Parduotuvėse kylant maisto kainoms – pigiausių produktų paieškos

Sparčiai augant maisto prekių kainoms daugelis pirkėjų yra priversti ieškoti kuo pigesnių produktų. Nors didžiuosiuose prekybos centruose siūlomų prekių kainos turėtų išlikti gana panašios, visgi slapto pirkėjo irrinkostyrimų agentūra SeeNext pastebi, jog net ir pigiausių produktų kainos skirtinguose prekybos centruose skiriasi, todėl pirkėjai gali tiek sutaupyti, tiek permokėti kelis eurus.

Slapto pirkėjo irrinkostyrimų agentūra SeeNext gegužės 17 d. apsilankė ir atliko dažno vartojimo prekių kainų palyginimo tyrimą Vilniaus ir Kauno penkių didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse „Maxima” (XX) „Lidl“, „Rimi“ (Hyper), IKI bei „Norfa“ (XL). Jose buvo siekiama įsigyti po prekių krepšelį, kurį sudarė specialiai atrinktos 22dažno vartojimo prekės: pigiausi bananai (1 kg), pigiausios bulvės (1 kg), birūs grikiai (800 g), birūsryžiai (800 g), baltasis cukrus (1 kg), pigiausias batonas (300 g),„Spaghetti“ makaronai (400 g), pigiausias juodasis šokoladas (40% kakavos, 100 g),pigiausi vištų kiaušiniai (M dydžio, 10 vnt.), saulėgrąžų aliejus (1 l), virta kiaulienos ir (arba) jautienos dešra (1 kg), šviežias viščiukas broileris (1 kg), pigiausiassviestas (82% riebumo, 180 g), kefyras maišelyje (2,5% riebumo, 0,9 l), grietinė indelyje (30% riebumo, 400 g), graikiškas jogurtas (10% riebumo, 400 g), pigiausias fasuotasfermentinis sūris (45% rieb., 250 g), šviežias pienas maišelyje (2,5% riebumo, 0,9 l),pigiausia varškė (9% riebumo, 180 g),mineralinis negazuotas vanduo (1,5 l), pigiausias šviesus alus be užst. (~5%, 1 l), pigiausia degtinė be užst. (38-40%, 0,5 l).

Pustrečio euro skirtumas apsiperkant: sutaupysite ar prarasite?

Šio tyrimo metu buvo ieškoma dažno vartojimo prekių, kurias pirkėjai galėtų įsigyti pačiomis žemiausiomis kainomis. Visgi net ir analogiškų prekių krepšelių kainos skirtinguose prekybos centruose išsiskyrė beveik pustrečio euroskirtumu.

Šio tyrimo metu nustatyta, jog „pigiausiųjų“ trejetuke atsidūrė trys prekybos tinklai: „Lidl“, „Rimi“ ir „Norfa“. Juose įsigytų prekių krepšelių kainų vidurkiai nesiekė 30 eurųsumos. Vos keliais euro centais 30 eurų ribą perkopė „Maxima“prekybos tinklo parduotuvėse įsigytų prekių krepšelių vidurkis, o daugiausiai nuo likusių prekybos tinklų didžiausių kainų atžvilgiu išsiskyrė IKI prekybos tinklas, kuriame už prekes vidutiniškai buvo sumokėta daugiau nei 31 eurą.

Skirtingoms produktų grupėms – atitinkamos kainos

Palyginus skirtingų kategorijų prekes, išryškėjokonkrečios prekybos vietos, kuriose siūlomos prekės pasižymėjo žemiausiomis kainomis.

SeeNext skelbia, jog tyrimo metu pieno produktus pigiausiai buvo galima įsigyti „Rimi“ prekybos tinkle už6,66 euro, o brangiausiai jie kainavo IKI prekybos tinkle – 7,79euro. Skirtumas tarp didžiausios ir mažiausios šios kategorijos prekių kainos lygus1,13euro.

Mėsos kategorijos prekės pigiausių kainų atžvilgiu labiausiai išsiskyrė „Rimi“ prekybos tinkle, kuriame šiegaminiai kainavo3,18euro. Tuo metu, aukštesne mėsos produktų kaina pasižymėjo prekių krepšelis „Lidl“ prekybos tinkle, kur jis siekė 3,78 euro, sudarydamas 0,60euro skirtumą tarp didžiausios ir mažiausios kainos.

Grūdinės kilmės produktų grupėjemažiausia kaina buvo užfiksuota „Norfa“ prekybos tinkle–3,50 euro, o daugiausiaišios grupės produktai kainavoIKI prekybos tinkle –4,66 euro, sudarydami 1,16 euro kainų skirtumą.

Mažiausia ir vienoda vaisių ir daržovių kaina, siekianti 1,78euro,užfiksuota trijuose prekybos tinkluose–„Rimi”, „Maxima“ ir „Lidl“, o didžiausia – „Norfa“ prekybos tinkle, kursumokėta1,91euro, tad skirtumas tarp didžiausios ir mažiausios kainos lygus 0,13euro.

Pigiausiai gėrimai atsiėjo „Lidl“ prekybos vietose – 7,81euro. Didžiausia šios produktų kategorijos kaina rasta „Rimi“ prekybos tinkle –8,47euro, todėl skirtumas tarp didžiausios ir mažiausios kainos siekė 0,66euro.

Likusių krepšelio produktų kategorijoje pastebėta, jog mažiausiai jie kainavo „Lidl“prekybos tinkle –4,91euro, o daugiausiai – „Maxima“ prekybos tinkle – 6,07 euro. Skirtumas tarp didžiausios ir mažiausios šių produktų kainos buvo 1,16euro.

Prekybos tinklai ir skirtingi miestai turi įtakos prekių kainoms

SeeNext skelbia, jog kas mėnesį atliekamų tyrimų metu dažnai pastebimos prekių kainų ir parduotuvių lokacijų sąsajos. Šio tyrimo metu nustatyta, jog tik du didieji prekybos tinklai – „Lidl“ ir „Rimi“ pasižymėjo prekių kainų stabilumu abiejuose tyrime dalyvavusių miestų parduotuvėse.

Tuo metu kituose trijuose prekybos tinkluose išryškėjo skirtingų miestų ir juose esančių parduotuvių skirtumai: „Maxima“ prekybos tinklo parduotuvėse įsigytų dažno vartojimo prekių krepšelių kainos tarp Vilniaus ir Kauno parduotuvių išsiskyrė 1,50 euro skirtumu, IKI – 1,60 euro, o „Norfa“ skirtingose prekybos vietose kainų skirtumas buvo lygus 0,98euro.

Tyrimo metu vidutinė prekių krepšelio kaina Vilniaus mieste buvo 0,10 euro aukštesnė nei Kauno mieste.

Keturiuose prekybos tinkluose nesutapo kainos čekiuose ir kainolapiuose

SeeNext teigimu, tyrimo metu užfiksuoti net aštuoni kainų neatitikimai, kai prekių kainos, nurodytos parduotuvių kainolapiuose, neatitiko kainų, kurios buvo atspausdintos čekiuose, prekes įsigijus.

„Maxima“ prekybos tinklo parduotuvėje Vilniuje užfiksuotas tik vienas kainų netikslumas – degtinės (0,5 l) kaina kainolapyje buvo 6,49 euro, o čekyje – 6,79euro.

IKI parduotuvėje Vilniuje taip pat išsiskyrė kainos: virtos dešros (400 g) kaina kainolapyje nurodyta 0,35euro, o čekyje – 0,39euro, tuo metu šviesaus alaus (1 l) kainakainolapyjebuvo1,45 euro, o čekyje – 1,59 euro.

„Rimi“ tinklo parduotuvėse pastebėta daugiau nesutapusių kainų: Vilniaus ir Kauno prekybos vietoje „Spaghetti“ makaronų(400 g) kaina kainolapyje buvo 0,35 euro, o čekyje – 0,29 euro, tuo metu Kaune išaiškinta dar daugiau kainų skirtumų –fermentinio sūrio (250 g) kaina kainolapyje 1,39euro, o čekyje – 1,49 euro, sviesto(180 g) kainakainolapyje1,39 euro, o čekyje –1,45 euro.

„Norfa“ tinklo prekybos centre Kaune neatitiko šviežio viščiuko broilerio (1 kg) kaina, nes kainolapyje ji buvo pažymėta 2,79 euro, o čekyje – 2,39 euro.

Kaip skelbia SeeNext, atliekant tyrimą, prieš įsigijimą, visos prekės buvo nufotografuojamos lentynoje bei nufotografuojamas jų pirkimo kvitas. Pagal šiuos du šaltiniusvėliau buvo analizuojamos ir lyginamos produktų kainos. Prekės nupirkimas įskaitomas tik tada, kai yra prekės nuotrauka ir įrašas pirkimo kvite. Jei prekybos vietoje nebuvo rasta nurodyta prekė, jos buvo vykstama ieškoti į kitą, tokio paties tipo prekybos vietą, o jei prekės nerasta ir kitoje vietoje, pirkta alternatyvi prekė iš atitinkamos prekių grupės.

Prekių krepšelis buvo sudarytas taip, kad jame esančius produktus būtų galima objektyviai palyginti tarp visų tyrime dalyvaujančių prekybos tinklų (t.y. turi tas pačias charakteristikas, yra maksimaliai panašaus išfasavimo, toks pats pakuotės tipas). Dėl šios priežasties, lyginami būtent nurodytas charakteristikas turintys pigiausi produktai, kuriuos galima rasti visuose prekybos tinkluose. Tai reiškia, kad atskiruose prekybos centruose yra tikimybė rasti pigesnių tos pačios kategorijos (bet skirtingų charakteristikų) produktų.

Anot SeeNext, atliekant tyrimą nebuvo naudojamos lojalumo ar nuolaidų kortelės, o depozito mokestis į prekės kainą neįskaičiuotas. Produktų kainos yra nurodytos be nuolaidų ir skaičiuotos pagal kainas, nurodytas pirkimo kvite. Prekių, kurioms buvo taikytos nuolaidos, kainos perskaičiuotos pagal pirmines produktų kainas pirkimo kvite, iki pritaikant nuolaidą. Tuo atveju, kai kaina iki nuolaidos nenurodoma pirkimo kvite, bet matoma kainolapyje, skaičiavimuose panaudojama kainolapio, o ne pirkimo kvito kaina. Jei kaina iki nuolaidos nėra nurodyta nei pirkimo kvite, nei kainolapyje ir jos neįmanoma nustatyti, skaičiavimuose panaudojama pirkimo kvite atspausdinta ir už produktą sumokėta kaina. Jei įprasto (akcijos neskelbiančio) kainolapio kaina skiriasi nuo kainos, nurodytos pirkimo kvite, fiksuojamas kainos neatitikimas tarp kainolapio ir pirkimo kvito.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių