Pėdų priežiūrą patikėkite podologui

Nagai ir oda yra žmogaus organizmo sveikatos būklės veidrodis. Su amžiumi jie netenka elastingumo, drėgmės, pakinta ir kelia mums nepatogumų. Pablogėjus pėdų kraujotakai nagai pradeda storėti, suktis, skilinėti, o tai palanki terpė grybelinėms infekcijoms. Žmogus lieka su savo problema vienas, nes dažniausiai jaučia gėdą, baimę ir slepia šią problemą. Apie tai, kaip taisyklingai prižiūrėti pėdas, papasakojo pėdų priežiūros specialistė Gabrielė GUOGYTĖ.
– Papasakokite apie save.
– Esu pėdų priežiūros specialistė, podologijos mokslo Lietuvoje skleidėja, populiarintoja, šiuo metu praktikuojanti Klaipėdoje, Nijolės Bendikaitės podologijos klinikoje. Dirbdama pastebėjau, kad žmonėms labai trūksta teisingos informacijos. Tad mano tikslas – populiarinti savo profesiją ir tuo pačiu mokyti žmones tinkamai prižiūrėti savo pėdas.
Žmonės daug laiko praleidžia patalpoje, žinoma, pėdos nuolatos avalynėje. Neturėdami išugdytų pėdų priežiūros higienos pagrindų, dažnai susiduriame ir su sveikatos problemomis.
– Podologas – reta profesija Lietuvoje, kodėl pasirinkote šį kelią?
– Podologija Lietuvoje dar gana retas reiškinys, nedaugelis žmonių dar žino šią veiklos sritį, o aš mielai dalijuosi savo sukaupta patirtimi ir praktika. Mane galite sutikti skaitančią paskaitas stovyklose, klubuose, renginiuose apie tinkamą pėdų priežiūrą tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Taip pat vedu individualius praktinius mokymus. Podologija – pėdų mokslas, kitose šalyse yra praktikuojamas daugiau kaip 40 metų. Mokiausi podologijos paslapčių Vokietijoje, Dieterio Baumanno podologijos praktikoje.
– Kaip susipažinote su žinomu podologu Dieteriu Baumannu?
– Būdama studentė, domėjausi daug kuo, noriai dalyvavau savanoriškoje veikloje. Kai mano draugė pasikvietė podologą Dieterį Baumanną iš Vokietijos vesti seminaro Lietuvoje, noriai įsijungiau į komandą, padėjau organizuoti šį renginį. Deja, pirmieji šio specialisto seminarai nesulaukė daug dėmesio, nepasižymėjo dalyvių gausa, tad, siekdama užpildyti tuščias auditorijos vietas, pati dalyvavau paskaitoje apie podologijos galimybes. Po pirmojo seminaro likau lyg užburta. Dieteris Baumannas tarytum įgarsino mano mintis. Jis kalbėjo apie pagarbą žmogui, jo asmenybei, mediko beribes mokymosi galimybes ir siekį tobulėti. Pranešėjui kalbant, prisiminiau savo šeimos narius, jų skaudančias pėdas, pamačiau jo daromus stebuklus, kai atvykęs šlubuojantis pacientas po gydytojo prisilietimo atsistoja ir eina. Visa tai iš pirmo žvilgsnio atrodė lyg surežisuota apgaulė, stebuklas. Išgirdau gausybę teigiamų jo pacientų atsiliepimų ir supratau, kad tai realu, o aš taip pat noriu padėti žmonėms.
– Su kokiomis pėdų ir nagų problemomis susiduria žmonės?
– Dažnai pablogėjus pėdų kraujotakai nagai pradeda storėti, suktis, skilinėti, o tai palanki terpė grybelinėms infekcijoms. Žmogus dažniausiai jaučia gėdą, baimę ir slepia šią problemą. Netinkamai parinktos kojinės suspaudžia žmogaus kraujotaką, o netinkama avalynė ar į batus patekęs akmenukas sutrina skausmingas nuospaudas. Pėdos forma su amžiumi taip pat pakinta. Pirštai tarpusavyje būna susispaudę, todėl tarppirštinės nuospaudos pradeda varginti kiekvieną žingsnį. Šios problemos kitose šalyse kaip Vokietija, Australija, Norvegija ir kitur yra sprendžiamos profesionalių podologų, kurie konsultuoja, moko, kaip išvengti šių problemų, tvarko nagus ir pėdas. Lietuvoje analogas šios profesijos yra tik slaugytoja diabetologė, kuri atlieka higieninį pedikiūrą. Deja, dažnai jų mokymo programose nėra įtraukta visos naujausios ir efektyviausios problemų sprendimo priemonės.
– Kada tenka ieškoti podologo paslaugų?
– Bėgant metams žmogui sunku būna tinkamai prižiūrėti savo pėdas ir nagus, pavyzdžiui, sunku susilenkti, nepasiekia. Pablogėjus regėjimui bei pirštų smulkiajai motorikai, kerpant sau nagus aštriomis žirklėmis galima susižaloti, įsikirpti, o vyresniame amžiuje dažnai sergant dar kitomis ligomis žaizdos gyja lėčiau, tenka kreiptis medicininės pagalbos. Sutrikus pėdos kraujotakai dažnai nagai būna tarsi suragėję. Jie žmogui kelia ne tik nemalonius pojūčius, bet didelę psichologinę traumą, o neiššluosčius vandens tarpupirščiuose ar atsiradus mažai žaizdelei, gali įsimesti grybelis. Kai kurie asmenys šių negražių nagų nerodo savo artimiesiems, gėdijasi savo problemos, nes bijo, kad bus atstumti. Suragėjusių nagų žirklėmis pašalinti beveik neįmanoma, tam reikalinga jėga, o vienas netinkamas judesys gali sukelti dar didesnių bėdų. Todėl visiems savo pacientams sakau, kad savarankiškai suragėjusius nagus šalinti yra labai rizikinga, rekomenduoju kreiptis profesionalios pagalbos.
– Ką konkrečiai daro podologai?
– Podologai ne tik tvarko probleminius kojų nagus, bet ir parenka kojų priežiūros priemones.
Parinkti kosmetiką, kad ji atliktų savo funkciją, nėra labai paprasta, nes kiekvienas esame individualus ir su savo individualia odos mikroflora, o kas tinka visiems, dažnai netinka niekam. Todėl žmogui rekomenduojama atlikti kraujo tyrimus, pėdų grybelio laboratorinę diag­nostiką. Konsultuojame apie pėdų ir avalynės, namų aplinkos dezinfekciją, pagal dermatologo rekomendaciją šalinama pažeista nago ar/ir odos dalis, kad gydymo rezultatas būtų efektyvus. Taip pat be skausmo tvarkome deformuotus nagus, atliekame skausmingų kojų vietų teipavimą, tvarkome pėdų įtrūkimus, uždedame sąsagas, korekcines nago sistemas. Žmonės kreipiasi dėl nemalonaus kojų kvapo, prakaituojančių pėdų. Atliekame ortozų gamybą. Tai individuali tarppirščių sistema. Dažnai pakitusi pėdų pirštų forma ir trintis tarp jų kelia diskomfortą, o tarpupirščiai, deja, būna tik 3 dydžių ir ne visada tinka jūsų pėdų pirštams, todėl yra galimybė juos padaryti pritaikytus jums. Korekcinės sistemos be skausmo atkuria pradinę nago formą per 3–24 mėnesius, priklausomai nuo problemos senumo ir bendros organizmo sveikatos būklės.
Dana LUKAUSKIENĖ
Asmeninio archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių