mažiau iškastinių žaliavų.

„Labai svarbu pabrėžti, kad šio proceso metu pagamintų granulių kokybė bus identiška tai, kuri gaminama kitose dviejose linijose. Tai reiškia, kad įmonės klientams nereikės derinti įrangos ar atlikti kitokių pakeitimų gaminant savo produktą. Be to, tokias granules bus galima perdirbti neribotą kiekį kartų. Stebėsime savo procesus ir spręsime, kaip ir kokiu būdu toliau didinsime naudojamo antrinio PET kiekį. Matydami rinkos orientaciją žiedinių procesų link, planuojame toliau modernizuoti, tobulinti procesus, siekiant tvarios gamybos principų. Tai – pirmasis įmonės patentas, tačiau sprendžiantis gyvybiškai svarbų klausimą – žiedinės ekonomikos realų įgyvendinimą“, – tvirtina R. Radajevas.

Kostas BAUBINAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių