Plikiškių žvakių gamintojų profesinė šventė – Grabnyčios

IĮ „Luxa“ gamybos vadovas Adolfas Kleiba – jaunas, talentingas inžinierius, į komandą įsijungęs studijų metais.

Plikiuose įsikūrusioje individualioje įmonėje „Luxa“ koronaviruso pandemija nesustabdė gamybos. Pastaraisiais mėnesiais beveik dvigubai išaugo ritualinių žvakių paklausa, kuriomis aprūpina laidojimo paslaugų įmones. Mažiau nuperkama dekoratyvinių, prabangos, bažnytinių žvakių, nes uždarytos mažos parduotuvėlės, bažnyčios. Šiemet darbuotojai kukliai pažymės savo profesinę šventę per Grabnyčias, vasario 2 d., katalikų šventę, simbolizuojančią Jėzaus paaukojimą ir Marijos palaiminimą bažnyčioje.

Ritualinių žvakių paklausa

Karantino suvaržymų laikas negailestingas smulkiesiems ir vidutiniams verslininkams, bet IĮ „Luxa“ išlaiko optimizmą ir viltį išgyventi, nes gamina plataus asortimento gaminius: dekoratyvines, prabangos, bažnytines ir ritualines žvakes. Pastaraisiais mėnesiais ženkliai išaugo ritualinių žvakių paklausa, o dekoratyvinių, prabangos nuperkama mažiau, nes uždarytos mažos parduotuvėlės, kuriose jos realizuojamos. „Sąstingis prabangos prekių sektoriuje. Vykdome prekybą „Žvakės internetu“, bet pardavimai nėra tokie dideli kaip parduotuvėje, kur pirkėjas gali apžiūrėti, paliesti prekę. Mažose krautuvėlėse siūloma įdomesnių gaminių, galima rasti originalesnių, bet jos uždarytos, – kalbėjo IĮ „Luxa“ savininkas ir vadovas Dainius Petkus. – Kinijoje ar Lenkijoje pagamintą žvakę galima nusipirkti bet kuriame prekybos centre, o mūsų, nedidelių gamintojų, – ne. Nevyko nei velykinė, nei kalėdinė prekyba, todėl vargu ar visos parduotuvėlės po karantino atsidarys. Uždarytos ir bažnyčios, tarsi jose būtų pavojingiau nei prekybos centruose.“

Pastaraisiais mėnesiais IĮ „Luxa“ mažiau gamina prabangos žvakių – dalis darbuotojų yra prastovose, tačiau visu pajėgumu gaminamos tradicinės ritualinės žvakės. „Gerai, kad nesispecializavome vienoje srityje, – pasirinkimu džiaugėsi verslininkas. – Gaminti įvairaus asortimento gaminius sunkiau, bet didesnė tikimybė išgyventi.“

Ritualinėmis žvakėmis IĮ „Luxa“ aprūpina laidojimo paslaugas teikiančias įmones – pastaraisiais mėnesiais užsakoma beveik dvigubai daugiau nei anksčiau. D. Petkaus manymu, mirčių padaugėjimą lėmė ne tik koronavirusas, bet ir uždelstos, negydomos ligos, pirmosios karantino bangos laikotarpiu nutrauktos medicininės paslaugos.

Šviesos galia

Karantinas sutrikdė įprastą gyvenimą, sujaukė mintis ir jausmus. „Stresą išgyvenantys žmonės dažniau namuose užsidega žvakę: šviesa veikia raminamai, suteikia jaukumo. Bažnyčioje žvakė simbolizuoja savęs išdalinimą kitiems: atiduodama šilumą, šviesą ji sunyksta. Labai graži prasmė, – dėstė žvakių gamybos įmonės vadovas D. Petkus. – Mūsų moto – save dovanoti kitiems. Gamindami žvakes įdedame savo darbo, žinių, jausmų – irgi dalijame save.“

Taigi neatsitiktinai IĮ „Luxa“ komanda vasario 2 dieną, kai minima Grabnyčios – katalikų šventė, simbolizuojanti Jėzaus paaukojimą ir Marijos palaiminimą bažnyčioje, pažymi savo profesinę šventę. Svarbus Grab­nyčių aspektas – žvakių šventinimas bažnyčioje: pašventinta vadinama grabnyčia arba grauduline.

Pasak D. Petkaus, grabnyčios žvakė – tradicinės formos, geltonos arba baltos spalvos. Anksčiau buvusios tik vaškinės, bet įsitikinta, jog pagamintos iš kokybiško parafino patogesnės. „Gaminame ir iš bičių vaško, ir iš parafino, – patikino verslininkas. – Pašventintos bažnyčioje jos turi ypatingą statusą.“

Pasak jo, sena tradicija prie mirštančiojo uždegti grabnyčią, kad šviesa padrąsintų įveikti tamsos baimę. „Namuose užsidegus grabnyčią, suteikiančią sakralumo aurą, galima prisiminti išėjusį brangų žmogų“, – dėstė pašnekovas.

Anksčiau minėdami savo profesinę šventę IĮ „Luxa“ darbuotojai apsilankydavo teatre ar kitame kultūros renginyje. Šiemet tai galima padaryti tik mintyse.


  • Grabnyčios – vasario 2 d. minima katalikų šventė, simbolizuojanti Jėzaus paaukojimą ir Marijos palaiminimą bažnyčioje. Per Grabnyčias šventinamos žvakės simbolizuoja Kristų, jo pergalę prieš mirtį ir tamsiąsias jėgas. Pašventinta žvakė vadinama grabnyčia arba graudulinė.
  • Rūtomis ir baltu kaspinu papuoštą grabnyčių žvakę vaikai nešėsi eidami Pirmosios Komunijos. Grabnyčių žvakę uždegdavo prie mirštančiojo, kad nušviestų kelią į dangų.
  • Tikėta, kad ji turi apsauginių galių nuo ligų, perkūnijos, krušos ir kitų nelaimių. Vyresni žmonės ir dabar turi per Grabnyčias šventintų žvakių ir tiki jų galia.

Virginija LAPIENĖ

Asmeninio archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių