Prekystalius nuklojo baravykai

A. VALAIČIO nuotr.: Magdutė iš Rudgalvių džiaugėsi grybų derliumi.

Šią savaitę Gargždų turguje prekystaliai lūžo nuo baravykų. Pernai mažai kam jų paragauti teko, o šis ruduo ypač dosnus – iš miško baravykus tempia krepšiais, skaičiuoja šimtais. Tačiau reikia žinoti grybų vietas, kad namo negrįžtum dykas. Grybautojai jų neatskleidžia.

Nuo pat savaitės pradžios prekystaliai Gargždų turguje nukloti baravykais: jaunučiais, neseniai išdygusiais, ūgtelėjusiais ir savo dydžiu stebinančiais, taigi, senstelėjusiais. Peraugusius pardavinėjo vienetais: pensininkas rodė už eurą nupirktą baravyką.

Vienur kitur puikavosi raudonikiai. Vaizdelis iliustravo posakį: pasipylė kaip grybai po lietaus. O kritulių mūsų krašte – laiku ir pakankamai.

Dėl didelės grybų pasiūlos keitėsi kainos: per savaitę – sumažėjo nuo 8 eurų iki 4–5. Prekiautojai baravykų nesvėrė – buvo sudėlioję į dėžutes, kuriose apie 800 gramų grybų. Pirmadienį už vieną prašė 8 eurų, o antradienį tiek pat siūlė už 4–5 eurus apgailestaudami, kad nėra pirkėjų, nes rugsėjo pradžioje šie buvo išsileidę pinigus.

Per savaitę kainos svyravo: vieną dieną dėžutę baravykėlių galėjai nusipirkti tik už tris eurus. Tačiau žinovai patarė būti apdairiems: grybai surinkti iš vakaro, todėl būtina parduoti kitą dieną. O jeigu nepasisekė, gali vėl siūlyti pirkėjams…

Prekiautojai tikino, jog baravykai beveik nesukirmiję, vienas tai patvirtino supjaustęs dėžutę grybų. Grybautojai neatskleidė grybingų vietų, bet pasakojo, jog rudeniniai baravykai dygsta pulkais: vieną aptikęs, aplinkui atrasi daugybę. Tačiau nežinodamas, kur dygsta, namo sugrįši dykas.

Vieną dieną turguje prekiautoja siūlė penkis kibirėlius lepšių – už vieną prašė trijų eurų. Bet žmonės žvilgčiojo į juos ir tik iš smalsumo pasiteiraudavo kainos. Grybų rinkoje tarp baravykų gausos lepšiai neatlaikė konkurencijos. Niekada jie neturėjo gero vardo – ne koks jų įvaizdis. Juk sumenkinant žmogų sakoma: kaip lepšis.

Turguje taip pat siūlė voveraičių: už nedidelę dėžutę prašė 3–4 eurų. Patyrusi grybautoja pastebėjo, kad šių derlius baigiasi. O baravykams dygti palankus oras – lyja ir šilta.

Beje, turguje spanguolių ar bruknių litras kainuoja 4 eurus.

Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių