„Prie Veiviržo“ pins kartų bendrystės vainiką

Šiandien Veiviržėnų slėnį užlies žmonių minia. Visi kaip ir kasmet rinksis į didžiausią seniūnijos metų šventę „Prie Veiviržo“, kuri sutampa su Šv. Marijos Magdalenos atlaidais. Pastarieji puoselėjami šimtmečiais, tradicijos perduodamos iš kartos į kartą. Jau nuo vakar kone prie kiekvieno namo rikiuojasi automobiliai: pas tėvus, artimuosius suvažiavo giminaičiai, grįžo emigravę vaikai. Vėl linguos, suksis linksmybių šurmuly – rankomis susikibę pins bendrystės vainiką.

Talkinti – garbės reikalas

Veiviržėnuose užaugęs bendruomenės pirmininkas Viktoras Daugėla prisimena, kad sovietmečiu, kadangi šventės su bažnyčia sieti negalėjo, tai buvo festivalis. Aplink miestelį burgzdavo kombainai, Priekulės žirgynas atveždavo žirgų. Dabartinė programa yra pakitusi, tačiau tiek anuomet, tiek dabar išsiskiria bendruomeniškumu, masiniu susibūrimu.

Jaunosios kartos atstovė, Veiviržėnų kultūros centro kultūrinės veiklos vadybininkė Inesa Gaudutytė akcentavo, jog tai laukiamiausia metų šventė, be kurios veiviržėniškiai vasaros jau neįsivaizduoja. „Dar kai buvome mažos, mes, mergaitės, puošdavomės baltomis suknelėmis ir dalyvaudavome Šv. Marijos Magdalenos atlaiduose. Nuo pat mažumės prisidėdavome prie organizacinių reikalų. Dabar yra aktyvus jaunimo klubas „Ekipa“. Grįžusieji iš studijų taip pat nuolat klausinėja, kuo gali padėti. Jiems garbės reikalas talkinti miestelio šventės rengėjams.“

Visi renginiai slėnyje

Šių metų naujovė ta, kad visi renginiai vyks slėnyje. Pastarasis išgražėjęs, mat bendruomenė įgyvendino Žemės ūkio ministerijos finansuotą projektą už 28 tūkst. Lt. Pavyko pastatyti stacionarią sceną iš metalo konstrukcijų, dvigubai padidinti šokių aikštelę. Veiviržėnų seniūnija savomis pajėgomis sutvarkė net atokiausius slėnio kampelius. Seniūnė Edita Sluckienė džiaugiasi, kad už Savivaldybės skirtus 5 000 Eur prieš mėnesį nusipirko traktorių žolei pjauti. „Anksčiau slėnyje vieno hektaro nupjovimas kainuodavo 600 Lt, dabar mums užtenka 20 l kuro. Skirtumas didžiulis. Galėsime sutaupyti“, – džiaugėsi E. Sluckienė.

Jau vakar išpuoselėtame Veiviržo slėnyje klykė „Sidabrinės gervės naktys“. O šiandien programa prasidės sporto rungtynėmis. Vėliau – 12 val. – bus atidaryta amatininkų mugė. VšĮ Klaipėdos rajono amatininkų centro pirmininkė Valė Krauleidienė atkreipė dėmesį, kad šiemet ne ji, bet prekybininkai jos ieškojo: „Jiems vieta nekainuoja, tačiau bendruomenei atsidėkoti, kas gali, siūloma kitomis formomis: ar suvenyru, ar keliais eurais. Į mugę nepriimame perpardavinėtojų, čia nerasite kinų prekių. Žmonės prekiauja tuo, ką patys daro: kepa, verda, siuva ir pan. Mano telefonas netilo, skambino ir iš Kauno, Marijampolės, Kretingos – visi renkasi Veiviržėnus, o ne kitas prekybos vietas.“

Veiviržėnų seniūnijos seniūnė E. Sluckienė pastebėjo, kad daugeliui atvykusiųjų patinka čia gyvenančiųjų darbštumas, dosnumas. „Suvažiuoja apie 4–5 tūkst. žmonių, Gargžduose, rajono centre, tiek nebūna“, – tvirtino pašnekovė.

Iš rėmėjų – penkiskart daugiau

Šiemet šventei „Prie Veiviržo“ pagal projektą „Kultūros veidrodis“ skirtas 1 tūkst. Eur iš Klaipėdos rajono savivaldybės biudžeto. Iš rėmėjų surinkta per 5 tūkst. Eur. „Smagu, kad nuolatinių rėmėjų sąrašą papildo vis nauji. AB „Klaipėdos vanduo“ skyrė 500 Eur, UAB „Mida LT“ – 400 Eur, UAB „Minijos nafta“ – 300 Eur. Daugiausia paramos atriekęs fizinis asmuo – 400 Eur“, – vardijo Veiviržėnų kultūros centro direktorė Laura Netalimova.

Didžiąją dalį šventės biudžeto, anot jos, teks paaukoti atlikėjų honorarams. Dainininkės Irenos Starošaitės su šokėjomis ir grupės „Čilinam“ nariams Mariui Jampolskiui, Ramūnui Rudokui ir Stano honoraras bendrai sieks apie 2 500 Eur. Su vaikais užsiimsiančio ir vakarinėje programoje dalyvausiančio iliuzionisto Manto bei atvyksiančio braziliško orkestro pasirodymas taip pat tuštins piniginius resursus. „Iš viso honorarams prireiks apie 3 050 Eur“, – susumavo L. Netalimova. Ji užsiminė, kad organizuojant šventę svarbus ne tik biudžetas, bet ir pažintys, gebėjimas derėtis, susitarti. Pavyzdžiui, braziliškas orkestras atvyks renginių režisieriaus Karolio Pronckaus dėka, kuris sugebėjo juos įkalbėti pristatyti egzotika dvelkiančią programą ir Veiviržėnuose. Naujoje scenoje pasirodys ir visi vietiniai meno kolektyvai.


Klaipėdos rajono savivaldybės sporto centras veiviržėniškiams prieš šventę parūpino naujas krepšinio lentas, kurių seniai reikėjo. Jas kabino Veiviržėnų seniūnijos seniūnės padėjėjas Bernardas Andrijauskas, Vytautas Puižė, Albinas Šiurys ir Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams Vytautas Pozingis.

Kadangi Šv. Magdalenos atlaidai sutraukia labai daug žmonių, Šv. Mišios sekmadienį bus aukojamos du kartus – 10 ir 12 val. Po 12 val. Mišių pasirodys Kretingalės kultūros centro choras. Tądien vyks ir agapė bažnyčios kieme. Šią tradiciją jau kelerius metus puoselėjantis klebonas A. Šimkus pasakojo, kad iš pradžių žmonės rinkosi nedrąsiai, nesuprato esmės. O dabar pradeda suvokti tokių susitikimų prasmingumą: „Per agapę dalijamės ne gausiai vaišėmis nuklotu stalu, atsinešti reikia tik simboliškai, bet geromis mintimis, širdimi. Apmąstome, ką nuveikėme, ką dar galėtume padaryti ateityje.“ Pasak klebono A. Šimkaus, išgražėjusi bažnyčia yra rėmėjų nuopelnas, jų dėka išklotos naujos trinkelės kieme, viduje – parketas, pasirūpinta ir muzikos aparatūra, kuri ceremonijoms suteikia iškilmingumo.

„Prie Veiviržo“ ir Šv. Marijos Magdalenos atlaidų organizaciniai reikalai suvienijo Veiviržėnų kultūros centro, bendruomenės, seniūnijos, bažnyčios, gimnazijos ir VšĮ Klaipėdos rajono amatų centro pajėgas. Niekas nesėdėjo rankų sudėjęs ir nelaukė, kol šventė nusileis iš dangaus, o dirbo petys petin, nesikratydami atsakomybės. Iš kairės: Veiviržėnų seniūnijos seniūnė E. Sluckienė, klebonas A. Šimkus, Kultūros centro direktorė L. Netalimova, amatų centro pirmininkė V. Krauleidienė, kultūrinės veiklos vadybininkė I. Gaudutytė ir bendruomenės pirmininkas V. Daugėla.


  • Istorikės Janinos Valančiūtės knygoje „Veiviržėnų bažnyčios ir parapijos istorija“ rašoma, kad dar pagal 1785 m. lapkričio 8 d. popiežiaus Pijaus VI bulę bažnyčiai suteikti Šv. Marijos Magdalietės atlaidai, švenčiami liepos 22 d. arba ateinantį sekmadienį po šventosios vardo minėjimo.
  • Pagal Naująjį Testamentą Marija Magdalena keliavo su Jėzumi ir jo apaštalais. Buvo šalia Jėzaus, kai jį nukryžiavo. Jėzus jai pirma pasirodė, prisikėlęs iš numirusiųjų.
  • Tikėtina, kad Veiviržėnuose Šv. Magdalenos atlaidų pradžia – 1786 m. Tad kitąmet bus jau 230 metų šiai tradicijai. Pati Veiviržėnų Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia šiemet švenčia 240 metų jubiliejų.
  • Šv. Magdalietės paveikslas kaba ir pačioje bažnyčioje. Anot klebono Antano Šimkaus, paveikslui galėtų būti per 100 metų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių